Sisukord
Päevakomm
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (1) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (10) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (27) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ester Põldma: töö ja armastus

2 min lugemist
Ester Põldma FOTO: Peeter Langovits

Siit-sealt on viimasel ajal kuulda nurinat, et inimeste töötahe on väiksemaks jäänud, et riigi majandusnäitajad seetõttu halvenevad ja oh imet, kõik ei tahagi ööpäev läbi tööd teha.

Jah, on inimesi (leian tihti ka ise end nende hulgast), kes ei märka tööd tehes kella vaadata, justkui juhindudes Tammsaare kuulsaks öeldud-mõeldud lausest selle kohta, kuidas tööd tehes ja vaeva nähes saabub see, mis kõiki meid tegelikult elus hoiab ja õnnelikuks teeb – armastus.

Kui palju meie seas on inimesi, kes saavad/oskavad/tahavad lõpetada töö siis, kui tööaeg on läbi, pühenduda siis täielikult muule – perele, kodule, hobidele, iseendale? Põhjanaabrite soomlaste seas on senini tavapärane, et tööpäev lõpebki just see kell, mil ta lõpeb, ja mitte minutitki hiljem. Olen ka Eestis töötanud sellises asutuses, kus säärane nõue – kella viieks pidi arvuti kinni olema ja selleks päevaks töö lõpetatud. Tunnistan, et see oli algul ikka väga harjumatu ja tekitas hämmingut, kui osavasti kolleegid oskasid ajastada oma tööle tulekut ja töölt minekut. Mõne aja pärast õppisin isegi oludega sobituma, kuigi lõpuni ei harjunud. Samas ei olekski ehk selline töökorraldus tavakontoris eriti halb – iga töötaja oskaks oma aega paremini planeerida, oleks vaba tegelema iseenda keha ja vaimu ning pere ja koduga.

Ainult tööle, karjäärile ja välisele särale pühenduv inimene on hävitanud oma tervise, tihti lähisuhetes läbi kukkunud ja räägitagu mis tahes, ka ilmselgelt õnnetu.

Ei vaidle vastu, et leidub ameteid, mis nõuavad teistsugust lähenemist ja töötegemisviisi ning paindlikkusel on igas ametis oma roll täita. Lähitulevikus tõenäoliselt ongi nii, et üha enam tehakse kaugtööd ja kellast kellani ametisolekust pole põhjust enam rääkida. Seni kuni siiski valdavalt töötatakse paikselt, võiks iga tööandja muutuda murelikuks, kui mõnel inimesel muud elu ei paista olevat peale töise. Eriti hull, kui töönarkomaan juhtub omama mingit võimu teiste üle ja nõudma ka teistelt samasugust suhtumist. Umbes samasugune olukord oleks ju, kui alkohoolik agiteeriks kõiki endaga võrdselt jooma. Nõrgemad ja sõltuvusaltimad lähevadki liimile, kaotavad nii oma lähedased ja hullemal juhul ka lõpuks iseenda.

Tubli ja ennastsalgav töö, nagu nõukaajal tavatseti öelda, ei ole mitte kedagi õnnelikuks teinud. Pigem vastupidi. Ainult tööle, karjäärile ja välisele särale pühenduv inimene on hävitanud oma tervise, tihti lähisuhetes läbi kukkunud ja räägitagu mis tahes, ka ilmselgelt õnnetu. Kurb on, et see valus tõde jõuabki paljudele kohale alles siis, kui ise enam endaga hakkama ei saa ja avastatakse end ulumas üksiku hundina. Olgu siis Hundisilmal või kus tahes mujal.

Ilus oleks, kui iga meie tegevus saaks alguse ja oleks pidevalt kantud armastusest. Armastusest sünnib Ilu. Sünnivad lapsed, kaunis looming, imepärased leiutised ja lahendused probleemidele. Võib ju olla, et olen sinisilmne, aga usun, et hea tahtmise korral peaks olema võimalik leida tasakaalupunkt ja säilitada armastus nii oma töö, kolleegide kui ka iseenda ja kallite lähedaste vastu.

P. S. Muide, kes Tammsaare «Tõe ja õiguse» korralikult läbi luges, sai ka teada, et armastust ei tulnud, hoopis vastupidi – liigne töörügamine tegi väga õnnetuks ja viis viimsegi lootuse inimlikule armastusele.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto