Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
08.10.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Piirilepe jõuab täna valitsusse Kriitilised 51 häält Vene uus saadik tunneb kergendust Kohvri vabanemisest Kohus: Savisaar võib mõjutada tunnistajaid Eesti lühiuudised lk 3 Kohtusaali kaasa mõnus istumisalune ja põnev raamat Tagakülg Kuulus fotograaf kaebas Keskerakonna kohtusse 8.10 esikas Keeleprobleem viis konfliktini koolis Veerenni raudteeülesõidu sulgemine takerdus bürokraatiasse Majandus Majanduse lühiuudised 20 aastat ettevõtluskogemust: naabrimehega raha vahetamine rikkaks ei tee Välismaa Välismaa lühiuudised Süüriast on saanud tuliseim NATO ja Venemaa huvide ristumispunkt Paremäärmuslus piilub Saksamaal varjust välja Merkel ja Hollande rõhutasid Euroopa ühtsuse vajalikkust Arvamus Taavet Hinrikus: e-riik peab olema salliv Lugeja kiri: Õpilasvahetus vene kooli pilgu läbi Hanno Tomberg: Eesti majandus vajab selgeid eesmärke Lugeja kiri: Loodusest ja Savisaarest Lugeja kiri: Poliitnoored kui tugi ühiskonnale Andres Reimer: Soome gaasibluff Postimees 1905. aastal: koletu kuritöö Rannus Olev Remsu: Putini neljas sõda ja tema muud tegemised Päeva karikatuur Juhtkiri: ärikate mainest ideederohke ärikultuurini Sport Kalev/Cramo selge võit, mille ettevalmistuseks kulus 15 minutit Spordi lühiuudised Avo Keel loodab ühe mängu faktorile ja Horvaatia vanakestele Tipptasemel kuuik võitleb koha eest nelikus Kes võtab kelle koha? Tallinn Kohus: Savisaar võib mõjutada tunnistajaid Veerenni raudteeülesõidu sulgemine takerdus bürokraatiasse Tarbija Korstnapühkija soovitused ahjukütjatele Eestlane ei taha enam käsi määrida Tanklate alkoholimüügile koidab viimnepäev Tartu Masendav tõde: alaealistele müüs Tartus alkoholi 14 kauplusest 9 Toomemäge ootab ees uus infograafika Doonorkoer päästab koeraelusid Julge neiu nopib autorallidelt karikaid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Toomemäge ootab ees uus infograafika

2 min lugemist
Toomemäe uue infograafika eskiislahenduse töötasid välja disainibürood Baas, Tuumik ja Bassein. FOTO: TPM

Linn plaanib paigaldada Toomele uued infotahvlid, kaardid, viidad ja ajaloolised ülevaated, mis aitaks paremini orienteeruda ning annaks põhjalikuma ülevaate Toomemäe rollist linna ajaloos.

Aasta alguses loodud Toomemäe töörühma liikme ja Tartu linnaarhitekti Tõnis Arjuse sõnul on praegu Toomel kasutusel pruuni värvi viidad, millesarnaseid on üle linna. Viitadel on omad head ja vead, aga üsna palju infot on puudu. Lisaks on monumentide juurde pandud alumiiniumist infotahvleid, millest mõni on üsna  kriibitud ja vajab väljavahetamist.

«Mingid sildid on, aga terviklikku lahendust pole. Oleme saanud selle kohta ka tagasisidet, et praeguste viitade järgi orienteerumine väga hästi ei õnnestu. Kui tahame, et leiaks üles Toomemäe olulised ajaloolised kohad, siis tuleb viitamist parandada,» rääkis Arjus.

Uue infograafikaga soovitakse tuua rohkem välja Toomemäe ajaloolisi kihistusi. «Tahame tuua avalikku ruumi rohkem kaardimaterjale ja paremini esile need asutused, mis Toomemäel tegutsevad,» sõnas Ar­jus. Uue lahenduse töötasid välja disainibürood Baas, Tuumik ja Bassein.

Arjuse sõnul töötasid kolm disainifirmat korraga, et saavutada üks ja tugev kontseptsioon. Nende ülesanne oli anda uue infograafika toel kogu Toomemäele kuvand ja töötada välja infograafika ühtne stiil. Seejärel viidasüsteemide perekond ning erinevas suuruses tablood ja suunajad.

Nüüdseks on eskiislahendused valmis ning teisipäevasel istungil tutvustas Arjus neid ka linnavalitsuse liikmetele. «Üht-teist laseme parandada ja mõni pereliige tuleb veel tõenäoliselt juurde, aga nüüd on tähtis hakata välja töötama tehnilist lahendust, et asi oleks vastupidav ja jätkusuutlik,» selgitas ta.

Mõnes kohas võiks tema sõnul olla infokandjaks ka ekraan, kuid üldiselt soovitakse, et asi oleks lihtne.

Millal esimesed uue kujundusega viidad võiksid Toomemäele ilmuda, ei osanud linnaarhitekt veel öelda, aga võib-olla saadakse esimene osa juba järgmisel aastal valmis. «Kõik sõltub sellest, kuidas me leiame tehnilise lahenduse ja millal hanget korraldatakse,» lausus Arjus, kelle sõnul vajab Toomemägi edasiarendamist.

Toomemäe kohta telliti aastaid tagasi suur projekt ja seda on vahepeal soovitud ka ellu viia, aga kogu Toome korraga väljaehitamine käib ilmselgelt linnale üle jõu.

«Aga sellele projektile me tugineme ja see on meil pidevalt silme ees,» ütles Arjus. Tema sõnul on töörühma lõppeesmärk panna paika prioriteetide järjestus, et Toomele rohkem tähelepanu tuua ja seda paika paremaks muuta.

Peale Arjuse kuuluvad Toomemäe töörühma veel Tartu ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma, linnamajanduse osakonna asejuhataja And­res Pool, linna arhitektuuri ja ehituse osakonna kultuuriväärtuste vanemspetsialist Egle Tamm ning arhitekt Kaido Kepp. Töörühma kuraator on maastikuarhitekt Karin Bach­mann.

 

Seotud lood
07.10.2015 09.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto