Sisukord
AK
Postimees
10.10.2015
Eesti Uus trend: ostja kutsub müüjale politsei Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Veteranid kohtusid suure jalgpallimatši eel peaministritega Eesti lühiuudised lk 4 Pagulased ootavad heatahtlikkust Sool, leib ja sõbralik tere Ei löö kunagi käega Täbaras Tsahkna Uudiseid loomaaiast: londilised ootavad pidu Välismaa Välismaa lühiuudised: 9.10.2015 Sahharovile kandideerivad nii Savtšenko kui Snowden Kui mitte vendlus, siis vajadus Jeruusalemm ja Iisrael upuvad vägivalda Nobeli komitee pärgas tuneeslasi Elu pärast sõda Arvamus Juhtkiri: Eesti ime ja praeguste poliitikute häbi Jean-Pierre Bourguignon: teadusele tuleks vaadata optimistlikumalt Mees, kes vajab isanime Ahto Lobjaka essee: piirirahvas Peeter Langovitsi tagasivaade: Unic vallutas vanalinna Kui mitte vendlus, siis vajadus Ei löö kunagi käega Päeva karikatuur Täbaras Tsahkna Erik Prozes: Ma ei usu nende pisaraid Postimees 1936. aastal: Tartu kammivabrik «Estico» leekides Kultuur Metallile müüdud Unustatud vana Väikeste asjade rock NY art-pop Mida arvab Postimehe žürii filmist «Karmil pinnal»? Aasta soundtrack Luulehetk – hetk luules Mis tants? Võta parem naine! Müstika jäävusest ehk keskaegse loo kaasaegsest tähendusest Lennon, Liverpool ja surematud biitlid Axel ja Maria, August ja Siri Sport Spordi lühiuudised 10.10 Saaremaa rallit juhib Siim Plangi Cretu oma mängijatest: kellele on avatud taeva väravad, kes on koondise A ja O Kelly Sildaru oskuste arendamiseks astuti järgmine vajalik samm Jimmy Högberg – haridust nautiv müüdimurdja Tarbija Kaitstud töö võimaldab töötada ka raske puudega inimesel AK Metallile müüdud Unustatud vana Väikeste asjade rock NY art-pop Mis tants? Võta parem naine! Aasta soundtrack Aita Taavi Aasal Tallinna juhtida Planeedid ennustavad Viimane veerg Edgar Savisaare tervitus kaitsepolitseile Elu pärast sõda Arter Kui valida, siis see, mis hirmutab Margit Härma: kui suur on sinu maailm? Vaat see on kohutav kliima! Mustanahaline Läti kommunist-separatist Kaks paari, neli ellusuhtumist Hendrik Aguri õppetunnid rabas Harriet Toompere: lapsena tahtsin olla keegi, keda keegi ei tea Igavesed ajateenijad ehk ühe rühma 20 aastat rivis Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Ahto Lobjaka essee: piirirahvas

5 min lugemist
Ahto Lobjakas. FOTO: Peeter Langovits

Graham Greene kirjutas 12. mail 1934 Tallinnast koju: «[Ta] müür ja vahitornid on Burgundiast, ta minaretid Türgist ja, ma eeldan, ta kombed 20. sajandi muhameedlikud.» Greene kirjutab oma horisondilt. Mida täpselt mõtles ta muhameedlusega, jääbki ilmselt tuvastamata. Nähtavasti Eesti staatust poolkoloniaalse ääremaana, Euroopa «teisena», vulgaarfilosoofilises terminoloogias, kus «esimene» ja määrav on Euroopa ise ja «teine» see ülejäänu, mida ta endast väljas hoiab.

Tellijale

Igal juhul avaneb siin küsimus piiridest. Greene kirjutab meie jaoks mitme silmapiiri tagant: kas me polnudki siis Euroopa, ükskõik kui uusvabalt? Greene’i ja ennast Euroopana määratleva kultuurikeskkonna jaoks kahtlemata mitte. Võib arvata, et Greene ei teadnud oma paaripäevasel läbisõidul sedagi, et külastab äsja diktatuuri langenud demokraatiat. See polnud olemuslikult tähtis, Eesti polnud «päris» («Sõjavägi on armas karikatuur Inglismaa omast. Neil on samad mundrid ja on paras ehmatus nurga tagant tulles näha neid kuulimängu mängimas või üksteisest sõjamemoriaali all pilte tegemas.»).

Praegugi jääb see, mis end Euroopana määratleb, Eesti jaoks horisondi taha. Eelmisel nädalal avas Kopenhaagenis uksed Taani suurim šiiausu mošee 32 meetri kõrguste minarettidega. Imaam lubas usutluses ajalehele Berlingske mošeekultuuri suuremat avanemist Taani ühiskonnale, ajakirjanikud uurisid küsimust prohvet Muhamedi kujutamisest ja arvamusvabadusest, mis Taanis on põhiväärtus. See dilemma on olemuslikult euroopalik, ometi on praegu ilmne, et lõviosa Eesti elanikest oleks enne Eesti kui Taani alamad ja seda mitte patriotismist. Meie ainus mošee on poolpõrandaalune afäär industriaal-Tallinnas. Meie avalik arvamus koos poliitikutega kaldub arvama, et Taani on minetamas oma eurooplust.

09.10.2015 12.10.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto