Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.10.2015
Eesti Kremli meediamõõk rapsib Eestis pooltühja Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne majanduse lühiuudised Eesti lühiuudised Meditsiiniteadlane tõestas Lennart Meri hüpoteesi Portugali narkopoliitika – kas võluvits ka Eestile? Portugal jätab õiguse olla narkomaan Majandus majanduse lühiuudised Peaministri elukaaslane sattus OÜ-tamise tulipunkti 1500 Eesti ettevõtet hiilivad jäätmete käitlemisest kõrvale Välismaa Paavstiloss Vahemere läänekaldal Türgi lajatas meediakeeluga Välismaa lühiuudised Euroopa tahab Türgi abi, aga tingimustega Arvamus Vene lennundusekspert: MH17 kukutanud rakett tulistati separatistide alalt Postimees 1910. aastal: rikka naese otsimine Anne-Marie Le Gloannec: Putin sõlmib Süürias otsad kokku Juhtkiri: kahtluse vastu saab vaid faktidega Jaanus Piirsalu: Elmo Nüganeni seansid Moskvas Päeva karikatuur Raul Rebane: poliitiline enesetapp otse-eetris Jüri Vendik: korralikud inimesed Kremli valede ahelais Kultuur In memoriam Arvo Raimo Sport Kergejõustiklased ootavad alaliidult raha suhtes selgust Spordi lühiuudised Cretu: seitsmendasse taevasse jõudmisest jäi puudu väga vähe Tallinn Reisisadama ümbrus muutub paari aastaga tundmatuseni Tarbija Paavstiloss Vahemere läänekaldal Tartu Tartus kerkib lasteaiatasu hüppeliselt Ihaste elanikud saavad lõpuks kaupluse Džungel meelitab kesklinnast eemale Vaheaeg pakub õpilastele meisterdamist ja festivale Merle Jääger: istuge rahulikult ja vaadake, kuidas Emajõgi voolab Uus ringristmik kubiseb tulbisibulatest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: rikka naese otsimine

1 min lugemist

Rõugest. Meie elame siin ajajärgus, kus talupidajad, rohkem veel nende pärijad, end kõigiti varandusliselt kindlustada püüavad. Üks silmapaistvamatest viimaste poolt tarvitatud rahamuretsemise viisidest on rikka naese otsimine: nooredmehed sõidavad seks kaugematesse kihelkondadesse, Karula, Antsla ja Tartu poole, sagedasti ka Mulgimaale, et säält omale rikast teistpoolt otsida. Vanadus, haridus ja tervisline seisukord otsitava juures jäävad tähelepanemata, oleks aga raha! Nii mõnigi «rikkuse-kütt» on pika nina saanud, raha on küll esialgu lubatud, kuid vähe ehk mitte sugugi antud. Pulmi peetakse kaks päeva. Õlut joodakse vaatide kaupa, (3-5 vaati p. pääle), viina jälle pangede viisi (2-4 pange ja rohkem) ära. Väga inetu komme on siinpool veel pulmakõrtsi pidamine: noorpaar istub laua taga ja müüb raha eest viina ja õlut. Iga pulmaline peab säält ostma ja oma pulmaraha viina eest taldrikule viskama. Niisugune rahakerjamine võiks küll kaduda. Iga pulmaline annaks vist kingituse selletagi.

Arstiolud on viletsad. Ju ammu on katsutud mõisa- ja vallavalitsusi nii kaugele ühendada, et nad kihelk.-arstile kindla palga määraksivad, millega viimane läbi võiks saada, ja mille eest ta kohustatud oleks kõiki kihelkonna koolisid kordgi aastas läbi vaatama ja õpilastele tarvilikul korral ka maksuta abi andma. Kahjuks on viimastel aastatel rahva lootus arsti abi pääle langenud. Põhjused isiklikud. Endine arst läks meilt hiljuti ära, nüüd tulevat siia arst, kes Eesti keelt ei mõistvat. Seda rohkem õitseb «soolapuhujate» ja «külaarstide» äri.

16.10.1910

Seotud lood
15.10.2015 17.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto