Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
15.10.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Linnahalli remondiplaan peab kevadeks tehtud olema Palju õnne Tagakülg Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Esikülg 15.10 33 kuud ja 850 000 eurot võimuparteidele Sisserändevastased avaldasid Tallinnas meelt Bussijuht keeldus pimedale naisele sooduspiletit müümast Majandus majanduse spalta parem majanduse spalta vasak Elisa juht: Euroopa vajab dramaatilisi muutusi Välismaa «Loodan, et jumala halastus juhib sind islami ilu juurde» Välismaa lühiuudised Taani imaam: demokraatia ja islam ei sobi kokku Kohus ootab Mas’i traagilisel päeval Arvamus Külli Taro: valitsussektori töötajate arvu vähendamisest võiks saada muutuste vedur Juhtkiri: kes vajutas päästikule? Vastulause: tõrvikurongkäik peab Eesti rahvast ühendama (1) Rein Veidemann: eestikeelsuse kaitseks Postimees 1933. aastal: petlik «kõva käe» ihalus Päeva karikatuur: Vene karu taob trummi Vahur Kersna: elutilk ja põrgulake Peeter Einola: suurema Eesti uks on avatud! Kultuur Postimehe kino alustab «Sipelgapesaga», tulevad ka esilinastused Varres ja Kangro- argise varjatud külg Herkki-Erich Merila fotonäitus: kilekotid ja kehad — fotokunsti võimalikkusest fotoüledoosiga ühiskonnas Sport Spordi lühiuudised 15.10 Euroliiga alustab, kaks eestlast platsil Kogemustest kahetiste tunneteni Mis juhtus Hollandi jalgpalliga? Tallinn Linnahalli remondiplaan peab kevadeks tehtud olema Tarbija Haisev peldik jääb minevikku Kemmergupiltidest sai hobi Tartu Teele Arak: Arena Tartu projektikaustast ja kaasamisest Jüri Kõre: Lissabon ja leedlambid, Emajõe kaldapiirded ja linnahall Puud loovutavad platsi jalgpallile Muuseumid kutsuvad vaheajal avastusmängudele Niisugune ongi õnnelik ruum Tartu kesklinna lisandub 300 uut korterit Õuduste õhtu innustab ka lugema Meelelahutus Koomiks Sudoku

Niisugune ongi õnnelik ruum

2 min lugemist
Kui Edgar Tedresaar (vasakul) ja Matthias Sildnik panid eile Y-galeriis näitust üles, oli neil teiste hulgas abiks koer Mahvi, kes sättis ennast koos kunstnikega ka pildi peale. FOTO: Kristjan Teedema

Mitmed kõrgkoolidega seotud inimesed ja mõne ettevõtte töötajad vastasid septembri lõpul ja oktoobri algul töökeskkonna arenduse küsimustikule, mis tundus kohati veider, kuid sealjuures põhjalik. Tulemust saab vaadata näitusel.

Näiteks tuli vastata, kas oleks vaja töökohal selliseid eraldi ruume, kus ettevõtte vallalised saaksid kohtuda, või ruume, mis on mõeldud allumatute töötajate distsiplineerimiseks.

Küsitluse korraldasid kaks kunstnikku, kunstiakadeemia skulptuuri erialal 2014 lõpetanud Matthias Sildnik ja Tartu ülikooli maalikunsti erialal samal aastal lõpetanud Edgar Tedresaar. Nad soovisid küsitluse analüüsimisel saadud tulemust vormistada selliseks, et seda oleks võimalik vaadata kunstinäitusel.

Kera, maalid ja pilt

Eile käis Y-galeriis, mis asub ülikooli vanas kirikus, nende näituse «Õnnelik ruum» paikasättimine.

Keset saali rippus tohutu suur värvitud kera, kahel pool seintel olid ülisuurt mõõtu tedresaarelikud maalid ja otsaseina juurde oli kuvatud pilt, millel on näha mitmekorruselistes majades töiselt tegutsejaid.

Näituse «Õnnelik ruum» üks osa on just selleks puhuks loodud Robert Oppenheimeri nimeline heategevuslik ideepank (ROHI). See «on suunatud institutsioonilise brain­stor­mingu kultuurile» eesmärgiga luua «laiapõhjaline ressurss ideedest ja projektidest». Kusjuures ROHI «ideetoodangut puudutav statistika ja analüüs on avalik ja heategevuslik».

Sildnik rääkis, et umbes 80 küsimusega küsimustikus antud vastusevariantidega said küsitletud luua endale meelepärase töökeskkonna. Vastajaid oli üle 140. «Näitusele on kokku pandud üldistus,» ütles ta.

Edgar Tedresaar ja Matthias Sildnik on varemgi koos näitusi teinud. 2013. aasta algul osalesid nad Y-galerii endises asukohas näitusel «Tiiu Lind» ja hiljem väljapanekuga «Tiiu Lind 2» Vaal-galeriis Tallinnas.

Sildnik ja Tedresaar

Sildnik on tegutsenud ka raamatukujundaja, nii näiteks on tema looming Hendrik Lindepuu viimaste aastate tõlkeraamatute kujundus. Samuti on ta kujundanud kirjastuse Jumalikud Ilmutused üllitisi.

Tedresaar on näidanud oma teoseid eelmisel aastal Tartus neljas kohas: kohvikus Gaudeamus oli näitus «Meditatiivsed maastikud», Tartu teaduspargis ja Backbone’i kunstigaleriis «Naised, kellega ma pole maganud» ning Tartu kunstimuuseumi projektiruumis «Muuseumi valik 2014».

Tänavu on ta osalenud neljal rühmanäitusel, millest kaks olid Saksamaal Plassenburgis ja Neudrossenfeldis.

Tedresaar on ka tuntud seinamaalingute (kaas)autor. Nii näiteks aitas ta tänavu kaasa seinamaalingu valmimisele EÜSi aias, Ülemiste Citys Tallinna servas ning Ahhaa keskuse parklas. Festival Stencibility kutsus ta Sõpruse silla kandepostidele maalima presidentide Lennart Meri ja Toomas Hendrik Ilvese portreed.

Kahe kunstniku näitust «Õnnelik ruum» saab Y-galeriis vaadata 8. novembrini.

«Õnnelik ruum»

• Täna kell 18 avatakse Y-galeriis (Jakobi 1) Matthias Sildniku ja Edgar Tedresaare näitus «Õnnelik ruum».

• Näitust saab vaadata 8. novembrini.

• Y-galerii on avatud kolmapäeviti, neljapäeviti ja reedeti kell 12–19 ning laupäeviti ja pühapäeviti kell 12–17.

• Sissepääs tasuta.

Seotud lood
14.10.2015 16.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto