Sisukord
Kultuur
Tänane leht
03.10.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Suur kala suures akvaariumis Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Kommentaar Alluvad vaid siis, kui mõistetakse Marssalikepike meiereijuhi paunas Sinisalu: kapo ei lähe ehku peale Ta tegi seda jälle! Leegitsev kirg Ratturid teavad, mis Kohvrit ootab Male Eesti konsulile tehti Kohvri aitamine võimalikult raskeks Mälumäng Hariduslike erivajadustega (HEV) koolid Eestis Välismaa Obama nõudis karmimat relvaseadust Taani dilemma: kas rohkem anda või rohkem nõuda Välismaa lühiuudised Arvamus Päeva karikatuur Postimees 1891. aastal: kohtuvõim inimestele lähemale! Heili Klandorf: meis voolab üks veri... Lennukad paarimehed Juhtkiri: teravate harudega kahvel Ene Pajula veste: mammile tundub, et aeg liigestest on lahti Peeter Raudsik: põgeniku palve Peeter Langovitsi tagasivaade: saadikuprouaga seenel Tõnis Oja: Volkswagen kui suur seebiooper Kultuur Aja auk. Rolandi laul Täitsa puhas jazz Mida arvab Postimehe žürii filmist «Vabaduse mustrid»? Klassikaline New Order Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kuidas ehitada kosmoselaeva»? Glämmipauk kuldsest minevikust Tüdruk The Weekndi lauludest Neo-nostalgia Kosmose hõivamise õpetus Ivo Uukkivi: kogu aeg peab väike surin sees olema Sport Spordi lühiuudised Tänaku tiimikaaslane haaras liidriohjad Miks inglased Meistrite liigas virelevad? Päev koondise töövarjuna: Gianni kõne, kapteni valud ja Rikbergi jutustused Selgus Eesti bobinaiskonna koosseis Eesti rahvuslike aarete paar Tarbija Jurist vastab Tööportaalid ei tohiks küsida isiklikke andmeid Kaugtöö eeldab usaldust tööandja ja töötaja vahel AK Mida arvab Postimehe žürii filmist «Vabaduse mustrid»? Aja auk. Rolandi laul Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kuidas ehitada kosmoselaeva»? Täitsa puhas jazz Glämmipauk kuldsest minevikust Klassikaline New Order Neo-nostalgia Peeter Raudsik: põgeniku palve Estonian Air saab uue ilusa nime Kosmose hõivamise õpetus Tee tarkuse allikale Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Veereb värten vurinaga Tüdruk The Weekndi lauludest Arhitektid, nohikud ja masinad Tõnis Oja: Volkswagen kui suur seebiooper Arter Põnevik, mis muutub aina põnevamaks Pead on varem siiratud koertele ja ahvidele Draama Türgis, menu Eestis Kopra saba Ivo Uukkivi: kogu aeg peab väike surin sees olema Peaga töötav mees ootab uut keha Inta Ruka ja tema ilusad inimesed Vaba mees Jüri Pihl ohtlikes mängudes Stiilitunnetus vanaemalt Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kosmose hõivamise õpetus

2 min lugemist
«Kuidas ehitada kosmoselaeva?» FOTO: Kaader filmist

See olevat õppefilm, mis annab juhiseid, kuidas vallutada inimese kõrgeim siht – kosmos. Vähemalt nii – et on õppe- – nad filmi sees ise väidavad – stsenarist Jaak Kilmi ja režissöör Madis Ligema. Mine võta kinni. Kilmist ei saa ju kunagi aru, ta pöörab asja ikka naljaks («Disko ja tuumasõda», «Allveelennud»). Väike nali kindlustab teatavasti pehmema maandumise.

Tellijale Tellijale

Kui see on tõesti õppefilm, siis ütleme, et suurepärane õppefilm. Ja kui lihtsalt film, siis keskpärane film. Vaataja saab hariva ülevaate sellest, kuidas Eesti esimene satelliit taevasse lennutati ja seda ehitati, samuti miks ehitati ja kes olid ehitajad – kusjuures peaaegu et selle projekti algusest peale. Mis aga peamine: näidatakse, et selline asi on üldse võimalik. Ka meil siin väikeses Eestis, mitte ainult suurtel – olla kosmoseriik.

Peaaegu et mission impossible ehk võimatu missioon, nagu sõnastab päris teekonna alguses ettevõtmise patroon, karismaatiline füüsik Mart Noorma. Alustada nulleelarvega, üksnes entusiasmist. Ehitajateks tudengid, õppetöö kõrvalt… Tuleb ületada takistusi, lahendada keerulisi olukordi, kui aeg tiksub halastamatult kuklasse. Milline suur lugu, koos tõusude ja mõõnadega kaasnevate emotsioonidega siin peidus on, ainult et … ei ava ekraanil oma täit potentsiaali.

02.10.2015 05.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto