Sisukord
Arvamus
Postimees
19.10.2015
Eesti Toom: Savisaare koht pole enampakkumisel Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakaas Palju õnne Loomaaialoomad maiustasid kõrvitsatega Suurem trahviühik võib kaasa tuua ebaõiglust Eesti lühiuudised Savisaar sai Hundisilmal austajatega kohtudes jõudu juurde Suur osa Priit Toobali kuluhüvitisest seisab kanistrites Elektri püsitasu üksnes tugevdaks turumonopoli Konkurentsiamet: püsitasude kehtestamisest oleme veel kaugel Majandus Uus eelarvejuht näeb Eesti majanduses murekohti Välismaa Kölni linnapea kandidaadi ründaja võeti vahi alla Techau: kaitsekulutuste tase näitab poliitilist tahet Kaitsekulude tõstmine kõigis NATO maades näib ebatõenäoline Välismaa lühiuudised Süüria varjust tunneb Venemaa islamismi hingust Arvamus Toom: Savisaare koht pole enampakkumisel Juhtkiri: Euroopa peab enda kaitsmisse enam panustama Päeva karikatuur Dagmar Lamp: titeblogijate põlvkonna kannatused Postimees 1910. aastal: seltsid tahavad endid politsei kaudu ajakirjanikkude eest kaitsta! Andrus Karnau: kuritegu tasub end ära Teet Randma: miks riik vihkab ettevõtjaid? Piet Boerefijn: toitu on kõigile piisavalt, aga kõigil pole piisavalt toitu Kultuur Kitarrimängu tehniline deemon Eesti dokumentaalfilmi lugu sai saatesarjaks Sport Spordi lühiuudised Kangur debüteeris Hispaania kõrgliigas Enesekaitsehuvilisest nüüd juba ka meeste iidoliks Põhjamaade suur duell Zlataniga peaosas Pärnu alistas Tartu, lätlased olid seekord võidumehed Eesti klubid jäävad Euroopa keskmikest maha Tarbija Elektri püsitasu üksnes tugevdaks turumonopoli Luksusbuss jäi mõõtmata Tartu Tüdrukud joovad sama palju kui poisid Romeo ja Julia kohtusid taas Geenivaramu juht avalikustas oma geeniinfo Positiivne tagasiside julgustas õpilastel looma oma firma Jõelaev Vanemuine jääb ootama uut suve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Teet Randma: miks riik vihkab ettevõtjaid?

3 min lugemist
Teet Randma FOTO: Erakogu

Maksuametile on silma jäänud mikroettevõtted, kelle vastu on algatatud kampaania uue märksõna «OÜtamine» all. Normaalne maksusüsteem ei peaks põhinema repressioonidel ja häbistamisel, kirjutab ZEV Motors OÜ juhataja Teet Randma.

Tellijale Tellijale

Sõnades muidugi ükski ametnik ega poliitik ettevõtjate vihkamist otseselt ei väljenda ning kõik räägivad kui ühest suust, kuidas ettevõtluse edendamisega tegelevad EAS, Kredex, Arengufond ja teised asutused. Reaalsus räägib siiski teist keelt. Toetusvõimalused EASis on marginaliseerunud, Kredex tegeleb peaasjalikult ettevõtetele kõrge intressiga SMS-laenude pakkumisega ning Arengufondi eksistentsi mõte on ammu kadunud.

Samuti on lühikese ajaga esitatud ettevõtjatele suured täiendavad koormised. Lisandunud on kohustus deklareerida oma lepingupartnerid, kellega aetakse äri üle 1000 euro kuus, kuna ettevõtjad tegelevad käibemaksupettusega. Töötajad tuleb nüüd registreerida, kuna ettevõtjad tegelevad tööjõu maksude petmisega. Ettevõttesse auto soetamisele kehtestati piirangud, kuna normaalne pidi olema see, et inimene käib tööl oma autoga, ning ettevõtete autode eesmärgipärase kasutamise kontrollimiseks kehtestati lauskontroll. Nüüd on ettevõtte juhtidel võimatu olla töötu staatuses.

Sellest kõigest koorub sümboolne sõnum: ettevõtja on kindlasti pätt, kes petab maksudega ja seetõttu supleb rahas. Kindlasti on ka petiseid, aga kohelda kõiki ettevõtjad selliselt, kas see on ikka mõistlik? Kuidas peaks need ettevõtjad ennast tundma?

Mulle näiteks helistas sel aastal maksuametnik ja küsis, miks meil nii vähe käivet on – eelmisel aastal oli, sel aastal ei ole. Seletasin. Ei usutud ja algatati menetlus, mille käigus esitasin ettevõtte kontode väljavõtted, ja seekord tunnistati kõik õigeks. Maksuamet raiskas kõvasti aega ja mina sain tunduvalt kasvanud stressi ja halvenenud enesehinnangu. Enda arvates nagu tegeled ausalt hea asjaga, aga siis tõesta, et sa ei ole kurjategija. Selline suhtumine ei ole ainult maksukogumises, paranoia ja tagantjärele lahmimine ilmestab Eesti ametkonna suhtluskultuuri.

Riigi poolt on muidugi asi arusaadav, tegemist on süstemaatilise tegevusega, mille eesmärk on maksude kogumise suurendamine ja ehk tõesti kannavad ettevõtted Eestis maksukoormust liiga vähe. Mingi ettevõtte tulumaksu määr võiks olla täiesti kohane, kuna praegu on maksukoormus valdavalt töötava inimese õlul, kellele riik ütleb nagu tegelane multifilmist «Välek Vibulane»: «pool saagist Kotkale».

17.10.2015 20.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto