Sisukord
Tallinn
Postimees
01.10.2015
Eesti Prouad puhvetis ehk kuidas eakad festivali pidasid Male Savisaare ahnus võib kaasa tõmmata ka Keskerakonna Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised lk 3 Tagakülg Prokuratuur algatas Weroli asjus kriminaalmenetluse Töövõimereform seab puudega inimeste värbamiseks kvoodi IRL ei rutta Soobi suhtes otsuseid tegema Surmakutsari pere pani avariipaika mälestuspingi Esikülg 1. oktoober Prokuratuur on vajadusel valmis taotlema Savisaare vahistamist Kohusetäitja Taavi Aas: uue linnapea määramisele pole põhjust mõelda Majandus Prokuratuur algatas Weroli asjus kriminaalmenetluse Eestis liikleb üle 2000 petutarkvaraga Volkswageni Majanduse lühiuudised HKScan hakkas Soomest elussigu sisse tooma Maapoodidest saavad Swedbanki sularahapunktid Välismaa Austria üritab siiani tuvastada surmaveoki ohvreid Prantsusmaa alustas õhulöökidega Süürias Venelased hakkasid Süüriat pommitama Lõuna-Korea eriüksuslased näitasid oskusi Arvamus Juhtkiri: häbitu praalimine ja (varjatud) ähvardused – milleks? Kadri Hansalu: Eesti tipp noori ettevõtjaid ei rahulda Päeva karikatuur Postimees 1932. aastal: jälle Vene allveelaeva hukkumine Tiina Tambaum: Elukooli diplomiga 65.b-sse Vahur Kersna: lootus, rumalus, äri ja ajupesu Klen Jäärats: Varssavi pakt on ju surnud Lugeja kiri: elu pärast surma Kultuur Suurepärane ettekanne, aga mitte teater Sport Motivatsioonikriisis Williams jätab tõenäoliselt hooaja pooleli Spordi lühiuudised Kaks suurt ja keskmine ehk kellega võrkpallurid EMil kohtuvad Vägeva karjääri ootamatu lõppakord Piiroja: Pareiko põles siis, kui vaja Tarbija Õige aednik otsustab maaharimise aja ise Töövõimereform seab puudega inimeste värbamiseks kvoodi Tartu Ivar Kostabi: kui harvendaks pisut Ruumipõud paneb Ahhaa ehitama Jüri Kõre: tagasi Tartu linna! Kokaõpilased avavad minirestorani Vallavanem ei näe endal süüd, prokuratuur ei selgita Kas Draama läheb Tartust ära? Nimi kadus ammu, küla elab aga tänagi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Prouad puhvetis ehk kuidas eakad festivali pidasid

2 min lugemist

Salme kultuurikeskusesse on kohale sõitnud rahvast üle Eesti. Tartumaa naised istuvad puhvetis toolidele, tõmbavad korra hinge ja asuvad sooja supi kallale. Õhus on tunda parfüümi, sellist vanaemade lõhna, mis pärast mõndkümmet minutit rahvasummas liikumist paneb pea kergelt pööritama. Tutvustan end ja istun lauda.

Selgub, et seltskond on Tallinna tulekut oodanud juba kaua. Tartumaalt Rõngu kandist pärit Elga, Maie ja Tiiu sõitsid pealinna valla bussiga, millega alustati teekonda hommikul seitsme paiku. Päris niisama aga tulla ei saanud, tuli hankida piletid. Selleks tuli käia mitu korda üritust toetavas apteegiketis, ent piletit lõpuks ei küsitudki. Meelitati lihtsalt apteegis käima.

Puhvetisse on nad end sisse seadnud seetõttu, et saalid on rahvast täis ja müügilettide vahel käimisest tekkis tüdimus. «Siin ei saa saalis istudagi, saal on puupüsti täis, vaevalt ukse peale sai. Kas Tallinnas suuremat saali ei ole või?» pärib üks neist.

Veel enne, kui jõuan vastata, ilmub selja taha pruunis tuunikas tütarlaps, kes küsib kahtlustaval toonil, kes ma olen ja millega ma õieti tegelen. Põgus selgitus ja neiu lahkub. Sellised eakatele mõeldud üritused võivat kohale meelitada igasugu šarlatane  – naeratav noormees vanaprouade seltsis tundub kahtlane.

«Tahaks kõigest osa võtta, aga siin käi ainult mööda koridore ja osta rohtusid. Kirjutage sinna Postimehesse, et saal on väike,» lausub Elga. Ta möönab siiski, et vähemasti on toitlustus see aasta paremini organiseeritud, eelmisel aastal jäädi supist sootuks ilma.

Elga lause peale elavnevad ka teised memmed, kes kiidavad kelneripoisse. «Minu meelest ei liigu elu kuhugi, kui mehi ei oleks. Miks neid ei austata, neile võiks ka midagi teha, võib-olla hakkavad meid ka siis rohkem austama. Mehi peab hellitama, neid on vähe,» ütleb Maie.

Maiel on tegelikult teinegi mure: tema 48-aastasel tütrel pole ikka veel kaasat. «Tütar on kuus-seitse aastat otsinud meest, pani isegi Õhtulehte kuulutuse, aga vastavad ainult sellised, kellel ei ole autot, õiget elamispinda ja kes on paljad kui püksinööbid. Kõik head mehed on ära võetud,» kurdab ta. «Mehed sõidavad ennast surnuks, neile meeldivad kiired autod. Iga õhtu vaatan uudistest, seal on ikka mehed, mitte naised.»

Sipa lauluansambli Hõbelõng liikmed Ene ja Maimu on tulnud Märjamaalt, ka nemad kurdavad, et kultuurikeskuses on kole kitsas. «See eakate päev võiks olla jaanipäeva aegu ja lauluväljakul, siis mahuvad kõik ära,» teeb Ene korraldajatele ettepaneku.

Elurõõmsa Ene sõnul on ringi liikudes kohe näha, kes on maalt ja kes linnast. «Maainimesed on rõõmsamad. Nad alustavad hommikut õues linnulauluga, linnainimene aga tolmuga. Mulle tundub, et maal ka suheldakse omavahel rohkem, linnas ei pruugi oma naabrit tundagi,» räägib Ene.

Festivalil võis näha peamiselt naisi, ent ka mõned mehed on sinna  tee leidnud. Kohe eakate ajakirja infostendi kõrvale olid ennast mugavatesse tugitoolidesse sättinud kaks pealinna meest Mati ja Tarmo.

Mati ja Tarmo tunnistavad, et on majas olnud juba hommikust saati ja väsimus pureb konti. Istumiskohti on paraku võrdlemisi vähe, kõigile ei jätku. Paarkümmend meetrit eemal on arstiabi, kui keegi peaks päris ära väsima. Sealsed õed nendivad, et nende juures on käinud palju rahvast. Põhiliselt kurdetakse väsimust, õhupuudust ja palavust.

Kuigi saali kõik soovijad ei mahtunud, on seal käinute muljed valdavalt positiivsed. Eriti nauditakse Heidy Tamme laule, nende saatel õõtsutakse, käed koos, kõigil suu kõrvuni. Festivalil viibinud inimesed paistavad rõõmsameelsed, see on pidupäev omade seltsis.

Seotud lood
    30.09.2015 02.10.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto