Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
28.09.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Tagakülg Narva-Jõesuus peeti silmufestivali Kronoloogia: mis on juhtunud Eston Kohvriga viimase aasta jooksul Aasta kestnud vahetussaaga sai kiire lõpu Ekspert: Dressenist võib saada luurekooli instruktor Ministeerium: haigekassa tellimus on kulutuste katmiseks piisav Eesti lühiuudised Eston Kohvri advokaatide kommentaarid Esikülg 28. september Tolliametnikud korraldasid endale preemiareisi Pealinna arstidele makstav palk ähvardab väikehaigla laostada Horoskoop Kommentaar Male Keskerakondlased kinnitasid oma vankumatut toetust Savisaarele Majandus Estonian Airi saatus on Taani raudse leedi kätes Elering: tarkvõrgu arengust võidab kogu ühiskond Majanduse lühiuudised Vestager hoidis ära telekomifirmade ühinemise Taanis Eesti ettevõtja lahendus toob elektritööstusesse pöörde Välismaa Luganski elanike lootusi toidavad jutud Vene passide jagamisest Välismaa lühiuudised Arvamus Neeme Korv: diagnoos – seedehäire Juhtkiri: hea päev Eestile Postimees 1910. aastal: klaasist majad saavad moodu Maarja Vaino: provints on vaimne seisund, mitte geograafiline asend Indrek Schwede: süda katki 14 aastat Vastukaja: kordamine on tarkuse ema TÜ politoloogid: Kesk- ja Ida-Euroopa liikmesriigid võtku ELi poliitikas vastutus Kultuur Taaskasutuse halb näide Ugala sai tehasehoonesse uue uhke kodu Lance Armstrongi lugu: võit oli tal veres Sport Neli aastat ootust, hinnatud tiitel ja hämar tulevik Spordi lühiuudised Hamilton võitis Jaapanis ja tõusis legendaarse Sennaga samale pulgale Koondislasteta võrkpalliklubid valmistuvad hooajaks Heas hoos Mustal Rio olümpiapilet sama hästi kui taskus Tarvas tõi meeskonda kogenud tsentri Kalju tegi Florale väärt kingituse Tarbija Test: mis eristab häid tarbijareklaame halbadest Kauplused panustavad postkastireklaamile Tartu Vee allalaskmine jättis karbid hätta Teaduskool sai lae alla klaasist toad Riik käsib Tartu linnal sobimatud peatusenimed muuta Teadussaade avas füüsikatudengile mitu ust Raamatki vajab ravi Noortebändi võit aitas Innersoundil rohkem kokku kasvada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: hea päev Eestile

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Laupäev oli Eestile hea päev. Väga paljude ametkondade koospingutuse ja pikka aega väldanud läbirääkimise tulemusena on Eston Kohver lõpuks tagasi kodus.

Kollast linti, mis sümboliseeris Kohvri tagasi koju jõudmise lootust, ei olnud laupäeval põhjust rinnast võtta mitte üksnes pressikonverentsil osalenud siseministril, vaid samamoodi tegid ka sajad ja sajad inimesed sotsiaalvõrgustikes, kes oma profiilipildi toetuse näitamiseks kollase lindi vastu vahetanud olid. Ühine toetus oli see, mida Kohvrile ja tema perele kõigi nende kuude jooksul vaja oli, ja vähemalt osaliselt oligi see Kohvrile toeks ning aitas kaudselt kaasa ka tema vabastamisele.

Eesti tegi omalt poolt kõik, et läänele saadetaks kollaste lintidega selge sõnum: Venemaa on röövinud Eesti kaitsepolitsei ametniku ning tema tagasi saamiseks tehakse kõik, mis võimalik. Liitlaste rahvusvaheline toetus ja solidaarsus oli kolmas oluline aspekt, mis koos ametkondade hea tööga ning inimeste toetusega viis selleni, et Eston Kohveri väljavahetamine Aleksei Dresseni vastu Piusa jõe piirisillal teoks sai.

Kõik need kolm komponenti – ametkondade hea töö, avalikkuse toetus ning liitlaste jõuline ja nähtav solidaarsus – mängisid tulemusele jõudmisel olulist rolli. Kuid suures poliitikas loevad sageli peamiselt vaid huvid. Venemaa olukord ei ole just ülemäära kiita. Ukraina sõja tõttu läänes kahjustada saanud positsioon, lääne sanktsioonid, nafta hind maailmaturul, huvid Süürias, eesseisev kohtumine Obamaga ja esinemine ÜROs võisid olla need hoovad, mille koostoimel liitlaste surve Venemaale ühel hetkel varasemast kaalukamaks osutus. Eesti rolli Venemaa maineparanduskavas ei saa liiga suureks hinnata, kuid Eesti diplomaatide hea töö, mis Kohveri röövimise lääne poliitilisse teadvusesse viis, oli Venemaa jaoks arvatavasti siiski väike torkiv detail, millest enne läänega suhete siluma hakkamist lahti saada.

Kõik need kolm komponenti - ametkondade hea töö, avalikkuse toetus ning liitlaste jõuline ja nähtav solidaarsus – mängisid tulemusele jõudmisel olulist rolli.

Selles õnneliku lõpuga keerulises ja pikas loos on siiski ka üks pipratera, mida olnuks võimalik vältida, ja see puudutab info kättesaadavust. Maailma uudistekanalite kasutada oli vaid Venemaa telekanali Rossija 24 filmitud materjal Eston Kohvri vabastamisest ja koos sellega levib ka Venemaa verisooni selle kohta, mis õigupoolest veidi enam kui aasta eest Eesti-Vene piiri lähedal aset leidis. On mõistetav, miks ei tahtnud Eesti pool Piusa jõe piirisillale ajakirjandust, kuid videomaterjali saamiseks ei pea ajakirjandus kohal olema. Infosõjas on paar käiku ette mõtlemine vajalik harjumus.

Kuid lõpuks on see vaid pisiasi. Peamine on, et Eston Kohver on tagasi kodus, oma pere juures. Eesti sai tagasi väärt inimese. Suurte poliitiliste mängude sees väikese, inimliku ja olulise nägemine ongi see, mis iseloomustab vaba ühiskonda. Ja sellega on Eestis kõik korras.

Seotud lood
26.09.2015 29.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto