Sisukord
Nädala näod
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (20) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (53) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (32) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala nägu: Suhete korraldaja

2 min lugemist
Marek Helm FOTO: Andrus Peegel

Maksu- ja tolliamet on juba ligi kaks aastat olnud pidevalt avalikkuse tähelepanu keskpunktis, kuna on oma töös teinud mitmeid suuri muudatusi. Kõigepealt 1000-euroste maksete deklareerimise vorm, siis firmaautode maksustamise muutus ja nüüd uus suhtumine n-ö OÜtajatesse. Kõik need teemad on toonud kaasa ettevõtjate üliemotsionaalse reaktsiooni, et neid sildistatakse petturiteks.

Sellel nädalal sisuliselt kogu meediaruumi vallutanud «OÜtamise» skandaali puhul algas kajastus maksu- ja tolliameti esmaspäeval saadetud pressiteatest originaalpealkirjaga «MTA aitab juhistega OÜtamisest hoiduda». Teatega jagati põhjalikku juhendit ja selgitati, kuidas viimased riigikohtu lahendid seadsid selgemad piirid, mida võib käsitleda «OÜtamisena».

Ajakirjanikud korjasid aga üles teate kõige viimasesse lausesse peidetud ähvarduse: «Ettevõtete puhul, kes vaatamata antud juhistele senist praktikat ei muuda, on kavas alustada maksukontrolli ja selle käigus vaadata üle ka eelmiste perioodide maksukäitumine.» Selle fookuseks tõstmine on uudise tegemisel loogiline, sest see oli teate ainus konkreetne ja uudisväärtuslik osa.

Pressiteate ülesehitus näitas, et maksu- ja tolliamet ei tahtnud ettevõtjatele kõrri hüpata, ent sellele järgnenud meediakära ajas tundlikud ettevõtjad ikkagi ärevile. Etteheidetes on vähemalt üks ühine joon: neid häirib väljend «OÜtamine», mida ametkond ise oma teavituses läbivalt kasutas. See jätab ettevõtjate hinnangul tahes või tahtmata mulje, et kõiki selle ettevõtlusvormi kasutajaid sildistatakse pättideks.

Maksu- ja tolliameti juhi Marek Helmi (41) jaoks on nende maine ning ettevõtjate ja avalikkusega suhtlemine äärmiselt oluline. Sellel on aga omad ohud: kõigile ei saa korraga meeldida. Ajakirjanikuna mõistan ma soovi kasutada pressiteates rahvalikku väljendit «OÜtamine», mida ajakirjandus laialdaselt kasutab ja millest peaks igaüks aru saama. Ettevõtjate reaktsiooni sellele ei osanud nad aga ilmselt ette näha. Seda võeti kui isiklikku solvangut. Maksu- ja tolliamet peaks nende hinnangul olema konkreetne ja mitte korraldama üha ettevõtjate mainet rikkuvaid kampaaniaid.

Mõistes, et asi hakkab käest ära minema, püüdis Helm veel neljapäeval kell 20.30 midagi päästa ning saatis meediale oma kommentaari, kus ütles muuhulgas, et ettevõtjatega suheldes otsustati, et «võetakse maha pinged käitumise ajaloo osas» ja «vastasseis ei ole lahendus».

Muidugi on selles kõiges oma roll ka ajakirjandusel, kes asus uurima ja konkreetsete näidete põhjal välja selgitama, kes maksu- ja tolliameti «OÜtaja» definitsiooni alla lähevad. Kuid ka ettevõtjate pahameelest võib välja lugeda, et osa neist pole artiklite pealkirjadest edasi lugenud ning on end lihtsalt selle termini kasutamise peale üles kütnud.

Oluline on tegelikult ju see, et petturid on olemas ja kahjustavad oma tegevusega kõiki maksumaksjaid. Sellele ei vaidle keegi vastu ning selle tõestas maksu- ja tolliamet mitut kahtlust äratavat ettevõtet kohtus võites. Probleemi ulatuse väljatoomist on amet püüdnud iga hinna eest vältida, aga tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar hindas Äripäeva arvamusloos, et pahatahtlikke «OÜtajaid» on ehk paarkümmend tuhat. Eesti kohta ei ole seda vähe.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika asekantsler Dmitri Jegorov, kes on ka ise maksu- ja tolliametis töötanud, ütles aasta alguses intervjuus Postimehele, et tema ei tahaks elada riigis, kus maksuametit armastatakse, kuna see viitaks justkui nende äraostetavusele. «Aga austama ja usaldama maksuametit kindlasti peab,» ütles ta.

Vägisi tundub, et Helm tahab, et tema ametit ikkagi armastataks, kuid selle käigus on järjest kaotatud austust ja usaldust, kuna maksu- ja tolliametilt oodatakse eelkõige konkreetsust ning otsekohesust.

Seotud lood
21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto