Sisukord
Nädala näod
Tänane leht
17.10.2015
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Lõuna-Euroopas oli juba ammu halba aimata Uus vasikas aias Tagakülg Võrus põrus narkokontrollis 76 ajateenijat Simson kandideerib Savisaare kõrval Keskerakonna esimeheks Vana mees tahab tööriistu tagasi eesti lk 4 lühiuudised 1710 esikülg Välismaa lühiuudised Parim loodusfoto tehti vihmas liduvast jänesest Laevakaitsjad saavad peagi koju Välismaa Välismaa lühiuudised Türgi sõjavägi tulistas alla Süüriast riigi õhuruumi sisenenud õhusõiduki Briti teadur: Brexit viiks tõenäoliselt Šotimaa lahkulöömiseni Arvamus Eesti rahva nimel Asendamatu liider Nädala nägu: Suhete korraldaja Mugavust ja mõnu! Peeter Langovits: tagasivaade Daniel James Colli veste: Armastus karri vastu Juhtkiri: kutsealuste šokeeriv vahelejäämine kaitseväes Edward Lucas: Eesti ID-kaart on toetuspunkt, mida Archimedes otsis Henrik Roonemaa: raamat sellest, miks tuleb vahetada parooli Olev Remsu: kõik piirid on ajutised Päeva karikatuur Kultuur Üks tilk õnne tõrvapotis Nädala album. Üsna cool küte Suure entsüklopedisti kirjutuskera Aja auk. Mees, kes leiutas kaheksakümnendad Noored lennud Mida arvab Postimehe žürii kassetist «Lennud unes või ilmsi»? Luulehetk – hetk luules «Õnne 13» arvustus: 19 000 minutit minu elust Sport Spordi lühiuudised Peep Pahv: spordi dilemma – vägevad emotsioonid ja kainestavad külmad arvud Eesti hinnatuim ralliklass kaob ajalukku Rahvusvaheline korvpall on kui raha neelav must auk? Tarbija Jurist vastab Tööl ei pea kannatama AK Andrus Järg: anname Y-generatsioonile tiivad ja linnutee Nädala album. Üsna cool küte Ahmetovi Salong-teater Kõik piirid on ajutised Aja auk. Mees, kes leiutas kaheksakümnendad Mida arvab Postimehe žürii kassetist «Lennud unes või ilmsi»? Noored lennud Lasteaiadetektiiv ja Une-Mati «Paljas mees» tekitab sensatsiooni! Viimane veerg Edgar Savisaare teadaanne kaitsepolitseile Peeter Langovits: tagasivaade Edward Lucas: Eesti ID-kaart on toetuspunkt, mida Archimedes otsis Olev Remsu: kõik piirid on ajutised Arter Saatuslik pulmareis Šotimaale 30 aastat hiljem Eesti just muutus! Tuntud inimesed meenutavad, kus nad olid, kui kuulsid olulistest uudistest Ettevõtja Jüri Käo intervjuus Priit Pulleritsule: Kõik ideed vana majanduse arendamiseks tulevad uuest majandusest Ainult täiskasvanutele: patuparadiis Viimsis Justin Petrone: Hipsterid vallutagu ka Pelgulinn ja Tallinna mäed Kristo Elias: reisil saadud kogemusi rahas ei mõõda Salapärane elus ja filmis Kuku jätkab boheemlaslikus stiilis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala nägu: Suhete korraldaja

2 min lugemist
Marek Helm FOTO: Andrus Peegel

Maksu- ja tolliamet on juba ligi kaks aastat olnud pidevalt avalikkuse tähelepanu keskpunktis, kuna on oma töös teinud mitmeid suuri muudatusi. Kõigepealt 1000-euroste maksete deklareerimise vorm, siis firmaautode maksustamise muutus ja nüüd uus suhtumine n-ö OÜtajatesse. Kõik need teemad on toonud kaasa ettevõtjate üliemotsionaalse reaktsiooni, et neid sildistatakse petturiteks.

Sellel nädalal sisuliselt kogu meediaruumi vallutanud «OÜtamise» skandaali puhul algas kajastus maksu- ja tolliameti esmaspäeval saadetud pressiteatest originaalpealkirjaga «MTA aitab juhistega OÜtamisest hoiduda». Teatega jagati põhjalikku juhendit ja selgitati, kuidas viimased riigikohtu lahendid seadsid selgemad piirid, mida võib käsitleda «OÜtamisena».

Ajakirjanikud korjasid aga üles teate kõige viimasesse lausesse peidetud ähvarduse: «Ettevõtete puhul, kes vaatamata antud juhistele senist praktikat ei muuda, on kavas alustada maksukontrolli ja selle käigus vaadata üle ka eelmiste perioodide maksukäitumine.» Selle fookuseks tõstmine on uudise tegemisel loogiline, sest see oli teate ainus konkreetne ja uudisväärtuslik osa.

Pressiteate ülesehitus näitas, et maksu- ja tolliamet ei tahtnud ettevõtjatele kõrri hüpata, ent sellele järgnenud meediakära ajas tundlikud ettevõtjad ikkagi ärevile. Etteheidetes on vähemalt üks ühine joon: neid häirib väljend «OÜtamine», mida ametkond ise oma teavituses läbivalt kasutas. See jätab ettevõtjate hinnangul tahes või tahtmata mulje, et kõiki selle ettevõtlusvormi kasutajaid sildistatakse pättideks.

Maksu- ja tolliameti juhi Marek Helmi (41) jaoks on nende maine ning ettevõtjate ja avalikkusega suhtlemine äärmiselt oluline. Sellel on aga omad ohud: kõigile ei saa korraga meeldida. Ajakirjanikuna mõistan ma soovi kasutada pressiteates rahvalikku väljendit «OÜtamine», mida ajakirjandus laialdaselt kasutab ja millest peaks igaüks aru saama. Ettevõtjate reaktsiooni sellele ei osanud nad aga ilmselt ette näha. Seda võeti kui isiklikku solvangut. Maksu- ja tolliamet peaks nende hinnangul olema konkreetne ja mitte korraldama üha ettevõtjate mainet rikkuvaid kampaaniaid.

Mõistes, et asi hakkab käest ära minema, püüdis Helm veel neljapäeval kell 20.30 midagi päästa ning saatis meediale oma kommentaari, kus ütles muuhulgas, et ettevõtjatega suheldes otsustati, et «võetakse maha pinged käitumise ajaloo osas» ja «vastasseis ei ole lahendus».

Muidugi on selles kõiges oma roll ka ajakirjandusel, kes asus uurima ja konkreetsete näidete põhjal välja selgitama, kes maksu- ja tolliameti «OÜtaja» definitsiooni alla lähevad. Kuid ka ettevõtjate pahameelest võib välja lugeda, et osa neist pole artiklite pealkirjadest edasi lugenud ning on end lihtsalt selle termini kasutamise peale üles kütnud.

Oluline on tegelikult ju see, et petturid on olemas ja kahjustavad oma tegevusega kõiki maksumaksjaid. Sellele ei vaidle keegi vastu ning selle tõestas maksu- ja tolliamet mitut kahtlust äratavat ettevõtet kohtus võites. Probleemi ulatuse väljatoomist on amet püüdnud iga hinna eest vältida, aga tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar hindas Äripäeva arvamusloos, et pahatahtlikke «OÜtajaid» on ehk paarkümmend tuhat. Eesti kohta ei ole seda vähe.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika asekantsler Dmitri Jegorov, kes on ka ise maksu- ja tolliametis töötanud, ütles aasta alguses intervjuus Postimehele, et tema ei tahaks elada riigis, kus maksuametit armastatakse, kuna see viitaks justkui nende äraostetavusele. «Aga austama ja usaldama maksuametit kindlasti peab,» ütles ta.

Vägisi tundub, et Helm tahab, et tema ametit ikkagi armastataks, kuid selle käigus on järjest kaotatud austust ja usaldust, kuna maksu- ja tolliametilt oodatakse eelkõige konkreetsust ning otsekohesust.

Seotud lood
16.10.2015 19.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto