Sisukord
Arvamus
Postimees
28.09.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Tagakülg Narva-Jõesuus peeti silmufestivali Kronoloogia: mis on juhtunud Eston Kohvriga viimase aasta jooksul Aasta kestnud vahetussaaga sai kiire lõpu Ekspert: Dressenist võib saada luurekooli instruktor Ministeerium: haigekassa tellimus on kulutuste katmiseks piisav Eesti lühiuudised Eston Kohvri advokaatide kommentaarid Esikülg 28. september Tolliametnikud korraldasid endale preemiareisi Pealinna arstidele makstav palk ähvardab väikehaigla laostada Horoskoop Kommentaar Male Keskerakondlased kinnitasid oma vankumatut toetust Savisaarele Majandus Estonian Airi saatus on Taani raudse leedi kätes Elering: tarkvõrgu arengust võidab kogu ühiskond Majanduse lühiuudised Vestager hoidis ära telekomifirmade ühinemise Taanis Eesti ettevõtja lahendus toob elektritööstusesse pöörde Välismaa Luganski elanike lootusi toidavad jutud Vene passide jagamisest Välismaa lühiuudised Arvamus Neeme Korv: diagnoos – seedehäire Juhtkiri: hea päev Eestile Postimees 1910. aastal: klaasist majad saavad moodu Maarja Vaino: provints on vaimne seisund, mitte geograafiline asend Indrek Schwede: süda katki 14 aastat Vastukaja: kordamine on tarkuse ema TÜ politoloogid: Kesk- ja Ida-Euroopa liikmesriigid võtku ELi poliitikas vastutus Kultuur Taaskasutuse halb näide Ugala sai tehasehoonesse uue uhke kodu Lance Armstrongi lugu: võit oli tal veres Sport Neli aastat ootust, hinnatud tiitel ja hämar tulevik Spordi lühiuudised Hamilton võitis Jaapanis ja tõusis legendaarse Sennaga samale pulgale Koondislasteta võrkpalliklubid valmistuvad hooajaks Heas hoos Mustal Rio olümpiapilet sama hästi kui taskus Tarvas tõi meeskonda kogenud tsentri Kalju tegi Florale väärt kingituse Tarbija Test: mis eristab häid tarbijareklaame halbadest Kauplused panustavad postkastireklaamile Tartu Vee allalaskmine jättis karbid hätta Teaduskool sai lae alla klaasist toad Riik käsib Tartu linnal sobimatud peatusenimed muuta Teadussaade avas füüsikatudengile mitu ust Raamatki vajab ravi Noortebändi võit aitas Innersoundil rohkem kokku kasvada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: klaasist majad saavad moodu

1 min lugemist

Klaasist majad. Klaas leiab ikka rohkem ja rohkem tarvitamist ehitamise juures. Nõndanimetatud «klaas-ehitusekivid», mis nii hääd kaitset soojuse, mürina ja niiskuse vastu pakuvad, on juba ammu põhjamüüride, võlvide, haige-, supeluse-, jahutamise ja taimede-hoonete juures tarvitusele võetud. 

Klaas on ka hääks materjaliks põrandate ja kõnniteede ja seinade katmise juures.

Üleüldse on klaasil ehitamise otstarbeks nii palju häid külgesid olemas, et asjatundjad juba sagedasti mõtet on avaldanud hooneid läbi ja läbi klaasist ehitada. Üks kõige vanematest klaasivabrikantidest Amerikas Roger S. Pease Pittsburis ehitab praegu sarnast maja. See hoone näitab siis, mis uue-aja klaasitööstus korda võib saata, sest kõigis tugevustes ja värvides klaas tuleb selle juures tarvitusele, nõnda et maaleri- ja tapetserija-töö ära jääb. Et Pease maja tõesti keldrist kuni katuseni klaasist saab, siis on temal ka klaasist katusekivid, mis palju paremad kaitset kuumuse vastu annavad, kui iga muu katusekate. See uus maja on ka tulekindel ja ei lase mingisugust niiskust läbi. Veel suurema tähtsusega on aga see asjalugu, et klaasist majasid palju odavamini üles võib ehitada kui teisi, ja et nende korrashoidmine palju vähem maksab kui harilikkude hoonete juures. Just selle odavuse pärast arvab Pease, et läbi ja läbi klaasist majad, mis päälegi väga ilusad on, peagi moodu saavad.

28.09.1910

Seotud lood
26.09.2015 29.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto