Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.10.2015
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Lõuna-Euroopas oli juba ammu halba aimata Uus vasikas aias Tagakülg Võrus põrus narkokontrollis 76 ajateenijat Simson kandideerib Savisaare kõrval Keskerakonna esimeheks Vana mees tahab tööriistu tagasi eesti lk 4 lühiuudised 1710 esikülg Välismaa lühiuudised Parim loodusfoto tehti vihmas liduvast jänesest Laevakaitsjad saavad peagi koju Välismaa Välismaa lühiuudised Türgi sõjavägi tulistas alla Süüriast riigi õhuruumi sisenenud õhusõiduki Briti teadur: Brexit viiks tõenäoliselt Šotimaa lahkulöömiseni Arvamus Eesti rahva nimel Asendamatu liider Nädala nägu: Suhete korraldaja Mugavust ja mõnu! Peeter Langovits: tagasivaade Daniel James Colli veste: Armastus karri vastu Juhtkiri: kutsealuste šokeeriv vahelejäämine kaitseväes Edward Lucas: Eesti ID-kaart on toetuspunkt, mida Archimedes otsis Henrik Roonemaa: raamat sellest, miks tuleb vahetada parooli Olev Remsu: kõik piirid on ajutised Päeva karikatuur Kultuur Üks tilk õnne tõrvapotis Nädala album. Üsna cool küte Suure entsüklopedisti kirjutuskera Aja auk. Mees, kes leiutas kaheksakümnendad Noored lennud Mida arvab Postimehe žürii kassetist «Lennud unes või ilmsi»? Luulehetk – hetk luules «Õnne 13» arvustus: 19 000 minutit minu elust Sport Spordi lühiuudised Peep Pahv: spordi dilemma – vägevad emotsioonid ja kainestavad külmad arvud Eesti hinnatuim ralliklass kaob ajalukku Rahvusvaheline korvpall on kui raha neelav must auk? Tarbija Jurist vastab Tööl ei pea kannatama AK Andrus Järg: anname Y-generatsioonile tiivad ja linnutee Nädala album. Üsna cool küte Ahmetovi Salong-teater Kõik piirid on ajutised Aja auk. Mees, kes leiutas kaheksakümnendad Mida arvab Postimehe žürii kassetist «Lennud unes või ilmsi»? Noored lennud Lasteaiadetektiiv ja Une-Mati «Paljas mees» tekitab sensatsiooni! Viimane veerg Edgar Savisaare teadaanne kaitsepolitseile Peeter Langovits: tagasivaade Edward Lucas: Eesti ID-kaart on toetuspunkt, mida Archimedes otsis Olev Remsu: kõik piirid on ajutised Arter Saatuslik pulmareis Šotimaale 30 aastat hiljem Eesti just muutus! Tuntud inimesed meenutavad, kus nad olid, kui kuulsid olulistest uudistest Ettevõtja Jüri Käo intervjuus Priit Pulleritsule: Kõik ideed vana majanduse arendamiseks tulevad uuest majandusest Ainult täiskasvanutele: patuparadiis Viimsis Justin Petrone: Hipsterid vallutagu ka Pelgulinn ja Tallinna mäed Kristo Elias: reisil saadud kogemusi rahas ei mõõda Salapärane elus ja filmis Kuku jätkab boheemlaslikus stiilis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kutsealuste šokeeriv vahelejäämine kaitseväes

2 min lugemist
Päeva karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Muidugi on ehmatav, kui sedavõrd suur osa – enam kui kolmandik – värskelt ajateenistusse tulnud noormeestest jääb vahele sellega, et on hiljuti narkootikume tarvitanud. Maailm on hukas? Noorsugu on hukas? Ühiskond on süüdi?

Ahvatlus teha vähese info põhjal suuri üldistusi on küll inimlik, ent mitte just üleliia praktiline. Kui ühes narkokontrollis on vahele jäänud kutsealuste osakaal 12 korda suurem kui eelmisel kolmel aastal keskmiselt, siis on äärmiselt ebatõenäoline, et see tähendaks sama suurt narkootikumide kasutamise kasvu noorte hulgas üldiselt. Hoolimata sellest, et kanepi tarvitamine kasvab, on nii suur hüpe andmetes ikkagi anomaalia, eriline sündmus, ja sellised vajavad üldjuhul ka erilist seletust, mida me praeguse juhtumi kohta kindlalt ei tea.

Võib-olla on midagi muutunud testimises – täpsemaks või vastupidi ebatäpsemaks? Võib-olla on õige versioon, et noormehed usuvad ekslikult, et ühes narkotestis vahele jäädes pääsevad nad ajateenistusest ning on meelega just enne väkke minekut kanepit tõmmanud? Hüpoteese võib püstitada veel ja veel, ent neid tuleks sel juhul kontrollida.

Samas suunab selline vahelejäämine nii avalikkuse kui kindlasti ka kaitseväe tähelepanu narkoprobleemile. Värskelt väeossa saabunud kutsealustele on narkokontrolli tehtud juba aastaid ning selle eest tuleb kaitseväge kiita. Teiselt poolt on hiljuti ajateenistuse läbinud noored rääkinud Postimehele, et kanepi tarvitamine pole kaugeltki ebatavaline ka teenituse ajal ning isegi väeosa territooriumil. Kanepipläru kimujaid leidvat suitsunurgast just nädalavahetustel, mil vahelejäämise risk on peaaegu olematu. Narkootikumide tõrjumiseks võiks kaitsevägi korraldada pistelisi narkokontrolle kogu ajateenistuse vältel.

On ilmselge, et kanepi tarvitamine ja relvad ning masinad ei sobi kokku. Seal, kus ühe inimese tähelepanust, keskendumisest ja reaktsiooni kiirusest ning täpsusest võib sõltuda teiste inimeste elu, ei saa kanepi tarvitamist kindlasti vaikimisi taluda. Kanep halvendab inimeste võimekust erineval määral, efekt sõltub ka organismi hetkeseisundist ja muidugi toimeaine osakaalust taimes – toime pole alati ja kõigil ühesugune. Muuhulgas seepärast võib kujuneda ekslik mulje, justkui poleks see üldse ohtlik. Paraku ei saa sellele muljele kaasa kiita.

Kaitseressursside ameti esindaja ütles Postimehele: «Narkootikumide tarvitamine on noorte seas probleem, millega ühiskond peab tõsiselt tegelema.» Muidugi on see ütlus tõsi, ent loodetavasti ei ole see öeldud mõttega, et tegu on kuidagi umbmääraselt ühiskonna probleemiga, mille osas kaitseväel endal pole konkreetseid lisategevusi tarvis ette võtta.

Narkootikumide tarvitamine sõltub suurel määral kultuurist ja hoiakutest, ent ka kaitsevägi saab konkreetsete sammudega nende kujundamisele kaasa aidata ning seepärast võikski probleemiga veel süsteemsemalt tegeleda.

Seotud lood
16.10.2015 19.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto