Sisukord
Arvamus
Postimees
09.10.2015
Eesti Mälumäng Uus lootus: Eesti-Vene piirilepe tuleb hiljemalt augustis Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Pirita rand on täis surnud millimallikaid Tagakülg lk3 lühiuudised 0910esikülg Savisaar astus üles TTV otsesaates Vaktsineerimise järel viidi mitu koolilast haiglasse Eesti loodab jõuluks võtta vastu viis pagulasperet Majandus Eile selgusid Eesti parimad ettevõtted Majanduse lühiuudised Uue rahvusliku lennufirma ümber on endiselt hulk segadust Välismaa Brittidele lisaks on loota teisigi liitlassõdureid NATO peab Venemaa mustrit Türgi ja Läänemere kohal samaks Välismaa lühiuudised Valgevene valmistub vormilisteks valimisteks Arvamus Marina Kaljurand: piirilepingud Venemaaga, veel kord Päeva karikatuur Peeter Koppel: Euroopa vajab pagulasi nagu õhku Juhtkiri: teeme selle piirilepingu ometi ära Sigrid Kõiv: lapsevanema kannatused - võistluskasutus koolis Uus Venemaa saadik: lähim naaber on tähtsam kaugest sugulasest Postimees 1910. aastal: Tallinna ühiskondline iseloomustus Henrik Roonemaa: Keisri hull, 2015 Kultuur Monument meie aja kannatustele ja vaprusele Sport Blatter ja Platini eemaldati ametist Spordi lühiuudised Itaalia meedia: Eesti on meie alagrupi Tuhkatriinu Klavan: erinevalt eelmisest Wembleyl-käigust on meil nüüd Kostja Tänak tuli uunikumiga koduseid tippe kimbutama Rooney saab kuldse saapa, kuid platsile ei pääse Tallinn Savisaar astus üles TTV otsesaates Tarbija Hingemattev päikesetõus puhkusesaare vulkaanikraatril Tartu Kodumaja juht: heade tegijate turg on alati üsna tühi Tähetornis avatakse maailmamõõtmise jaam Rein Järlik pidas juubelit. Stuudios muidugi Noore kunstniku looming levib laias ilmas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: Tallinna ühiskondline iseloomustus

1 min lugemist
Piirivalve fotod. Autor: Piirivalve arhiiv!! lt/Foto LIIS TREIMANN/POSTIMEES FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Eesti Tallinn. Ühiskondline iseloomustus.

Tartu kohta on mõneltpoolt öeldud, et see kõige Eestilikum linn olevat. Kui sellega rahvuslist iseteadvust ja Eesti vaimuelu on mõeldud, siis võiks niisuguse arvamisega teatava määrani nõus olla. 

Mis aga politikasse ja majandusesse puutub, siis tuleb Eesti linnade seas ilma kahtluseta Tallinnat esimese pulga pääle seadida. Eesti Tartu on alles sakslaste saapakontsa all niihästi politiliselt kui majandusliselt; Tallinn on ahelad purustanud ja peremeheks jõudnud saada.

Tallinn on kahtlemata ka praeguse aja linna kodanlise Eesti üleüldise jume kujukam ja algupäraseim edustaja. Siit paistab kõige selgemini ja varjamatumalt vastu esimese tõusikutepõlve saamise-khaos, kirju segadus kõige oma looduserahvaliku otsekohesusega. Meil tuhandatel endistel kõrtsimeestel, mõisa aidameestel, angeldajatel ja muil «majanduse» meestel, kes oma suure hulgaga sajaaastased «kulturakandjad» lahingu väljal löönud, on ühistunnet vähe, rahvuslist iseteadvust pea-aegu sugugi. Inimeselik päätõukejõud – omakasu avaldab ennast nende juures kõiges oma algjõuulikus kärpimatuses. Haritlasi, kes siia elama asunud, tõmbavad pehme elu võimalus ja tõusikute sooõhukond peagi enestega kaasa; vaimlised huvid, mis neil «veel koolipingil» võisivad olla, auravad mõne aasta jooksul ära, ja nende asemele astuvad «realsed huvid», nende kõrval töötavate harimata «realpolitikameeste» käest kõige otsemal teel laenatud idealidena.

09.10.1910

Seotud lood
08.10.2015 10.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto