Sisukord
Arvamus
Postimees
05.10.2015
Eesti Tuntud elektroonikaäri osales kriminaalses raharingis Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kommentaar Palju õnne 0510esikülg Tagakülg Võrdõigusvoliniku büroost kaovad kevadel pooled töökohad Seksuaalsüütegude lahendamisega tegeleb Eesti vaid üks seksuoloog Õiguskantsler: Eesti ei vastuta okupatsionivõimude otsuste eest Eesti lühiuudised Vägevale võõraid ei oodata Majandus Tänavu on parimat tootlust pakkunud Eesti aktsiad Majanduse lühiuudised E-kaubandus kasvab jõudsalt Narva superladu toob Aasia kaubad kiiremini Eestisse Välismaa Iraagi migrandid on avastanud uue sihtriigi: Soome Prantsuse Rivieras hukkus tulvades 17 inimest Välismaa lühiuudised Afganistanis tabas arvatav USA õhulöök haiglat Moskva: islamistid on pagema hakanud Arvamus Juhtkiri: võrdsete võimaluste mustermaa Liisa Pakosta: ideaalis poleks võrdõigusvolinikku vaja Postimees 1927. aastal: Voldemarase valitsuse terror muutub karmimaks Ester Põldma: töö ja armastus Sven Mikser: Putini perspektiivitu avantüür Kultuur Eesti kunsti aken Euroopasse Tammearu tõi saali korraga naeru ja pisarad Elu sunnil kirjanikuks Sport Pallikaotused röövisid hooaja avamängus Kalevi võimalused Spordi lühiuudised Kas Tänak lasi tiimikaaslase lõplikult eest? Peatreener ja kapten: oleme EMiks valmis Saatusest, rahast ja õigest hingamisest Peasekretär taas koondise vaateväljas Raskete aegade kiuste kõrge kolmas koht Tarbija Tänavu on parimat tootlust pakkunud Eesti aktsiad Tartu Ema leidis koolilõputeema lapsele turvahälli valides Kaasav eelarve: tartlased jagavad 140 000 eurot Lasteaias peab mudilaste mänge valvama rohkem inimesi Sõdurite hauaplaatidele ilmusid uuesti nimed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: võrdsete võimaluste mustermaa

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Eestist võiks saada võrdsete võimaluste loomise ja ka soolise palgalõhe vähendamise mustermaa. Selleks võiks aga esmalt tunnistada, et senisest deklaratiivsest võitluslippude lehvitamisest ja väljamõeldud vastastega rähklemisest pole kuigi palju kasu olnud ei Eestis ega teistes maades.

Küsida ja vastata, mida päris inimeste päris elukorraldust arvestades saab ära teha selleks, et näiteks sooline palgalõhe vähenema hakkaks, on palju raskem kui teada-tuntud üldsõnaliste ja ideoloogiliselt laetud hüüatuste ning vähemalt Eesti oludes ebarealistlike ja üldisemalt küsitavate tüüplahendustega lajatamine. See on ka oluliselt raskem kui diskussiooni tapmine, kuulutades mõne pisut teistsugusel seisukohal oleva majandusteadlase lihtsalt lootusetult vanameelseks, nagu mõnes meie naaberriigis on juhtunud. Samas oleks selle raskema tee läbikäimise preemia loodetavasti hoopis teistsugune – tulemuse muutumine, päriselt.

Tänase lehe arvamusküljel annab Liisa Pakosta lubaduse: «Omamata illusioone, annan oma parima tajutava edasimineku saavutamiseks suurtest valdkondades nagu lastega pered, puudega inimesed ja sooline palgalõhe.» Endine parlamendiliige ja nüüdseks endine IRLi liige asub tööle võrdõiguslikkuse volinikuna.

Sõna «tajutav» selles lubaduses võime ilmselt tõlkida ka sõnaks «mõõdetav» ning just sel alusel küsida volinikult järgnevatel aastatel edenemise kohta küsimusi.

Eestis võib tikutulega taga otsida inimest, kes oleks valmis deklareerima, et võrdsete võimaluste loomine pole tähtis, et ühiskonnal tervikuna poleks sellest midagi võita või et tõepoolest diskrimineerimise ohvriks langenud inimeste vintsutused neile korda ei lähe. Meie inimeste peredes kasvab nii tüdrukuid kui poisse. Näidake tänapäeva Eestis ema või isa, kes ütleks, et ta soovib oma tütrele kogu eluajaks madalat palka ja hiljem kehva pensioni või oma pojale kiiret koolist väljalangemist ning mõlemale perevägivalda ja muid hädasid. Tervemõistuslike ja normaalse tundeeluga lapsevanemate hulgast te sellist ei leia. Kellega siis üldise võrdsete võimaluste eesmärgi pärast üldse võideldakse?

Sel taustal ongi olnud kummastav, et suur osa auru on ühiskonnas laiemalt läinud kangele võitlusele selle eest, et viimane kui inimene Piirissaarest Vilsandini saaks veel ja veel kuulda, et näiteks sooline palgalõhe on paha asi. Mida aga teha, et tegelik olukord muutuks, on jäänud reklaamikampaaniate varju.

Loodetavasti õnnestub poliitikukogemusega Pakostal esitada vastuseks süsteemsetele probleemidele selliseid ettepanekuid, mis on ka poliitiliselt realistlikud ehk tehtavad selle parlamendikoosseisu ajal. Ettepanekuid, mis arvestavad inimeste tegelikku elukorraldust ja seda, mis päriselt võrdseid võimalusi pärsib. Kui see õnnestuks, oleks Eestil midagi teistele maadele eeskujuks pakkuda, selle asemel et etendada kehva kordusena ideoloogilisi võitlusi, mis on mujal ammu läbi tehtud.

Seotud lood
    03.10.2015 06.10.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto