Sisukord
Tartu
Postimees
03.07.2020
Nordica juht Erki Urva: kui riigilt abi ei saa, siis pakime pillid kokku (9) Eesti Estonia kriisi asub lahendama usaldusisik Valdur Laid: telekomi naasmine pole usutav Kõlvarti reform võtab linnasekretärilt kauase ameti (2) Eesti lühiuudised Mart Helme: presidendina oleksin kõva ütlemisega (58) 79 aastat Tõnissoni arvatavast surma-aastast (1) Suured haugid pääsevad pannilt (7) Majandus Majanduse lühiuudised Välismaa Venelased hääletasid referendumil seisaku poolt (6) Välismaa lühiuudised Kommentaar ⟩ Trumpi kihk olla Venemaale meele järele ohustab Baltimaade julgeolekut (3) Teadlased hoiatavad pandeemia potentsiaaliga seagripitüve eest Arvamus Juhtkiri: stabiilsus Putini moodi (14) Kommentaar ⟩ Kadri Tammepuu: hüljatud terviseamet (9) VÄITLUS ⟩ Kas Rail Baltic praegusel kujul on põhjendatud? (20) Lauri Mälksoo: «Putini pakike» Andrus Karnau: Astravetsi konflikti tamm (2) Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Kultuur Kui põhjuseks pole armastus, on selleks järelikult raha? Suveauk. Bali saar teiselt poolt vaadatuna «Salmonid. 25 aastat hiljem»: film, mida polnud vaja (1) Sport MM-ralli unistus täitus, kuid palju on veel selgumisel (1) Rally Estonia peab maksma 100 000 eurot Prioriteetide muutus toob ralli Eestisse Eestlased F1-sarjas, Vetteli võimalik vaheaasta ja legendi hääbumine Tartu Tartu lühiuudised Tartu trammiutoopia hääbumine (1) Autovabaduse puiestee paljusid liiklejaid ei ärrita (3) Nikita Hruštšovi külaskäik Eestisse algas Tartust (3) Emajõgi pakub suvepäevadel seiklusi Jüri Laurson: kuhu jäi elektri varustuskindlus? (2) Pille Tsopp-Pagan: Eakate väärkohtlemine jääb sageli varju Ants Kask: rohepesu või ajupesu? (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kärss ja saba on taas liual

2 min lugemist
Ristiisa pubis on peakokk Maret Saldam kuumenüüsse pannud koguni seitse sealihatoitu, nende hulgas ka õllega valmistatud sealihapaja. FOTO: Sille Annuk

Rohkem kui kahekümnes toidukohas üle Eesti on sellel kuul au sees siga. Mitte ainult tema ilusad praetükid, vaid kõik, mis kärsatipu ja sabaotsa vahele jääb.

Tellijale Tellijale


Infoportaali Eesti Maitsed korraldatud kampaanias osalevad ka kolm Tartu toidukohta – Crepp, Truffe ja Ristiisa. Lisaks sealihatoidule on ettevõtmisel veel üks tingimus: valmistatut tuleb serveerida koos Belgia õllega.

Sel nädalal oma üheksandat sünnipäeva tähistav Ristiisa pubi võtab sealihakuud tõsiselt: erimenüüs on koguni kaheksa sealihatoitu. Peakokk Maret Saldam rääkis, et korraldajate nõutud kuni kolm rooga oli lihtsalt liiga vähe.

Kolm uut toitu

Pubi avamisest saadik seal töötanud Saldami sõnul tehti katsetusi uute retseptide loomiseks mitu päeva, nii et nahk märg.

Toorainena prooviti ka näiteks siseelundeid, kuid lõpuks jäid valikusse siiski abaliha ning sise- ja välisfilee. Oluline oli küpsemise kiirus, samuti pole vähetähtis, et tavaline liha meeldib inimestele lihtsalt rohkem.

Just selle kuu tarbeks nuputati köögis välja kolm rooga: liha sisse keeratud toorjuustutäidisega peperoni’d, sealihapada ja fileerull.

Eesti toidud Belgiasse

Valiku tegid kokad oma klientuuri järgi. «Mida vürtsisem, seda parem!» iseloomustas Saldam sööjate eelistusi. Seetõttu leidsidki peperoni’d tee menüüsse. Just see toit valiti ka kogu sealihakuu sümboliks ja Eesti Maitsete internetiajakirja kaanepildiks.

Eesti Maitsed, mis koostab ka Eesti parimate toidukohtade edetabelit, korraldas sealihakuu järjena mullusele räimekuule. Eelmisel aastal osalesid peamiselt restoranid, sel korral on gurmeekohtadele julgelt lisandunud ka pubid.

Eesti Maitsete üks toimetajaid, gurmaan Aivar Hanson rääkis, et praegu tutvustavad kodumaisest toorainest tehtud toidud eestlastele Belgia õlut, järgmises etapis hakkavad needsamad õlled Belgias esitlema Eesti toitu – žürii poolt parimaks tunnustatud road viiakse erimenüüdena Belgia toidukohtadesse.

Tartu toite ta ainult kiidab. «Mulle oli see suur üllatus, et iga söögikoht Tartus sai ühe toidu eest tähe. Tallinnas sai selle tulemuse iga teine söögikoht,» rääkis Hanson.

Tähe saamiseks pidi toit hindajatelt keskmiseks tulemuseks saama kümnest punktist kaheksa või rohkem.

Setu kokad pakuvad süüa

02.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto