Sisukord
Välismaa
Tänane leht
25.09.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti lühiuudised Palju õnne Õpetajad saavad mulluse tapmise ajel õiguse laste kotte läbi otsida 25. 09 esikas Võsukese lasteaed lustib velovankriga Savisaar tegi haiglatoast staabi Tagakülg ETV+ hakkab Eesti ühiskonda ühendama Rand ja Tuulberg, suurtellijate lemmik Majandus Majanduse lühiuudised Volkswagen võltsis tulemusi ka Euroopas Venemaa järelevalve lõi Eesti raudteefirma rajalt maha Välismaa Taani režissöör: Lähis-Ida rahvastest võivad saada meie sõbrad NATO peasekretär arvustas Venemaa tegevust Süürias EL astus sammu kriisi lahendamise poole Esimene hadž jääb tihti viimaseks Välismaa lühiuudised Arvamus Lugeja kiri: kas tõesti ei ole inimlikku lahendust? Raul Rebane: skandaal käib. Mis edasi? Dagmar Lamp: mürk ja inimlik vastutus Juhtkiri: küsime Savisaarelt konkreetseid vastuseid Postimees 1932. aastal: viina eest miljonilisi allkirju Võrus; surnuksjoomine Nõmmel Henrik Roonemaa: tissid ja sissid kahte eurot küsimas Jüri Raidla: nii palju seadust kui vajalik, nii vähe kui võimalik Kultuur Alasti kehalise tund vabal laval Sport Spordi lühiuudised 25.09 Jalgpallikoondisega liitub veel üks rootslane Kriisa loodab veel meistriliigas mängida Hea vorm ei tähenda kõrget kohta Kuidas on kodune jalgpalliliiga pea peale pööratud? Tarbija Esimene hadž jääb tihti viimaseks Tartu Ees ootab mürisev nädalalõpp Mart Laidmets: aitame pagulaslapsi nagu kõiki teisi Eesti õpilasi Politseimaja juurde on kavas rajada ärikvartal «Alusetu laim» ja muud rabavad moosid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Esimene hadž jääb tihti viimaseks

3 min lugemist
Tuhanded moslemid Mekas ümber Kaaba ringe tegemas. FOTO: SCANPIX

Moslemite iga-aastasel palverännakul ehk hadžil tuleks igal islamiusulisel käia vähemalt kord elus, kuid paljudel jääb see ettevõtmise kulukuse tõttu esimeseks ja viimaseks korraks. Selle-aastane hadž jääb paraku sadadel islamiusulistel lõpmiseks mitte majanduslike põhjuste tõttu, vaid Mekast umbes viie kilomeetri kaugusel asunud Minas tekkis rüselus, kus hukkus üle 700 palveränduri. Veel vähemalt 800 said viga.

Tellijale Tellijale

Kuigi esimesel hetkel näib mõte pühast palverännakust üldse mitte kokku sobivat rüselusega, tuleb arvesse võtta, et sellest võtab igal aastal osa rohkem inimesi, kui Eestis on elanikke ning ka sel aastal on Saudi Araabiasse jõudnud üle kahe miljoni inimese. Mõningatel andmetel käib suurel palverännul igal aastal isegi kolme miljoni inimeseni lähenev hulk ning see tähendab, et Meka rahvaarv paisub kord aastas kaks kuni kolm korda. 

Hadž ongi üks maailma suurimaid rahvakogunemisi: kui 1930. aastatel tõmbas see ligi 30 000 palverändurit, siis 2012. aastal oli neid juba üle kolme miljoni. Hadž toimub islami kalendri kuuaasta viimasel kuul 7.–12. päeval. Palverännakut Mekasse saab teha ka muul ajal, kuid tõelisena läheb arvesse vaid sel ajal tehtud niinimetatud suur hadž – vaid selle sooritanu saab endale lisanime hadži.

24.09.2015 26.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto