Sisukord
Uudised
Postimees
01.10.2015
Eesti Prouad puhvetis ehk kuidas eakad festivali pidasid Male Savisaare ahnus võib kaasa tõmmata ka Keskerakonna Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised lk 3 Tagakülg Prokuratuur algatas Weroli asjus kriminaalmenetluse Töövõimereform seab puudega inimeste värbamiseks kvoodi IRL ei rutta Soobi suhtes otsuseid tegema Surmakutsari pere pani avariipaika mälestuspingi Esikülg 1. oktoober Prokuratuur on vajadusel valmis taotlema Savisaare vahistamist Kohusetäitja Taavi Aas: uue linnapea määramisele pole põhjust mõelda Majandus Prokuratuur algatas Weroli asjus kriminaalmenetluse Eestis liikleb üle 2000 petutarkvaraga Volkswageni Majanduse lühiuudised HKScan hakkas Soomest elussigu sisse tooma Maapoodidest saavad Swedbanki sularahapunktid Välismaa Austria üritab siiani tuvastada surmaveoki ohvreid Prantsusmaa alustas õhulöökidega Süürias Venelased hakkasid Süüriat pommitama Lõuna-Korea eriüksuslased näitasid oskusi Arvamus Juhtkiri: häbitu praalimine ja (varjatud) ähvardused – milleks? Kadri Hansalu: Eesti tipp noori ettevõtjaid ei rahulda Päeva karikatuur Postimees 1932. aastal: jälle Vene allveelaeva hukkumine Tiina Tambaum: Elukooli diplomiga 65.b-sse Vahur Kersna: lootus, rumalus, äri ja ajupesu Klen Jäärats: Varssavi pakt on ju surnud Lugeja kiri: elu pärast surma Kultuur Suurepärane ettekanne, aga mitte teater Sport Motivatsioonikriisis Williams jätab tõenäoliselt hooaja pooleli Spordi lühiuudised Kaks suurt ja keskmine ehk kellega võrkpallurid EMil kohtuvad Vägeva karjääri ootamatu lõppakord Piiroja: Pareiko põles siis, kui vaja Tarbija Õige aednik otsustab maaharimise aja ise Töövõimereform seab puudega inimeste värbamiseks kvoodi Tartu Ivar Kostabi: kui harvendaks pisut Ruumipõud paneb Ahhaa ehitama Jüri Kõre: tagasi Tartu linna! Kokaõpilased avavad minirestorani Vallavanem ei näe endal süüd, prokuratuur ei selgita Kas Draama läheb Tartust ära? Nimi kadus ammu, küla elab aga tänagi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vallavanem ei näe endal süüd, prokuratuur ei selgita

2 min lugemist
Aivar Soop on Tartu valda juhtinud 1993. aastast. FOTO: Margus Ansu

Teisipäeval otsis kesk­kriminaalpolitsei läbi Tartu vallavalitsuse ruumid ning esitas kuriteokahtlustuse vallavanem Aivar Soobile. Korruptsioonikahtlustuse üksikasju hoiab prokuratuur aga kiivalt enda teada.

Kahtlustuse järgi tegi Aivar Soobi juhitav Tartu vallavalitsus makseid sihtasutusele, mille nõukogu liige vallavanem ise on. Ehk teisisõnu – vallavanemat kahtlustatakse korruptsioonivastases seaduses kehtestatud toimingupiirangu rikkumises suures ulatuses.

Seaduse järgi tähendab suures ulatuses seda, et vald on sihtasutusele, mille juhtimises osa­leb ka vallavanem, üle kand­nud üle 40 000 euro. Millise sihtasutusega on tegu, seda prokuratuur ei täpsusta.

Sama seadus näeb ametiisikuna toimingupiirangu tingimuste teadva rikkumise eest ette rahatrahvi kuni 200 trahviühikut ehk kuni 800 eurot.

Soop endal süüd ei näe

Aivar Soop ütles eile Postimehele, et kahtlustus puudutab Tartu vallavalitsuse makseid sihtasutusele Emajõe Jõeriik. Tööd said tema sõnul tehtud ja raha kanti üle.

Soop väitis, et tõenäoliselt pole tema valla ja sihtasutuse vahel sõlmitud lepingule alla kirjutanud, vaid 99-protsendilise tõenäosusega tegi seda tema asetäitja Merike Kärsin.

Korruptsioonikahtlustuse esitamist pidas ta arusaamatuks ning endal ta süüd ei näe. Samuti kavatseb ta vallavanemana tööd jätkata.

Teine osa kahtlustusest puu­dutab aga karistusseadustiku paragrahvi 201 lõike 2 punkti 3 all kirjeldatud tegevust ehk omastamist ametiisikuna. Mille või millise summa omastamist kahtlustus puudutab, ei ole uurijad avalikustanud.

Soop väitis, et kahtlustus puudutab valla bensiinikaardi kasutamist, mis tavaliselt on tema käes. Kahtlustuse järgi olla valla ametiisikud kasutanud seda umbes 500 euro väärtuses. Soobi väitel tegid nad ostetud kütusega ametisõite. Vallavanem ütles, et ei saa aru, milles seisneb siin omastamine.

Eesti üks staažikaimaid oma­valitsusjuhte on 7500 elanikuga Tartu valda juhtinud 1993. aastast. 1993. aasta kohalikel valimistel kogus Aivar Soop 35 häält, viimastel, 2013. aasta valimistel kerkis ta häälesaak 392-le.

Energilise ja aktiivse mehena jõuab ta muu hulgas juhtida ka näiteks Tartumaa omavalitsuste liitu ning Tartumaa spordiliitu. Sihtasutus Emajõe Jõeriik, mille nõukogu liige Soop on, tegeleb Emajõe vesikonna laevaliikluse ja puhkealade arendamisega. Samuti kuulub ta sihtasutuse Saadjärve nõukokku, osaledes jääajakeskuse juhtimises.

Tartu vallavanem Aivar Soop kuulub Isamaa ja Res Publica Liitu. Erakond peab vallajuhi suhtes mingi otsuse langetamist praegu liiga ennatlikuks.

IRLi peasekretär Tiit Riisalo märkis BNSile, et oma järeldused teeb erakond uurimiskäigu põhjal.

Politsei käinud varemgi

Keskkriminaalpolitsei ei astunud teisipäeval Tartu vallamajja sisse sugugi esimest korda.

Mullu 17. juunil otsis büroo kriminaalmenetluse raames läbi ka vallavanema kabineti vastas asuvad Tartu Valla Kommunaal OÜ tööruumid. Äriühingu juhatuse liikmele Aigar Lepale esitati kahtlustus korruptsioonivastases seaduses kehtestatud teadlikus toimingupiirangu rikkumises.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kristina Kostina sõnul on keskkriminaalpolitsei edastanud valla kommunaalettevõtet puudutava kriminaalasja prokuratuuri. Süüdistuse esitamiseni aga jõutud ei ole.

«Nimetatud kriminaalasi ei ole seotud kriminaalmenetlusega, milles teisipäeval Tartu vallavanemale kahtlustus esitati,» rõhutas Kostina.

Seotud lood
30.09.2015 02.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto