Sisukord
Arvamus
Postimees
05.10.2015
Eesti Tuntud elektroonikaäri osales kriminaalses raharingis Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kommentaar Palju õnne 0510esikülg Tagakülg Võrdõigusvoliniku büroost kaovad kevadel pooled töökohad Seksuaalsüütegude lahendamisega tegeleb Eesti vaid üks seksuoloog Õiguskantsler: Eesti ei vastuta okupatsionivõimude otsuste eest Eesti lühiuudised Vägevale võõraid ei oodata Majandus Tänavu on parimat tootlust pakkunud Eesti aktsiad Majanduse lühiuudised E-kaubandus kasvab jõudsalt Narva superladu toob Aasia kaubad kiiremini Eestisse Välismaa Iraagi migrandid on avastanud uue sihtriigi: Soome Prantsuse Rivieras hukkus tulvades 17 inimest Välismaa lühiuudised Afganistanis tabas arvatav USA õhulöök haiglat Moskva: islamistid on pagema hakanud Arvamus Juhtkiri: võrdsete võimaluste mustermaa Liisa Pakosta: ideaalis poleks võrdõigusvolinikku vaja Postimees 1927. aastal: Voldemarase valitsuse terror muutub karmimaks Ester Põldma: töö ja armastus Sven Mikser: Putini perspektiivitu avantüür Kultuur Eesti kunsti aken Euroopasse Tammearu tõi saali korraga naeru ja pisarad Elu sunnil kirjanikuks Sport Pallikaotused röövisid hooaja avamängus Kalevi võimalused Spordi lühiuudised Kas Tänak lasi tiimikaaslase lõplikult eest? Peatreener ja kapten: oleme EMiks valmis Saatusest, rahast ja õigest hingamisest Peasekretär taas koondise vaateväljas Raskete aegade kiuste kõrge kolmas koht Tarbija Tänavu on parimat tootlust pakkunud Eesti aktsiad Tartu Ema leidis koolilõputeema lapsele turvahälli valides Kaasav eelarve: tartlased jagavad 140 000 eurot Lasteaias peab mudilaste mänge valvama rohkem inimesi Sõdurite hauaplaatidele ilmusid uuesti nimed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1927. aastal: Voldemarase valitsuse terror muutub karmimaks

1 min lugemist
Augustinas Voldemaras oli Leedu peaminister mitmel korral.Ta oli üks 17. detsembril 1926 toimunud riigipöörde initsiaatoreid. 17. detsembril 1926 sai ta peaministriks ja ühtlasi ka välisministriks. Lisaks sellele täitis ta alates 22. novembrist 1928 ka kaitseministri ülesandeid. FOTO: SCANPIX

Leedust Lätisse põgenenud isikud jutustavad, et Voldemarase valitsuse terror muutub iga päevaga karmimaks. Valitsus teeb kõik, et vastasrinda kogu riigis hävitada. Tagakiusamise osaliseks on saanud ka demokraatlikud kodanlased.

Üks viimane suurem löök vastasrinnale on edumeelsete üliõpilaste organisatsioonide likvideerimine. Paljude üliõpilaste organisatsioonide esindajad on vangistatud. Süüdi ei leita, kuid kahtlustatakse Tauroggeni mässukatsest osavõtmises. Professorite palve – üliõpilaste kultuurilisi organisatsioone mitte likvideerida, jäeti tähele panemata. Parlamendi sotsialistide rühma saadikutest on vabaduses ainult 4 isikut: 5 on türmis, teised ära põgenenud, 2 isikut sõjakohtu all.

Ühel hoobil haritlastega vangistatakse ka töölisi, isegi sarnaseid, kellel ei ole poliitikaga mingisugust ühendust. Talitatakse päris metsikult. Nii saadeti neil päevil koonduslaagrisse tööline – 5 lapse isa. Vanglates hoitakse kaua ilma ülekuulamiseta. Läti piiril kõvendati piirikaitset.

13 aastat sõjaseisukorda ja sõjatsensuuri – vaevalt leidub riiki, kus sõjaseadus on nii kaua kestnud. Ilmasõja lahtipuhkemise ajast 1914. a. kuni käesoleva ajani. Ainult demokraatlise valitsuse ajal oli selles 6-kuuline vaheaeg.

Lehtede seisukord on üldiselt raske. Mõne sõna muutmise pärast karistatakse 5000 liti või mitmekuulise vangistusega. Tsaariaegse tsensori ajal ilmusid lehed valgete kohtadega. Voldemarase valitsus ei luba aga seda. Kui on juhtkiri välja heidetud, peab sinna midagi muud asemele paigutama. Nii on vastasrinna lehtede juhtkirja kohal rongide sõiduplaan ja igasugused muud kuulutused. Viimasel ajal ilmuvad kirjutused, kus lugejatele antakse ridade vahelt mõista asjade tõsist seisukorda. Kuid ka seda näeb «hoolikas» tsensor ja häda siis sarnasele lehele, kes julges valitsuse vastu kirjutada.

PM 5.10.1927

Seotud lood
03.10.2015 06.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto