Sisukord
Arvamus
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla (1) Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi (5) «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (22) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (16) Erik Aru: kas faktidel on lootust? (2) Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (15) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus Eve Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (3) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel (1) Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla (1) Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kutsealuste šokeeriv vahelejäämine kaitseväes

2 min lugemist
Päeva karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Muidugi on ehmatav, kui sedavõrd suur osa – enam kui kolmandik – värskelt ajateenistusse tulnud noormeestest jääb vahele sellega, et on hiljuti narkootikume tarvitanud. Maailm on hukas? Noorsugu on hukas? Ühiskond on süüdi?

Ahvatlus teha vähese info põhjal suuri üldistusi on küll inimlik, ent mitte just üleliia praktiline. Kui ühes narkokontrollis on vahele jäänud kutsealuste osakaal 12 korda suurem kui eelmisel kolmel aastal keskmiselt, siis on äärmiselt ebatõenäoline, et see tähendaks sama suurt narkootikumide kasutamise kasvu noorte hulgas üldiselt. Hoolimata sellest, et kanepi tarvitamine kasvab, on nii suur hüpe andmetes ikkagi anomaalia, eriline sündmus, ja sellised vajavad üldjuhul ka erilist seletust, mida me praeguse juhtumi kohta kindlalt ei tea.

Võib-olla on midagi muutunud testimises – täpsemaks või vastupidi ebatäpsemaks? Võib-olla on õige versioon, et noormehed usuvad ekslikult, et ühes narkotestis vahele jäädes pääsevad nad ajateenistusest ning on meelega just enne väkke minekut kanepit tõmmanud? Hüpoteese võib püstitada veel ja veel, ent neid tuleks sel juhul kontrollida.

Samas suunab selline vahelejäämine nii avalikkuse kui kindlasti ka kaitseväe tähelepanu narkoprobleemile. Värskelt väeossa saabunud kutsealustele on narkokontrolli tehtud juba aastaid ning selle eest tuleb kaitseväge kiita. Teiselt poolt on hiljuti ajateenistuse läbinud noored rääkinud Postimehele, et kanepi tarvitamine pole kaugeltki ebatavaline ka teenituse ajal ning isegi väeosa territooriumil. Kanepipläru kimujaid leidvat suitsunurgast just nädalavahetustel, mil vahelejäämise risk on peaaegu olematu. Narkootikumide tõrjumiseks võiks kaitsevägi korraldada pistelisi narkokontrolle kogu ajateenistuse vältel.

On ilmselge, et kanepi tarvitamine ja relvad ning masinad ei sobi kokku. Seal, kus ühe inimese tähelepanust, keskendumisest ja reaktsiooni kiirusest ning täpsusest võib sõltuda teiste inimeste elu, ei saa kanepi tarvitamist kindlasti vaikimisi taluda. Kanep halvendab inimeste võimekust erineval määral, efekt sõltub ka organismi hetkeseisundist ja muidugi toimeaine osakaalust taimes – toime pole alati ja kõigil ühesugune. Muuhulgas seepärast võib kujuneda ekslik mulje, justkui poleks see üldse ohtlik. Paraku ei saa sellele muljele kaasa kiita.

Kaitseressursside ameti esindaja ütles Postimehele: «Narkootikumide tarvitamine on noorte seas probleem, millega ühiskond peab tõsiselt tegelema.» Muidugi on see ütlus tõsi, ent loodetavasti ei ole see öeldud mõttega, et tegu on kuidagi umbmääraselt ühiskonna probleemiga, mille osas kaitseväel endal pole konkreetseid lisategevusi tarvis ette võtta.

Narkootikumide tarvitamine sõltub suurel määral kultuurist ja hoiakutest, ent ka kaitsevägi saab konkreetsete sammudega nende kujundamisele kaasa aidata ning seepärast võikski probleemiga veel süsteemsemalt tegeleda.

Seotud lood
25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto