Sisukord
Uudised
Postimees
14.10.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Kelmus kullaäris paljastas kriminaalse niiditõmbaja Tagakülg Riigiametnike kulude kärpimise arutelu maksis 18 000 eurot Raport: Eesti ei võitle rassismiga piisavalt Jahikaamera jäädvustas Nõva metsas alasti mehe Kelmikas komöödiafilm «Klassikokkutulek» sai linti Eesti lühiuudised Riiklik protsendireegel: kunst kuulub taas rahvale Kooseluseaduse rakenduseelnõu jääb loodetud 51 algatajahääleta Majandus Majanduse lühiuudised Hirm Venemaa ees võib nurjata rahvusvahelise lennuvälja avamise Narvas Välismaa Peamine kahtlusalune redutab Moskvas Hollandi raport ei nimeta süüdlasi MH17 tragöödia Lähedased valutavad südant ööpäev läbi Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: miks pakub EKRE Eesti-vaenulikule propagandale magusaid kaadreid? (6) Nils Niitra: monarhistlik Eesti jalgpall Neeme Korv: tulevik kuulub jalgpallile Päeva karikatuur Andres Herkel: Vabaerakonnal on kindel kavatsus jõuda reaalse programmini Vello Pettai: Vabaerakonna manifest on sotsiaalne liberalism Mart Raudsaar: üks lühike õpetus Priidu Pärna, Anto Raukas: kas kaitseme inimest või laululindu Kultuur Eesti parimad kitarristid kohtuvad Viljandis Sport Maestro ja esikinnas särasid Serbia pühkis pisarad ja üllatuspomm jäi lõhkamata Spordi lühiuudised Jalgpallikoondise probleemidest, edusammust ja tulevikust Tarbija Kondoomita vahekord võib olla ohtlik ka püsisuhtes Tartu Kaks parimat töötavad ühel objektil Karlova selts kaitseb miljööala piire Muusika kogus uusi noori sõpru Kuidas meelitada noori lasteaeda? Võidukas veemotomees riputas kiivri varna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karlova selts kaitseb miljööala piire

2 min lugemist
Lina tänavast vasemale jääv haiglakompleksi osa on detailplaneeringus määratud säilitatavaks, paremale jäävatel hoonetel Lina 7, 9 ja 11 on lammutusluba. Vaidlus käib selle üle, kas nende hoonete ala peaks edaspidigi kuuluma miljööpiirkonda. FOTO: Kristjan Teedema

Lina tänava ajaloolises haiglakompleksis plaanitavad lammutustööd ja miljööala piiride kärpimise kavatsus tõi detailplaneeringu avalikustamisel teravaid vastuväiteid ning linnavalitsus pidas tarvilikuks osa neist ka arvestada.

Tartu volikogu võttis Lina tänava vana haiglakvartali detailplaneeringu vastu jaanipäeva paiku, see oli septembri alguseni avalikul väljapanekul ja selle tulemusel laekusid kirjalikud vastuväited ja ettepanekud Karlova seltsilt, OÜ-lt Aleksandri Projektid ja kahelt eraisikult.

Ettepanekud puudutasid Aleksandri tänava miljööväärtusliku hoonestusala piiri muutmist, planeeritava ala liikluskorraldust ja parkimislahendust ning Lina ja Aleksandri nurgale kavandatud hoone suurust. Nimelt on linn andnud loa lammutada hooned Lina 7, 9 ja 11 ning sellega kaoks ka planeeringu seletuskirja järgi vajadus nende hoonete alal miljööala säilitada, piiriks oleks Lina tänav.

Pretsedendi loomine

Karlova selts leidis, et miljööväärtusliku hoonestusala piirid tuleb siiski säilitada. «Miljööväärtuslik ala toetab linnaruumilist kvaliteeti ega välista oma olemuselt uushoonestuse kavandamist,» oli põhjendus.

Selts leidis, et miljööväärtuslik hoonestusala seab uushoonestuse rajajale sobitada see väljakutse ajaloolisse keskkonda, mille tulemusel linnakeskkond tervikuna saab rikkam.

Eraldi oli märgitud, et miljööväärtusliku hoonestusala piiride vähendamine on vastuolus rahvusvaheliste raamdokumentidega ja looks Tartus halva pretsedendi.

Samamoodi soovisid miljööala piiride säilitamist Maiu Paloots, Priit Pärs ja OÜ Aleksandri Projektid.

Muu hulgas märkisid nad, et miljööala olemasolu tagab selle, et saab nõuda alasse sobituva hoone rajamist. Põhjendatud on vana amortiseerunud hoone lammutamine, kuid miljööalas peaks selle asemele ehitama, arvestades ka ajaloolist krundistruktuuri, samaväärse välimusega uue hoone, mis haakuks lähiümbrusega.

Linnavalitsus arvestas neid arvamusi osaliselt ja võttis seisukoha, et miljööala võiks kulgeda katkematult piki Aleksandri tänavat, nurgakrunt võiks jääda miljööalasse. Samas kui teised Lina tänava äärsed uushooned haakuvad pigem Turu tänava hoonestuslaadiga ning sellest kujuneb kontaktala kahe linnaehituslikult väga erineva piirkonna vahele.

«Kavandatava uushoonestuse sobivus miljööala kontaktalale reguleeritakse arhitektuurivõistluse tingimustega,» märkis linnavalitsus.

Elukeskkond võib muutuda

Linnavalitsus pidas aga ka vajalikuks lisada viite riigikohtu lahendile, mille järgi on omavalitsusel õigus varem tehtud otsuseid muuta ja et kehtiv üldplaneering ei tähenda sellega kindlaks määratud tingimuste muutumatuna säilimist. Tuleb leppida võimalusega, et ümbritsev elukeskkond võib muutuda.

Lina 7 hoone säilitamise nõuet linnavalitsus siiski ei toetanud, kuna ekspertiisi järgi on see liialt amortiseerunud ja lammutusloast keelduda polnud alust. Küll leidis linn, et ehitusõiguse määramisel tuleb lähtuda planeeringuga miljööväärtuslikele hoonetele määratud  ehitusõigusest ja olemasoleva hoone ehitusalusest pindalast ja absoluutkõrgusest.

Avaliku väljapaneku tulemuste tutvustamiseks on arutelu 19. oktoobril kell 16 linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna nõupidamisruumis aadressil Raekoja plats 3, ruum 303.

Seotud lood
    13.10.2015 15.10.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto