Sisukord
Arvamus
Postimees
08.10.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Piirilepe jõuab täna valitsusse Kriitilised 51 häält Vene uus saadik tunneb kergendust Kohvri vabanemisest Kohus: Savisaar võib mõjutada tunnistajaid Eesti lühiuudised lk 3 Kohtusaali kaasa mõnus istumisalune ja põnev raamat Tagakülg Kuulus fotograaf kaebas Keskerakonna kohtusse 8.10 esikas Keeleprobleem viis konfliktini koolis Veerenni raudteeülesõidu sulgemine takerdus bürokraatiasse Majandus Majanduse lühiuudised 20 aastat ettevõtluskogemust: naabrimehega raha vahetamine rikkaks ei tee Välismaa Välismaa lühiuudised Süüriast on saanud tuliseim NATO ja Venemaa huvide ristumispunkt Paremäärmuslus piilub Saksamaal varjust välja Merkel ja Hollande rõhutasid Euroopa ühtsuse vajalikkust Arvamus Taavet Hinrikus: e-riik peab olema salliv Lugeja kiri: Õpilasvahetus vene kooli pilgu läbi Hanno Tomberg: Eesti majandus vajab selgeid eesmärke Lugeja kiri: Loodusest ja Savisaarest Lugeja kiri: Poliitnoored kui tugi ühiskonnale Andres Reimer: Soome gaasibluff Postimees 1905. aastal: koletu kuritöö Rannus Olev Remsu: Putini neljas sõda ja tema muud tegemised Päeva karikatuur Juhtkiri: ärikate mainest ideederohke ärikultuurini Sport Kalev/Cramo selge võit, mille ettevalmistuseks kulus 15 minutit Spordi lühiuudised Avo Keel loodab ühe mängu faktorile ja Horvaatia vanakestele Tipptasemel kuuik võitleb koha eest nelikus Kes võtab kelle koha? Tallinn Kohus: Savisaar võib mõjutada tunnistajaid Veerenni raudteeülesõidu sulgemine takerdus bürokraatiasse Tarbija Korstnapühkija soovitused ahjukütjatele Eestlane ei taha enam käsi määrida Tanklate alkoholimüügile koidab viimnepäev Tartu Masendav tõde: alaealistele müüs Tartus alkoholi 14 kauplusest 9 Toomemäge ootab ees uus infograafika Doonorkoer päästab koeraelusid Julge neiu nopib autorallidelt karikaid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavet Hinrikus: e-riik peab olema salliv

2 min lugemist
Taavet Hinrikus FOTO: Erakogu

Olen immigrant – eestlane, kes elab Londonis. Viimased neli aastat oma elust olen koos oma ettevõtte kaasasutaja Kristo Käärmanni ja kiiresti kasvava globaalse tiimiga (400 inimest ja 40 eri rahvust) panustanud piiriüleseid rahaülekandeid pakkuva ettevõtte TransferWise ülesehitamisse.

Tallinnas asub TransferWise’i suurim kontor. Siin töötab, puhkab ja mängib koos 30 eri rahvusest inimest. Mõni nädal tagasi sattus aga üks meie Londoni tiimi liikmetest oma Tallinna töökaaslastega väljas olles rassistlike kommentaaride ohvriks. See oli õõvastav ja ebameeldiv episood meie kõigi jaoks. Kõige enam tundsid piinlikkust aga eestlastest tiimikaaslased.

Kogu TransferWise’i tiimil, olenemata kellegi sünnimaast või päritolust, on üks ja ühine eesmärk – muuta maailma. Meie kasv on olnud väga kiire. Suhteliselt noore ettevõttena vahendame praegu iga kuu umbes 700 miljonit eurot. Rahvusvahelisel talendil on selles mängida suur roll. Aga miks? Mis põhjusel on TransferWise’i-laadsele ettevõttele oluline palgata inimesi kogu maailmast?

On üks teooria, mille kohaselt on loovuse ja innovatsiooni potentsiaal suurim seal, kus põrkuvad eri maailmad. Need maailmad võivad olla suuremad või väiksemad: eri taustaga inimesed omavahel vestlemas, eri vaatenurgad või kultuurid, mis peavad ühtäkki koos eksisteerima. Lihtsustatult öeldes: uuenduslikud ideed ärkavad ellu siis, kui erinevad inimesed ja mõttemaailmad kokku saavad.

Siin võib vabalt peidus olla üks põhjustest, miks Eestil on innovatsiooni alal saavutusi, mille üle võime uhked olla. Viimase kahekümne aasta jooksul oleme pälvinud maailmas e-riigi maine. Kui olen pidanud Eesti e-edu tausta selgitama, olen tihti viidanud kahe maailma kokkupõrkele: ühelt poolt nõukogudeaegne «peedist pesumasinale trumli»-tüüpi leidlikkus, teiselt poolt kaasaegne tehnoloogia. Või nagu Skype’i näite puhul: ühelt poolt nutikad Eesti insenerid, teiselt poolt hea ärivaistuga Põhjamaade investorid.

Innovatsiooni taotlev keskkond peab olema valmis erinevusi sallima. Kui keskkond soosib väikesi positiivseid kokkupõrkeid, tunnevad inimesed ennast mugavalt. Nad ei pea end allutama normidele, vaid on vabad looma ja leiutama.

See on keskkond, mida püüame luua ka TransferWise’is. Meie meeskonna rahvusvahelisus on seepärast üks meie suuremaid väärtusi.

Eesti kui innovatiivse ja kiiresti areneva riigi mainet on oluliselt mõjutanud avatud meelt ja suhtumist propageerivad tehnoloogiaettevõtted. Nad on aastate jooksul investeerinud rohkelt aega ja raha, et tuua Eestisse andekaid inimesi kogu maailmast. Aga kui meie keskkond muutub erinevate rahvuste suhtes vaenulikuks, lahkuvad siit varem või hiljem ka globaalsed ettevõtted. Selline suletus ei tule ilma majanduslike tagajärgedeta: aastatepikkune töö avatud e-riigi mainega jookseb järsku liiva.

Eestlane olla on uhke ja hää. Maailmas ringi liikudes kasutan iga võimalust, et Eestit tutvustada. Kõik TransferWise’i rahvusvahelised töötajad peavad eestlasi soojadeks, sõbralikeks ja avatud inimesteks. Nad naudivad Eestis töötamist ja elamist. Tahaksin väga, et see jääkski nii.

Seotud lood
07.10.2015 09.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto