Sisukord
Tarbija
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (45) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Omanäoline rändkohvik Pitsimaja

2 min lugemist
Birgit Andermann ja Mehis Nurmetalu Palamusel Paunvere laadal oma hõrgutisi pakkumas. FOTO: Maarja Otsa

Birgit Andermann ja Mehis Nurmetalu jalutasid mullu suvel Pärnus Augustiunetusel ning nautisid erinevate tänavakohvikute hõrgutisi. Samal õhtul tekkis noortel mõte, et tahaks ise ka midagi sellist teha, kuid soov oli teistest eristuda.

Mõne aja möödudes sündis idee, et paneks toidud hoopis pitsi. «Söödame inimesi vaimselt, mitte füüsiliselt,» võtab Pitsimaja idee kokku Mehis Nurmetalu.

Kohtun Pitsimaja loojatega Palamusel Paunvere laadal. Huvi teistsuguse söögipakkuja vastu on suur, enamjaolt proovitakse mitut suupistet korraga, nii magusaid kui soolaseid. «Lõhetartar on hitt ning teine on pistaatsiajäätis,» tegi laadapäeva esimesest poolest kokkuvõtte Mehis Nurmetalu. Kohviku peremees ei pea paljuks vahepeal ka autost lõõtspill haarata ning külastajate rõõmuks «Ukuaru valssi» mängida.

Pitside sisu

Mehis Nurmetalu ütles kaks aastat tagasi, et talle meeldib süüa teha, aga ta ei oska. Seda meelt on mees ka praegu ja samastab ennast Gusteau’ga animafilmist «Ratatouille», kes ütles: «Kõik võivad kokata!».

Menüü koostamisel lähtuti sellest, et valikus oleks midagi nii lõhest, valgest kalast, seentest, juustust kui ka lihast. «Me teeme oma maitsete järgi kokkamist, mitte kokaraamatu järgi,» sõnas Birgit Andermann ja rõhutas, et toitu peab valmistama ikka südamega.

Näiteks tatra-kukeseene salat valmis sellisel kujul tänu juhusele, et kodus oli eelmise päeva õhtusöögist järelejäänud tatart. «Kuke-

seenesalatile lisasin proovimise eesmärgil tatart ja sain aru, et sellest võib veel hitt saada,» meenutas Mehis Nurmetalu ühe retsepti sündi.

SuVein, MuVein, TaVein

Lisaks söögielamusele on Pitsimajas võimalik nautida koduveine ja limoncellot. Mehis Nurmetalul on seljataga viieaastane kogemus veinivalmistamises. «Hakkasin pihta klaaspunsuga, kuhu käis mahl ja suhkur ning seejärel kuueks kuuks nurka käärima,» kõneles Mehis Nurmetalu. Nüüd aga müüakse veinikomplekte, mille tulemusel on kogu valmimise protsess viidud nelja nädala peale.

Paunvere laadal pakuti külastajatele enda valmistatud limoncellot ja Mehis Nurmetalu hea sõbra Aare

Veinikeldri veine, sest Pitsimaja oma veinid müüdi kõik Augusti-unetusel ära.

Kohviku peremees valmistab praegu küll veel ainult õuna ja aroonia segust veini, kuid nimed on aastakäikude lõikes ikkagi erinevad: SuVein, MuVein, TaVein. SuVeini pudelilt leiab ka vahvad luuleread, mis sündisid koos selle veiniga. «Su hingeõhul kirsiõie lõhn, Su soojal pihul lööb lõkendama tuhk, Su kauni ihu kõrval tuhmub tähesära, Su lõbus silmapaar kõik mured pühib ära … »

Hobist sai äri

Augustiunetusel, kus Pitsimaja end esimest korda tutvustas, said Birgit Andermann ja Mehis Nurmetalu ka kohe aru, et niisugusel kujul nende kohviku kontseptsioon töötab. Alguses mitte ärilisel eesmärgil loodud projekt kujunes lõpuks ikkagi heaks äriideeks, mida tuli kaitsta. «Üks restoranipidaja ütles meile, et ta annab nädal aega. Kui me selle aja jooksul Pitsimaja ära ei registreeri, siis teeb ta seda ise,» kõneles Mehis Nurmetalu.

Tänaseks on kaubamärk ja domeen registreeritud ning usin töö käib kodulehe väljatöötamisel. Järgmisel aastal on noortel kohvikuomanikel plaanis läbi käia kõik erinevad tänavakohvikute festivalid ning hakata lisaks pakkuma catering-teenust.

Birgit Andermanni ja Mehis Nurmetalu ühine unistus on kutsuda ellu tõeline pop-up kohvik Pitsimaja, millel puudub kindel aadress – ollakse seal, kuhu mõte ja süda viib.

Seotud lood
    15.02.2020 17.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto