Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
20.10.2015
Eesti Mälumäng Kohvri eksadvokaat: FSB ja kapo olid nägu näo vastu Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Politsei näitab vormi Ilves: põgenikekriis võib Euroopa taas kaheks jagada Parlament Priit Toobali kütusekasutust ei uuri Eesti eitab 200 000 põgeniku ümberasustamise plaani Nõmmel peksti puruks hulk bussiootepaviljone Eesti lühiuudised Tootjad ja kaupmehed: muudatused ei lahenda probleemi Eesti hakkab pensione maksma üle maailma Majandus Majanduse lühiuudised IBM ärgitab Eestit andmeid jagama Valuutafond soovitab Eestil eelarvepoliitikat lõdvendada Välismaa Välismaa lühiuudised Merkeli avatud uste poliitika pingestab Saksamaad Vaade Vene provintsist: sat-TV ja säästude lõppemine hakkavad pilti muutma Šveitsis võitsid valimistel rahvuslased Arvamus Sirje Kiin: piirideta piir ehk kust läheb piir? Juhtkiri: lõplik võit alkoholismi üle? Uwe Gnadenteich: usu küsimused Hundisilmal Postimees 1932.aastal: Einbund loobus valitsust kujundamast. Vladimir Juškin: miks Putin on Süürias? Pirkka-Marja Põldvere: OÜ-tamine ja lollus Kultuur Kassnaine päästab õnnetu ajakirjaniku Vaadeldes teiste valu Taguotsa lood Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo sai Ühisliigas oodatud võidu ja portsu enesekindlust Mariel Gregor: ata-ata, poliitikud, ehk Eesti ja Sloveenia imede erinevused Prantsusmaa lõpetas Sloveenia imelise teekonna Olümpia lükkab Allikvee kooliteed edasi Eesti uus rallilootus kõnnib Märtini ja Tänakuga sama teed Tallinn Arhitektide arvates tehti Vanasadama arhitektuurikonkursil sohki Tallinna lühiuudised Tarbija Kuidas oskab Tesla ise sõita? Tartu Seajahil sai pihta saarerahva hõljuk Purjus parvetajaid ootab kahjunõue Hotelli Park suured maalid lähevad oksjonile Pargid ja haljasalad teevad majadele ruumi Milline võiks olla meie kesklinn? Mari-Liis Pintson: Kas lasteaed on kõigest pakihoid? Lennukad ja realiseeritavad ideed Tartule Tühi maja tõmbab süütajaid ligi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pargid ja haljasalad teevad majadele ruumi

2 min lugemist
Tartu kesklinna detailpaneering. FOTO: Allikas: Tartu linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakond, kaart: Henri Eessalu

«Sa pole linnapea, vaid metsavaht,» pidi üks Tartu linnapea kuulma, kui kõrge hoone katuselt silmitseti Tartu linnasüdant. Puude vahelt paistis natuke katuseid, mõni kõrgem tornikiiver, aga kesklinn on ülaltvaates nagu otsatu park.

Nüüd avalikule väljapanekule saadetud Tartu kesklinna üldplaneering astub pika sammu selle poole, et uuesti hoonestada neid parke, haljasalasid ja tühermaid, mis on tekkinud viimases suures sõjas kvartalite kaupa hävinud hoonete asemele. Hoonestada on plaanis ka selliseid alasid, kus maju ei olegi olnud, näiteks ammune lihaturu asukoht Vabaduse puiestee ääres.

Planeeringu üks suuri ülesandeid on hinnata uushoonestamise vajadust ja hoonestuse tihendamise võimalust. Kuid ülesanded on märksa laiemad. Planeeringuala pindalaga ligi 180 hektarit hõlmab Ülejõe, Sadama, Riiamäe, Toometaguse, Uueturu ja Vanalinna asumit, kirjeldades ja kavandades nende linnaehituslikku olemust, säilitatavaid väärtusi, hoonestust, haljastust ja liiklust järgmiseks paariks aastakümneks.

Planeeringu koostajate eesmärk on soosida auto kõrval muid liikumisvõimalusi – jalgsi, jalgrattaga või ühissõidukiga peab olema senisest mugavam liikuda.

Avaparklatele on eelistatud maa-alused ja hoonesisesed parklad, selleks on määratud parkimismajade asukohad.

Ainus uus kergliiklussild on plaanis rajada Põik tänava sihis turu ja Tasku juurde, see on mõeldud Ülejõele kavandatud uue asumi paremaks sidumiseks Sadama piirkonda plaanitava asumiga.

Kesklinna võiks juurde tulla umbes 150 000 ruutmeetrit büroopinda, 120 000 ruutmeetrit elamispinda, kümneid tuhandeid ruutmeetreid kaubanduspindu, uusi hotelle, konverentsikeskus, kunstimuuseum, raamatukogu ... Planeering ei tähenda tingimata ehitamist, see loob õiguslikud võimalused, nende kasutamine on iseasi.

Planeeringuga on ette nähtud, et kesklinna ei saa üldjuhul ehitada kõrgemaid kui kuuekorruselisi hooneid, mõnel pool on juba detailplaneeringuga lubatud ehitada ka kõrgemaid hooneid. Näiteks Anne kanali otsa, kuhu enne majanduskriisi puhkemist kavandasid ärimehed spaahotelli.
------------------------------

Avalik väljapanek

• Planeeringu avalik väljapanek  on 19. novembrini raekojas

Tartu infokeskuses ja Küüni-Poe tänava nurgal infostendidel.

• Avalik arutelu liiklusskeemi tutvustamiseks on 22. oktoobril

kell 17 linnaplaneerimise ja maakorralduse koosolekute ruumis (Raekoja plats 3, tuba 303).

• Arutelu üldiste ehitus- ja kasutustingimuste tutvustamiseks on

26. oktoobril kell 17 linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna koosolekute ruumis (Raekoja plats 3, tuba 303).

Seotud lood
    19.10.2015 21.10.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto