Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
19.10.2015
Eesti Toom: Savisaare koht pole enampakkumisel Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakaas Palju õnne Loomaaialoomad maiustasid kõrvitsatega Suurem trahviühik võib kaasa tuua ebaõiglust Eesti lühiuudised Savisaar sai Hundisilmal austajatega kohtudes jõudu juurde Suur osa Priit Toobali kuluhüvitisest seisab kanistrites Elektri püsitasu üksnes tugevdaks turumonopoli Konkurentsiamet: püsitasude kehtestamisest oleme veel kaugel Majandus Uus eelarvejuht näeb Eesti majanduses murekohti Välismaa Kölni linnapea kandidaadi ründaja võeti vahi alla Techau: kaitsekulutuste tase näitab poliitilist tahet Kaitsekulude tõstmine kõigis NATO maades näib ebatõenäoline Välismaa lühiuudised Süüria varjust tunneb Venemaa islamismi hingust Arvamus Toom: Savisaare koht pole enampakkumisel Juhtkiri: Euroopa peab enda kaitsmisse enam panustama Päeva karikatuur Dagmar Lamp: titeblogijate põlvkonna kannatused Postimees 1910. aastal: seltsid tahavad endid politsei kaudu ajakirjanikkude eest kaitsta! Andrus Karnau: kuritegu tasub end ära Teet Randma: miks riik vihkab ettevõtjaid? Piet Boerefijn: toitu on kõigile piisavalt, aga kõigil pole piisavalt toitu Kultuur Kitarrimängu tehniline deemon Eesti dokumentaalfilmi lugu sai saatesarjaks Sport Spordi lühiuudised Kangur debüteeris Hispaania kõrgliigas Enesekaitsehuvilisest nüüd juba ka meeste iidoliks Põhjamaade suur duell Zlataniga peaosas Pärnu alistas Tartu, lätlased olid seekord võidumehed Eesti klubid jäävad Euroopa keskmikest maha Tarbija Elektri püsitasu üksnes tugevdaks turumonopoli Luksusbuss jäi mõõtmata Tartu Tüdrukud joovad sama palju kui poisid Romeo ja Julia kohtusid taas Geenivaramu juht avalikustas oma geeniinfo Positiivne tagasiside julgustas õpilastel looma oma firma Jõelaev Vanemuine jääb ootama uut suve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jõelaev Vanemuine jääb ootama uut suve

2 min lugemist
Lodjaseltsi juht Priit Jagomägi loodab, et Vanemuine õnnestub talvega sedavõrd korda teha, et saab tuleval suvel jõkke lasta. FOTO: Margus Ansu

Kuigi Emajõe lodjaselts lootis, et eelmisel sügisel kaldale tõmmatud vana Vanemuine õnnestub aastaga korda teha ja panna juba sel suvel ujuva õppeklassina sõitma, tuleb oodata veel vähemalt järgmise suveni.

Lodjaseltsi juhi Priit Jagomäe sõnul on Vanemuise kere praeguseks liivapritsiga üle lastud ja suuremalt jaolt ära värvitud. Peamine probleem on aga alumiiniumist osa puhastus ehk kuidas teha seda nii, et pind karedaks ja koledaks ei läheks.

«Umbes kaheksakümmend protsenti alumiiniumist on puhas, aga mõned kohad on sellised, kust vana värv ei taha hästi maha tulla. Oleme katsetanud erinevaid võimalusi, aga pole väga head lahendust leidnud,» rääkis ta.

«Kui alumiiniumosa saaks ka päris puhtaks, siis võiks klaasid ette panna ja oleks juba täitsa hea,» lausus Jagomägi.

Talveks väljast korda

Laeva kerele on nüüdseks tõmmatud peale mitu kihti värvi. Kruntvärvi on kolm-neli kihti, siis on vahekrunt ja lõppviimistlusvärvi pannakse ka veel paar kihti.

Samuti on mitu korda ära värvitud aknaümbrused. «Eks see puhastamine ja värvimine oli päris kõva ettevõtmine,» tunnistas ta.

Jagomäe hinnangul näeb laev väljast juba üsna hea välja ning välitöödega püütakse enne talve tulekut kindlasti ühele poole saada.

«Talvega tahaksime ka seest asjad nii kaugele saada, et võiks järgmisel hooajal laeva vette tagasi lasta. Meil oli väike mõte, et laseme ta juba tänavu sügisel vette, aga Emajõe veetase on nii madal, et ta ei mahuks meie väikesesse lahesoppi ära,» rääkis Jagomägi. Laeva säilimine peaks tema sõnul aga olema nüüd tagatud, kuna roostetamine on peatatud.

Taastamistööde venimine oli paljuski kinni ilmas. «Tänavune suvi ei soosinud meie tegemisi, sest suve esimene pool oli vihmane ja jahe ning värvimiseks see hästi ei sobi. Alles augustikuus läksid ilmad suviseks ja saime hakata töödega pihta,» kirjeldas Priit Jago­mägi.

Ujuv kunstiteos

Ehkki remont venis oodatust pikemaks, on Jagomägi laeva praeguse olukorraga rahul.

«Kere seisukord on täitsa tipp-topp ja mingeid halbu üllatusi ei ole välja tulnud,» lausus ta.

Praegu on laev värvitud hõbehalliks, see toon ei jää aga lõplikult laevakeret katma, aluse lõppkujundus on Jagomäe sõnul plaanis teha koostöös kunstikooli ja kunstnikega.

«Kõigepealt plaanisime ta valgeks teha, siis hakkasime mõtlema, mis muster või pilt sinna peale veel sobiks,» lausus ta. Ühe ideena pakkus ta välja Emajões elutsevate kalade ja loomade pildid.

«Laev võiks välja näha nagu ujuv kunstiteos. Võib-olla teeme selleks kujunduskonkursi,» arvas Jagomägi.

Ta loodab, et laev õnnestub taastatuna vette lasta kevadsuvel, kui peetakse lodja kümnendat sünnipäeva. «Tahaks talvega saada seest nii kaugele, et ruumid on kasutuskõlblikud,» lisas ta.

Lodjaselts loodab Vanemuise remonditöödeks lisaraha koguda. «Ilmselt tahame Hooandja kaudu veel toetust küsida, et tuleval aastal saaks mootori ja tehnosüsteemid ka peale panna. See nõuab juba suuremat investeeringut,» sõnas Priit Jagomägi.
----------------------------------

Jõelaev Vanemuine

• Jõe- ja järvelaev Vanemuine ehitati 1963. aastal Moskvas.

• Aasta hiljem alustas alus sõite Tartus Emajõel ja Peipsil.

Seotud lood
    17.10.2015 20.10.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto