Sisukord
Päevakomm
Postimees
05.10.2015
Eesti Tuntud elektroonikaäri osales kriminaalses raharingis Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kommentaar Palju õnne 0510esikülg Tagakülg Võrdõigusvoliniku büroost kaovad kevadel pooled töökohad Seksuaalsüütegude lahendamisega tegeleb Eesti vaid üks seksuoloog Õiguskantsler: Eesti ei vastuta okupatsionivõimude otsuste eest Eesti lühiuudised Vägevale võõraid ei oodata Majandus Tänavu on parimat tootlust pakkunud Eesti aktsiad Majanduse lühiuudised E-kaubandus kasvab jõudsalt Narva superladu toob Aasia kaubad kiiremini Eestisse Välismaa Iraagi migrandid on avastanud uue sihtriigi: Soome Prantsuse Rivieras hukkus tulvades 17 inimest Välismaa lühiuudised Afganistanis tabas arvatav USA õhulöök haiglat Moskva: islamistid on pagema hakanud Arvamus Juhtkiri: võrdsete võimaluste mustermaa Liisa Pakosta: ideaalis poleks võrdõigusvolinikku vaja Postimees 1927. aastal: Voldemarase valitsuse terror muutub karmimaks Ester Põldma: töö ja armastus Sven Mikser: Putini perspektiivitu avantüür Kultuur Eesti kunsti aken Euroopasse Tammearu tõi saali korraga naeru ja pisarad Elu sunnil kirjanikuks Sport Pallikaotused röövisid hooaja avamängus Kalevi võimalused Spordi lühiuudised Kas Tänak lasi tiimikaaslase lõplikult eest? Peatreener ja kapten: oleme EMiks valmis Saatusest, rahast ja õigest hingamisest Peasekretär taas koondise vaateväljas Raskete aegade kiuste kõrge kolmas koht Tarbija Tänavu on parimat tootlust pakkunud Eesti aktsiad Tartu Ema leidis koolilõputeema lapsele turvahälli valides Kaasav eelarve: tartlased jagavad 140 000 eurot Lasteaias peab mudilaste mänge valvama rohkem inimesi Sõdurite hauaplaatidele ilmusid uuesti nimed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ester Põldma: töö ja armastus

2 min lugemist
Ester Põldma FOTO: Peeter Langovits

Siit-sealt on viimasel ajal kuulda nurinat, et inimeste töötahe on väiksemaks jäänud, et riigi majandusnäitajad seetõttu halvenevad ja oh imet, kõik ei tahagi ööpäev läbi tööd teha.

Jah, on inimesi (leian tihti ka ise end nende hulgast), kes ei märka tööd tehes kella vaadata, justkui juhindudes Tammsaare kuulsaks öeldud-mõeldud lausest selle kohta, kuidas tööd tehes ja vaeva nähes saabub see, mis kõiki meid tegelikult elus hoiab ja õnnelikuks teeb – armastus.

Kui palju meie seas on inimesi, kes saavad/oskavad/tahavad lõpetada töö siis, kui tööaeg on läbi, pühenduda siis täielikult muule – perele, kodule, hobidele, iseendale? Põhjanaabrite soomlaste seas on senini tavapärane, et tööpäev lõpebki just see kell, mil ta lõpeb, ja mitte minutitki hiljem. Olen ka Eestis töötanud sellises asutuses, kus säärane nõue – kella viieks pidi arvuti kinni olema ja selleks päevaks töö lõpetatud. Tunnistan, et see oli algul ikka väga harjumatu ja tekitas hämmingut, kui osavasti kolleegid oskasid ajastada oma tööle tulekut ja töölt minekut. Mõne aja pärast õppisin isegi oludega sobituma, kuigi lõpuni ei harjunud. Samas ei olekski ehk selline töökorraldus tavakontoris eriti halb – iga töötaja oskaks oma aega paremini planeerida, oleks vaba tegelema iseenda keha ja vaimu ning pere ja koduga.

Ainult tööle, karjäärile ja välisele särale pühenduv inimene on hävitanud oma tervise, tihti lähisuhetes läbi kukkunud ja räägitagu mis tahes, ka ilmselgelt õnnetu.

Ei vaidle vastu, et leidub ameteid, mis nõuavad teistsugust lähenemist ja töötegemisviisi ning paindlikkusel on igas ametis oma roll täita. Lähitulevikus tõenäoliselt ongi nii, et üha enam tehakse kaugtööd ja kellast kellani ametisolekust pole põhjust enam rääkida. Seni kuni siiski valdavalt töötatakse paikselt, võiks iga tööandja muutuda murelikuks, kui mõnel inimesel muud elu ei paista olevat peale töise. Eriti hull, kui töönarkomaan juhtub omama mingit võimu teiste üle ja nõudma ka teistelt samasugust suhtumist. Umbes samasugune olukord oleks ju, kui alkohoolik agiteeriks kõiki endaga võrdselt jooma. Nõrgemad ja sõltuvusaltimad lähevadki liimile, kaotavad nii oma lähedased ja hullemal juhul ka lõpuks iseenda.

Tubli ja ennastsalgav töö, nagu nõukaajal tavatseti öelda, ei ole mitte kedagi õnnelikuks teinud. Pigem vastupidi. Ainult tööle, karjäärile ja välisele särale pühenduv inimene on hävitanud oma tervise, tihti lähisuhetes läbi kukkunud ja räägitagu mis tahes, ka ilmselgelt õnnetu. Kurb on, et see valus tõde jõuabki paljudele kohale alles siis, kui ise enam endaga hakkama ei saa ja avastatakse end ulumas üksiku hundina. Olgu siis Hundisilmal või kus tahes mujal.

Ilus oleks, kui iga meie tegevus saaks alguse ja oleks pidevalt kantud armastusest. Armastusest sünnib Ilu. Sünnivad lapsed, kaunis looming, imepärased leiutised ja lahendused probleemidele. Võib ju olla, et olen sinisilmne, aga usun, et hea tahtmise korral peaks olema võimalik leida tasakaalupunkt ja säilitada armastus nii oma töö, kolleegide kui ka iseenda ja kallite lähedaste vastu.

P. S. Muide, kes Tammsaare «Tõe ja õiguse» korralikult läbi luges, sai ka teada, et armastust ei tulnud, hoopis vastupidi – liigne töörügamine tegi väga õnnetuks ja viis viimsegi lootuse inimlikule armastusele.

Seotud lood
03.10.2015 06.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto