Sisukord
Arvamus
Postimees
13.10.2015
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Kantslerist välisluure juhiks Horoskoop Tagakülg Koolijütsid ehtisid Pärnus helkuripuu Reisikiri põgenikesaarelt Eesti lühiuudised Urmas Reinsalu: vihakõne küsimust tuleb võtta terve mõistusega Kriminaalõiguse ekspert: vihakõne mõiste laiendamisel tuleb olla ettevaatlik Võrdse kohtlemise ekspert: politsei ei võta vaenu õhutamise juhtumeid tõsiselt Maruste: kriminaliseerida tuleb vägivallale üles kutsumine Keskerakonna ahtaks kuivanud annetustekukrut täidavad Tallinna linnajuhid Majandus Majanduse lühiuudised Maksuamet alustab võitlust OÜtamisega Tulla võib pikk majandusseisak Välismaa Ettemääratud saatusega poiss Reisikiri põgenikesaarelt Isake tegi seda jälle Välismaa lühiuudised Nad sõidavad Donbassi asemel sõdima Süüriasse Arvamus Juhtkiri: kui ütled, siis ütle avalikult Lugeja kiri: piirilepingust Venemaaga Sirje Niitra: Savisaar ei saa aru Postimees 1910. aastal: kahe lehe iseäralik sõprus Liina Selgis: vigane pruut?! Ahto Lobjakas: russkii mir ehk Vene piiritu plaan Kersti Kaljulaid: milleks meile Euroopa? Kultuur Naise mässav meeleheide Sport Spordi lühiuudised Kimikaze sai kiita ja nahutada Kuidas Serbiast jagu saada: hea serv ja soomlaste abikäsi Kangur kustutas korvpallikaardilt eestlaste jaoks järjekordse suure valge laigu Tarbija Arvutimüük on maailmas endiselt languses Microsoft sai valmis oma esimese sülearvuti Tartu Kutsekool kutsub tööajal õppima Valvo Semilarski: kas Tartusse tuleb tasuta ühistransport? Jüri Saar: linnapea kullatud kujust ja klaaskapist raeplatsil Rahvas valis linnahalli ja amfiteatri Eleen Laasner: mina, karsklane Maalide väljapanek tuli kokku sobitada Eakad inimesed vajavad uutmoodi lelusid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: kahe lehe iseäralik sõprus

1 min lugemist

Iseäralik sõprus maa-meeste kulul. Kaks sõpra ulatavad hulga maa tagant liigutavas üksmeeles teineteisele käed.

Üks on «käremeelne» Eesti leht Tallinnas. Tema ei tea küll veel, mis tema õieti tahtma peab. Ainult üht tahab tema: teda peaks natukenegi tähele panema hakatama. Sellepärast otsib tema kange agarusega, kas ühiskonnas ei oleks veel mõnda huvi olemas, mille nimel välja saaks astuda, et siis kogudus korjuma hakkaks, kes tema väljaandmise kulud kannaks. Otsimisel näikse mehed nii arvamisele jõudnud olevat, et õnne selsamal pinnal katsuda tuleks, kus uued mehed ennegi «võitlust elu eest» ürjata on püüdnud. Nimelt on terve Eesti ajakirjandus pääle mõne haleda-võitu maleva-sõnamehe rahvuslisel alusel töötamas.

Tallinna ajakirjanduslised ettevõtjad on aga kuulnud, et mõned uued lehed omal ajal rahvuslise mõtte vastu kirjutades tööliste ringkondades teatavat vastukõla on leidnud. Et neil nüüd midagi ütelda oleks, mida teised mitte ütelda ei taha, siis katsub Tallinna eluvõitleja aegajalt, kuigi argliku ettevaatusega, häält teha – Eesti rahvuslise mõtte vastu.

Teine sõber Riia suurkapitali häälekandja, kes ka Balti Saksa vabameelsemate suurpõllumeeste nimel võib kõneleda. Temagi näeb Eesti rahvuslisest mõttest ainult halba.

Mõlemad sõbrad on, nagu ajakirjanduse ülevaatest näha, sellepoolest ühelmeelel, et see täiesti jõle on, kui «Postimees» kodumaa ja rahva tuleviku pärast Balti Saksa suurpõllupidamise vastu kulturalisele võitlusele üles kutsub.

13.09.1910

Seotud lood
12.10.2015 14.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto