Sisukord
Arvustused
Postimees
20.10.2015
Eesti Mälumäng Kohvri eksadvokaat: FSB ja kapo olid nägu näo vastu Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Politsei näitab vormi Ilves: põgenikekriis võib Euroopa taas kaheks jagada Parlament Priit Toobali kütusekasutust ei uuri Eesti eitab 200 000 põgeniku ümberasustamise plaani Nõmmel peksti puruks hulk bussiootepaviljone Eesti lühiuudised Tootjad ja kaupmehed: muudatused ei lahenda probleemi Eesti hakkab pensione maksma üle maailma Majandus Majanduse lühiuudised IBM ärgitab Eestit andmeid jagama Valuutafond soovitab Eestil eelarvepoliitikat lõdvendada Välismaa Välismaa lühiuudised Merkeli avatud uste poliitika pingestab Saksamaad Vaade Vene provintsist: sat-TV ja säästude lõppemine hakkavad pilti muutma Šveitsis võitsid valimistel rahvuslased Arvamus Sirje Kiin: piirideta piir ehk kust läheb piir? Juhtkiri: lõplik võit alkoholismi üle? Uwe Gnadenteich: usu küsimused Hundisilmal Postimees 1932.aastal: Einbund loobus valitsust kujundamast. Vladimir Juškin: miks Putin on Süürias? Pirkka-Marja Põldvere: OÜ-tamine ja lollus Kultuur Kassnaine päästab õnnetu ajakirjaniku Vaadeldes teiste valu Taguotsa lood Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo sai Ühisliigas oodatud võidu ja portsu enesekindlust Mariel Gregor: ata-ata, poliitikud, ehk Eesti ja Sloveenia imede erinevused Prantsusmaa lõpetas Sloveenia imelise teekonna Olümpia lükkab Allikvee kooliteed edasi Eesti uus rallilootus kõnnib Märtini ja Tänakuga sama teed Tallinn Arhitektide arvates tehti Vanasadama arhitektuurikonkursil sohki Tallinna lühiuudised Tarbija Kuidas oskab Tesla ise sõita? Meelelahutus Koomiks

Armastus teeb meist koletised

2 min lugemist
Mia Wasikowska Guillermo del Toro filmi «Veripunane mäetipp» peaosas FOTO: outnow.ch

«Veripunane mäetipp», 2015, 119 minutit

Lavastaja ja stsenarist: Guillermo del Toro

Osatäitjad: Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, Jessica Chastain, Charlie Hunnam, Doug Jones, Burn Gorman, Jim Beaver.

Kinodes alates 16. oktoobrist.

Guillermo del Toro «Paani labürinti» mäletate? «Veripunane mäetipp» on täpselt kõike seda ja veel paremgi. Vahepeal tegi del Toro ekskursi ookeanisügavusse, lavastades jaapani koletisekultuurist inspireeritud «Vaikse ookeani võitluse» (originaalis «Pacific Rim», 2013). «Mäetipp» viib meid taas gootlikku õudustemaailma.

Del Toro peaks rohkem lavastama ja vähem kirjutama. Kõik žanri fännid peavad tunnistama, et näiteks «Kääbiku» triloogia, Tolkieni raamatu kinolinale koondamine, mille juures ta stsenaristina ametis oli, just eriti hästi ei õnnestunud. Ka «Veripunase mäetipu» stsenaariumi kirjutas ta ise ja lugu on selle filmi kõige lahjem külg. Aga see väike vajakajäämine tehakse tasa fantastilise pildi ja mõjuva kunstnikutööga.

«Mäetipp» võtab kätte laia pintsli ning joonistab vaataja ette mõjuva gootiliku maastiku, kasutades selleks peamiselt punast, musta ja valget värvi. Siin on absoluutselt kõik kunstiliselt liialdatud ja just tänu silmatorkavale irreaalsusele ma usun, et niisugune maailm võiks tõesti kuskil olemas olla. Kui paks värvilärakas on hangunud, võtab kunstnik skalpelli ja graveerib paakunud vere värvi pinda õudustäratavaid detaile. Üks konkreetne koridor filmis tuletab meeldi šveitsi kunstniku H. R. Gigeri biomehaanilist loomingut. Ma hakkasin kahtlustama, et see võib olla elus.

«Vaimud on päriselt olemas,» teatab peategelane Edith Cushing (Mia Wasikowska) meile kohe filmi alguses ja vaevalt viie minuti pärast me ka näeme esimest. Seega ei tegele film küsimusega, kas hauatagune elu on olemas, vaid miks ta on ning miks ta oma jõledad kombitsad meie ellu ajab.

Ootasin terve filmi, et paljastub mingi iidne kurjus, mille vastu inimesed igavesti võimetuks jäävad. Aga ei. Kogu selle õuduse taga on vaid kahe inimese loomuvastane kirg, mis neid kuritegudele tõukab.

«Armastus teeb meist koletised,» ütleb leedi Lucille Sharpe (Jessica Chastain), peategelase nadu. «Mäetipp» on üldse naisnäitlejate film, mehed tunduvad kangelannade võimsa mustvalge kontrasti kõrval verevaesed (ehkki verd voolab neist ohtralt) ja kahvatud tegelased.

Õudusfilmi kohta pole see eriti jube film, aga visuaalselt ületab kõik varasemad del Toro linateosed. Pildiilu hindajatel soovitan seda kindlasti vaatama minna.

Seotud lood
19.10.2015 21.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto