Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast Kolmejalgsed vallandasid liiklusraevu (1) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (1) Sipsik elab veel! Läti ema eksirännakud Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (11) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Pehme talv paneb rannad uut tasakaalu otsima AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (8) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab Arter Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (1) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marian Männi: tõde on kiviviske kaugusel

2 min lugemist
Marian Männi FOTO: Peeter Langovits / Postimees

«Nüüd võib turvavöö ära võtta,» ütles Palestiina ajakirjanik kuu aega tagasi, kui iisraeli sõdureid enam näha ei olnud. Läksime restorani Läänekaldal. Kuigi see Iisraelist müüriga eraldatud ala ei asu läänes ega kindlasti mitte kaldal.

Palestiinlaste jaoks on turvavööde kinnitamine järjekordne Iisraeli reegel. Õige palestiinlane sõidab ilma. Isegi kui see kangajupp võib Palestiina ärevas liikluses elu päästa, on rahvusliku solidaarsuse näitamine tähtsam.

Mulle tundub, et mida rohkem on ühiskonnas hirmu, seda enam otsitakse vastandamise märke. Pingeid oli sel hetkel Iisraelis ja okupeeritud aladel küllaga: president Netanyahu oli just kriminaliseerinud kividega loopimise; kolm vangistatud palestiinlast vaakusid näljastreigi ajal hinge; moslemite tähtsaima pühapaiga külastamist piirati.

Palestiina ajakirjanikult, kellega ma õhtusöögil käisin, küsib välismeedia tihti, miks siis palestiinlased ikkagi kive loobivad.

Palestiina ajakirjanik ei tea, mida kivide loopimise küsimuse peale vastata, sest see on tuumast nii kaugel. Kivide loopimine on vaid üks märk palju suuremas põhjuste rägastikus. See on vaid see, mis välja paistab, mitte kõige olulisem.

Palestiinlased loobivad kive, sest nad tahavad elada maal, kus ei käi ringi võõrad sõdurid. Nii nagu ka Eestile on vabadus tähtis.

Veetsin enne Palestiinasse minemist nädal aega Iisraelis. Juudid küsisid, miks ma peaksin tahtma Läänekaldale minna. Iisraeli passiga sinna ei lasta, mistõttu polnud ükski noor, kellega rääkisin, seal käinud. Ometi teadsid nad iga kord, kui mõni palestiina poiss oli kusagil kivi loopinud. Mistõttu tõmmataksegi palestiinlaste ja terroristide vahele nii tihti võrdusmärk.

Juutide kannatustest ja holokaustist teavad kõik. Kindlasti rohkem kui näiteks küüditamistest ja orjastamisest Balti aladel. Iisraellaste põhisõnumiks on põhjused, miks neil on riiki vaja. «Kus me siis peaksime elama?» küsivad nad.

Nendest palestiina perekondadest, kellelt nad on selle nimel võtnud kodud ja kelle pojad nad on tapnud või vangistanud, eelistavad nad vaikida. Nii nagu ka üle 700 kilomeetri pikkusest Palestiina alasid eraldavast müürist, mis tundub uskumatu, kuni seda oma silmaga näed.

Iisraeli ja Palestiina konflikt on traagiline ja senini lahenduseta. Aga kui sealt mingitki kasu otsida, võiks me noppida arusaamise, kuivõrd tehakse viha- ja hirmuhoos sülge pritsides liiga eelkõige iseendale, sest laiem pilt jääb tagaplaanile.

Hädakarje asemel paistab välja vaid vihapurse võõra vastu.

Juudid on selles konfliktis kindlasti kavalamad olnud. Neil on pikem plaan, miski pole juhuslik. Nad ei pillu kive ega kuluta aega turvavöönuppude klõpsimisele, vaid valivad hoolikalt sõnu ja iga sammu.

Selleks, et välja paistaks põhjused, mitte juhuslik vihane reaktsioon.

Seotud lood
    21.02.2020 22.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto