Sisukord
Kultuur
Postimees
09.10.2015
Eesti Mälumäng Uus lootus: Eesti-Vene piirilepe tuleb hiljemalt augustis Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Pirita rand on täis surnud millimallikaid Tagakülg lk3 lühiuudised 0910esikülg Savisaar astus üles TTV otsesaates Vaktsineerimise järel viidi mitu koolilast haiglasse Eesti loodab jõuluks võtta vastu viis pagulasperet Majandus Eile selgusid Eesti parimad ettevõtted Majanduse lühiuudised Uue rahvusliku lennufirma ümber on endiselt hulk segadust Välismaa Brittidele lisaks on loota teisigi liitlassõdureid NATO peab Venemaa mustrit Türgi ja Läänemere kohal samaks Välismaa lühiuudised Valgevene valmistub vormilisteks valimisteks Arvamus Marina Kaljurand: piirilepingud Venemaaga, veel kord Päeva karikatuur Peeter Koppel: Euroopa vajab pagulasi nagu õhku Juhtkiri: teeme selle piirilepingu ometi ära Sigrid Kõiv: lapsevanema kannatused - võistluskasutus koolis Uus Venemaa saadik: lähim naaber on tähtsam kaugest sugulasest Postimees 1910. aastal: Tallinna ühiskondline iseloomustus Henrik Roonemaa: Keisri hull, 2015 Kultuur Monument meie aja kannatustele ja vaprusele Sport Blatter ja Platini eemaldati ametist Spordi lühiuudised Itaalia meedia: Eesti on meie alagrupi Tuhkatriinu Klavan: erinevalt eelmisest Wembleyl-käigust on meil nüüd Kostja Tänak tuli uunikumiga koduseid tippe kimbutama Rooney saab kuldse saapa, kuid platsile ei pääse Tallinn Savisaar astus üles TTV otsesaates Tarbija Hingemattev päikesetõus puhkusesaare vulkaanikraatril Tartu Kodumaja juht: heade tegijate turg on alati üsna tühi Tähetornis avatakse maailmamõõtmise jaam Rein Järlik pidas juubelit. Stuudios muidugi Noore kunstniku looming levib laias ilmas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Monument meie aja kannatustele ja vaprusele

4 min lugemist
Svetlana Aleksijevitši Minski kodu ukse taha on kogunenud ajakirjanikud, et vastselt laureaadilt esimesena intervjuud paluda. FOTO: Reuters

Nende sõnadega kuulutati eile Stockholmis välja 112. kirjandusnobelist, kelleks osutus Valgevene ajakirjanik ja kirjanik Svetlana Aleksijevitš (67). See on Valgevene ajaloo esimene Nobel ning üle hulga aja vene keeles kirjutava kirjaniku – 1987. aastal võitis preemia Jossif Brodski – loomingu nii kõrge tunnustus.

Tellijale Tellijale

Mida see mälestusmärk endast kujutab? Töötades 1970ndate lõpus ja 1980ndate algupoolel ajakirja Neman olukirjeldus- ja publitsistikaosakonna juhatajana, hakkas Aleksijevitš koguma ja lindistama tavaliste inimeste, meeste, naiste, laste, vanade ja noorte jutustatud lugusid, kirjutades neid puhtaks ja varustades lühikeste repliikidega. Need n-ö rohujuure tasandilt esitatud sajad monoloogid omakorda keskenduvad ühe või teise Nõukogude, aga nüüdseks ka juba Vene ja Valgevene ühiskonda tabanud kataklüsmidele.

Inimesi intervjueerides ei huvitu kirjanik mitte niivõrd sündmustest, kuivõrd sellest, kuidas inimesed on neile reageerinud ja mida tundnud. «Intervjueeritavad on otsekui lennukatastroofis hävinud lennuki jäänustest leitud must kast. Nende hääled tulevad kuskilt, kuhu kellelgi teisel pole ligipääsu,» on Aleksijevitš iseloomustanud oma meetodit 1998. aastal ajalehele Helsingin Sanomat antud usutluses, pärast Tšernobõli katastroofi käsitleva raamatu ilmumist.

08.10.2015 10.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto