Ekstreemsused, millega mõni indiviid uhkustab, pole enamikule kahtlemata jõukohased ega vajalikud. Meie avalik ruum elab viimastel kuudel ülekoormuse piiril, justkui oleks meidki, kes me sööme hommikul kausitäie putru, lõunaks supi ja õhtuks võileiva, sunnitud osalema kiirsöömise võistlusel. Tulemuseks pole kui mitte maorebend või sisemine verejooks, siis vähemasti üks korralik seedehäire. Sest seedida pole lihtsalt aega.
Mul on kuri kahtlus, et tänavused suured teemad, nagu Euroopa pagulaskriis, mitmel põhjusel kasvavad sisepoliitilised pinged, kaks väga tõsist ja alles arenevat tipp-poliitikuid ja -ettevõtjaid puudutavat korruptsiooniskandaali, Ukraina konflikt ja nii edasi, on osutunud avalikule arvamusele liiga suureks suu- ja kõvaks kõhutäieks. Me lihtsalt ei suuda neid läbi mäluda ja ära seedida.
Nähtust on kirjeldanud teatraal ja publitsist Rein Pakk, kes tõdes kevadel ühes Vikerraadio kommentaaris: «Seedimine ja mõtlemine on ühesugused protsessid, ühtmoodi vajalikud, paratamatud. Kui ei jõua enam seedida, kui hool ega hoobil pole enam vahet /…/, siis kuumeneb inimeste maailm üle ja lendab pauguga sodiks.»
Viisakusetus muudab avaliku ruumi niigi keeruka olukorra veel keerulisemaks.
Avaliku arvamuse protsess nõuab aega. Etapid, mida seejuures läbitakse, on ikka endised, kuigi meedia suudab kiirusega näiteks infot tunduvalt kiiremini töödelda ja esitada. Aga aeg, mille jooksul ühiskond jõuab uue kultuurikihi kujundamise osas selguseni, on ikkagi teatud pikkusega. Võimalik, et vihakõne, mille kriminaliseerimist osa ühiskonnast häälekalt nõuab, ongi tekkinud just sel põhjusel.