Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
25.09.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti lühiuudised Palju õnne Õpetajad saavad mulluse tapmise ajel õiguse laste kotte läbi otsida 25. 09 esikas Võsukese lasteaed lustib velovankriga Savisaar tegi haiglatoast staabi Tagakülg ETV+ hakkab Eesti ühiskonda ühendama Rand ja Tuulberg, suurtellijate lemmik Majandus Majanduse lühiuudised Volkswagen võltsis tulemusi ka Euroopas Venemaa järelevalve lõi Eesti raudteefirma rajalt maha Välismaa Taani režissöör: Lähis-Ida rahvastest võivad saada meie sõbrad NATO peasekretär arvustas Venemaa tegevust Süürias EL astus sammu kriisi lahendamise poole Esimene hadž jääb tihti viimaseks Välismaa lühiuudised Arvamus Lugeja kiri: kas tõesti ei ole inimlikku lahendust? Raul Rebane: skandaal käib. Mis edasi? Dagmar Lamp: mürk ja inimlik vastutus Juhtkiri: küsime Savisaarelt konkreetseid vastuseid Postimees 1932. aastal: viina eest miljonilisi allkirju Võrus; surnuksjoomine Nõmmel Henrik Roonemaa: tissid ja sissid kahte eurot küsimas Jüri Raidla: nii palju seadust kui vajalik, nii vähe kui võimalik Kultuur Alasti kehalise tund vabal laval Sport Spordi lühiuudised 25.09 Jalgpallikoondisega liitub veel üks rootslane Kriisa loodab veel meistriliigas mängida Hea vorm ei tähenda kõrget kohta Kuidas on kodune jalgpalliliiga pea peale pööratud? Tarbija Esimene hadž jääb tihti viimaseks Tartu Ees ootab mürisev nädalalõpp Mart Laidmets: aitame pagulaslapsi nagu kõiki teisi Eesti õpilasi Politseimaja juurde on kavas rajada ärikvartal «Alusetu laim» ja muud rabavad moosid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: küsime Savisaarelt konkreetseid vastuseid

2 min lugemist

Meie ees rullub lahti etendus kõigi kaitsetaktika elementidega, mida Edgar Savisaar ja tema nõuandjad oskavad välja mõelda. Õiguslik pool on vaid üks osa sellest.

Süüdistavat poolt esindavad ametnikud ei tohigi kogu propagandavõtete jmt arsenali käiku lasta, ent paratamatult ei pääse nemadki üksnes tõendite esitamisega kohtule. Nemadki suhtlevad avalikkusega koos kõige kaasnevaga – olgu näiteks siis pressikonverents või ekslikult saadetud elektronkiri.

Jah, loomulikult, õigust mõistab ainult kohus ja mitte keegi teine. Kohtuveskite kõrval on aga ka see, mida inimesed toimuvast arvavad ja räägivad, keda usuvad. Seega käib praegu võitlus südamete pärast ning suur hulk samme ja jutte pole kaugeltki mõeldud tõendeid kaaluva kohtu jaoks, vaid just nimelt avalikkusele. Tüüpilistest võtetest annab tänase lehe arvamusküljel ülevaate Raul Rebane.

Ajakirjanike ülesanne ja ka soovitus sündmusi jälgivatele inimestele on säilitada propagandavõtete virvarris kaine meel ning püüda mõelda ja rääkida ühest asjast korraga. Raul Rebane toob ühe tüüpvõttena esile süüdistuse objekti vahetamise: aga Tallinna Sadam, aga see erakond, aga see juhtum…

Jah, räägime neist asjadest ka, aga palun eraldi ja konkreetselt. Mitte segapudruna, nagu püüab dikteerida üks korruptsioonikahtluse alla langenud poliitik koos oma meeskonna ja erakonnakaaslastega. Edgar Savisaarele ja teistele koos temaga kahtluse alla langenutele tuleb esitada konkreetseid küsimusi ning järjekindlalt nõuda konkreetseid vastuseid just nimelt nende endi tegude kohta. Kui kuriteod on tõesti toimunud, siis ei muuda neid ju tegelikult olematuks ei kurjategija mistahes teened ega ammugi mitte see, et keegi teine on ka kusagil kurja teinud.

Kahetsusväärsel kombel hägustavad mitmed juba kasutusele tulnud propagandavõtted üldist korruptsioonitunnetust ning lammutavad usaldust õigusriigi vastu. Kaitsetaktika tuules ei tasu lasta luua muljet, justkui peaksimegi korruptsiooni (natuke) taluma. Justkui olekski see meie elu loomulik ja vältimatu osa – «kõik teevad». Jah, ei ole võimalik luua ühiskonda, kus mitte kunagi, mitte mingitel tingimustel ja mitte keegi ühtegi korruptiivset tegu toime ei pane. Ühiskonna heaolu närivat korruptiivsust on aga võimalik minimeerida. Selleks on vaja nii ühiskonna eitavat hoiakut kui ka seda, et konkreetsete inimeste konkreetseid kuritegusid uuritaks ning need saaksid kohtult õiglase hinnangu.

Riigiprokurör Laura Vaik esitas kohtule taotluse kõrvaldada Edgar Savisaar uurimise ajaks Tallinna linnapea ametist. Põhjendused, mida prokurör kohtule esitas, ei ole praegu avalikud. Kohus teeb selles küsimuses otsuse järgmisel nädalal, kaaludes nii kaitsja kui ka süüdistaja argumente.

Võime arutleda üldiselt. Linnapea käsutuses on nii «linnameedia» alates propagandalehtedest kuni televisioonini kui ka käsutäitjad alates autojuhist ja nõunikest kuni nende ametnikeni, kes võib-olla pole küll erakonna liikmed, ent kellel on väga keeruline vastu seista linnajuhi «palvele». Ei tundu õige ega õiglane, et kogu see aparaat tegutseks, ise maksumaksja palgal olles, korruptsioonikahtluse alla sattunud linnapea kaitsmisel.

Seotud lood
24.09.2015 26.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto