Sisukord
Eesti
Postimees
02.10.2015

Riigikohus: lapse vägistamise mõiste on liiga lai

2 min lugemist
Riigikohus. FOTO: Postimees

Riigikohus leidis möödunud nädalal lõppenud järelevalvemenetluse tulemusel, et noorema kui kümneaastase lapse vägistamise eest määratav karistus on praegu liiga karm, sest vägistamise mõiste on liiga lai. Kohus kuulutas selle karistusseadustiku sätte põhiseadusevastaseks ja kehtetuks.

Tellijale Tellijale

2013. aasta detsembris jõustunud seaduse järgi on vägistamine «inimese tahte vastaselt temaga suguühtesse astumine või muu sugulise iseloomuga teo toimepanemine vägivallaga või ära kasutades isiku seisundit, milles ta ei olnud võimeline vastupanu osutama või toimunust aru saama». Seejuures loeb seadus arusaamisvõimetuks alla kümneaastast last. Sellise teo eest karistatakse ühe- kuni viieaastase vangistusega. Samas kui sama tegu on pandud toime noorema kui 18-aastase isiku suhtes, on karistuseks 6–15 aastat vangistust.

Teema tõusis, kui maakohus mõistis mullu sügisel vangi isa, kes oli pannud neljal-viiel korral käe oma seitsmeaastase lapse püksi ja katsunud tema häbet. Varem karistamata mehele mõisteti kuueaastane vangistus, mida vähendati nelja aastani lühimenetluse tõttu.

01.10.2015 03.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto