K, 29.06.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Piet Boerefijn: toitu on kõigile piisavalt, aga kõigil pole piisavalt toitu

Piet Boerefijn
, toidupanga Tallinna tegevjuht
Piet Boerefijn: toitu on kõigile piisavalt, aga kõigil pole piisavalt toitu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Toidupanga eestvedaja Piet Boerefijn.
Toidupanga eestvedaja Piet Boerefijn. Foto: Erakogu

Eesti valitsuse prioriteet peaks olema toidukao vähendamine, kirjutab Eesti Toidupanga asutaja ja juht Piet Boerefijn. Lihtne viis selleks on toidukauba annetamine toidupankadele ja teistele heategevusorganisatsioonidele. Sel moel asume lahendama teist suurt probleemide ringi – vaesust ja nälga.

Toitu visatakse ära tohututes kogustes. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni andmetel läheb raisku umbes kolmandik maailmas toodetud toidust. See teeb igal aastal 1,3 miljardit tonni = 185,7 miljonit prügiveoautotäit! Samal ajal sureb igal aastal nälga 3,1 miljonit last ja 146 miljonit on alakaalulised. Umbes 900 miljonit inimest kogeb otseselt nälga ja omakorda sellele lisaks kaks miljardit kannatab alatoitumuse tõttu tõsiste tervisehädade all.

Hinnanguliselt viskavad Eestis tootjad, jaemüüjad, restoranid ja kodumajapidamised ära 90 000 tonni toitu aastas. See on 90 000 000 kilo! Paraku on see veel tagasihoidlik hinnang, sest sellest arvestusest on välja jäetud põllumajandussektor. Teisalt elab väikeses Eestis suhtelises vaesuses umbes 22 protsenti ja absoluutses vaesuses kaheksa protsenti Eesti elanikkonnast, st vastavalt 288 600 ja 104 700 inimest. Neil pole raha, et osta piisavalt ja/või tervislikku toitu. Üks neljast Eesti lapsest elab vaesuses või vaesusriskis. Kas see pole absurdne? On lubamatu, et nii palju head toitu maandub prügimäel, samal ajal kui selline hulk lapsi ei saa piisavalt tervislikku toitu!

Tagasi üles