Sisukord
Arvamus
Postimees
01.10.2015
Eesti Prouad puhvetis ehk kuidas eakad festivali pidasid Male Savisaare ahnus võib kaasa tõmmata ka Keskerakonna Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised lk 3 Tagakülg Prokuratuur algatas Weroli asjus kriminaalmenetluse Töövõimereform seab puudega inimeste värbamiseks kvoodi IRL ei rutta Soobi suhtes otsuseid tegema Surmakutsari pere pani avariipaika mälestuspingi Esikülg 1. oktoober Prokuratuur on vajadusel valmis taotlema Savisaare vahistamist Kohusetäitja Taavi Aas: uue linnapea määramisele pole põhjust mõelda Majandus Prokuratuur algatas Weroli asjus kriminaalmenetluse Eestis liikleb üle 2000 petutarkvaraga Volkswageni Majanduse lühiuudised HKScan hakkas Soomest elussigu sisse tooma Maapoodidest saavad Swedbanki sularahapunktid Välismaa Austria üritab siiani tuvastada surmaveoki ohvreid Prantsusmaa alustas õhulöökidega Süürias Venelased hakkasid Süüriat pommitama Lõuna-Korea eriüksuslased näitasid oskusi Arvamus Juhtkiri: häbitu praalimine ja (varjatud) ähvardused – milleks? Kadri Hansalu: Eesti tipp noori ettevõtjaid ei rahulda Päeva karikatuur Postimees 1932. aastal: jälle Vene allveelaeva hukkumine Tiina Tambaum: Elukooli diplomiga 65.b-sse Vahur Kersna: lootus, rumalus, äri ja ajupesu Klen Jäärats: Varssavi pakt on ju surnud Lugeja kiri: elu pärast surma Kultuur Suurepärane ettekanne, aga mitte teater Sport Motivatsioonikriisis Williams jätab tõenäoliselt hooaja pooleli Spordi lühiuudised Kaks suurt ja keskmine ehk kellega võrkpallurid EMil kohtuvad Vägeva karjääri ootamatu lõppakord Piiroja: Pareiko põles siis, kui vaja Tarbija Õige aednik otsustab maaharimise aja ise Töövõimereform seab puudega inimeste värbamiseks kvoodi Tartu Ivar Kostabi: kui harvendaks pisut Ruumipõud paneb Ahhaa ehitama Jüri Kõre: tagasi Tartu linna! Kokaõpilased avavad minirestorani Vallavanem ei näe endal süüd, prokuratuur ei selgita Kas Draama läheb Tartust ära? Nimi kadus ammu, küla elab aga tänagi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: häbitu praalimine ja (varjatud) ähvardused – milleks?

2 min lugemist
Karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Püüame kujutleda normaalset käitumist. Kahtlustatav piirduks näiteks ütlustega, et ei nõustu kahtlustusega, ei ole plaaninud tunnistajaid mõjutada ega pea seepärast ametist kõrvaldamist õigeks ning kaebab selle edasi.

Miskipärast on Edgar Savisaare kaitsjad ning nende tuules erakonna propagandistid ise valinud sõnumi, et tema linnapeaametist kõrvaldamine on mõttetu samm, sest kui ta tahaks kedagi mõjutada, saaks ta seda ikkagi teha, kuna jääb ju edasi Keskerakonna esimeheks. Savisaare advokaat Oliver Nääs ütles eile Postimehele koguni järgmist: «Ainus praktiline meede sellise pelguse puhul oleks võtta ta vahi alla.»

Niisuguse, mitte ju loogikavaba jutu kuulmine Savisaare poliitiliste vastaste suust mõjuks loomulikult ja arusaadavalt. Kui sama kordavad aga poliitiku enda teada-tuntud kooripoisid, mõjub see häbitu praalimisena. Kuidas siis Eesti inimesed seda mõistma peaksid? Kas tõesti on sõnum täpselt sama nagu «Tujurikkuja» tuntud laulus «Savikas ja Kuzzer»? Karikatuur kordub päriselus?

Isegi enda kohta erakordse vindi on peale keeranud Keskerakonna leht Kesknädal. Paljust muust, mis seal kirjas, võiks mööda vaadata kui lihtsalt naeruväärsest, ent uurimisasutuste ametnike ähvardamisega minnakse selgelt üle piiri. Vähemalt üle eetiliste piiride. Kesknädal kirjutab: «Kuid Sinisalu jt võimukandjad ei tea, milliseks kujuneb nende endi tulevik. Kesknädalale millegipärast tundub, et «struktuurid» võivad saada kogeda tulevikus sarnaseid õudusi, mida nad abitusse seisundisse jäetud ja lähedastest jõhkralt eraldatud Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare vastu Hundisilmal toime panid.»

Tekib küsimus, millele ikkagi sellise propagandistliku vooga pinda ette valmistatakse.

Järgmises lõigus keeratakse jutt küll lausa kosmiliste jõudude, karmavõla peale, ent viimases lõigus tugevdatakse taas ähvardust: «Eestis pole veel mitte kunagi nii olnud, et tuuled ja ajad ei pöördu.» Mis see siis on? Ametnike ähvardamine poliitilise kättemaksuga selle eest, et nad on julgenud vastavalt seadustele ette võtta korruptsioonikahtluse uurimise? Tahtlikult unustades, et uurimistulemused viiakse sõltumatu kohtu ette ning õigusriigis jõustub kohtuotsus alles pärast kõiki edasikaebamisi, mis kaitsele lubatud. Niisugune ähvardamine on absoluutselt kohatu.

Ühes Kesknädala loos kirjutab selle autor näiteks: «Minu jaoks oli see sümboolne algus uuele vabadusvõitlusele – seekord Brüsselist juhitud liidu ja selle Toompeal asuvate asehaldurite vastu.» Kuidas sellist, esialgu (?) hillitsetud üleskutset mõistma peaks?

Võrrelda ühe korruptsioonikahtluse alla langenud poliitiku kodu läbiotsimist õigusriigis kümneid tuhandeid elusid hävitanud või segi paisanud küüditamise või teiste ajalooliste traagiliste sündmustega on kohatu ja äärmiselt solvav kõigi ohvrite suhtes.

Samas on tegu ülimalt tugevate emotsionaalsete märkidega, mida muidugi on võimalik propagandas kasutada. Tekib küsimus, millele ikkagi sellise propagandistliku vooga pinda ette valmistatakse.

Seotud lood
30.09.2015 02.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto