Sisukord
Kultuur
Postimees
21.10.2015
Eesti Tegevusetuse tagajärjel sai saripussitaja veel ühe ohvri Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Rosimannuste süüpingist pääsemise põhjused Palju õnne Eluheidikud merevärava juures Tagakülg Esikülg 21. oktoober Leida Rammo fond hakkab koguma raha linnateatri uue hoone ehituseks 38 riigikogu liiget algatasid kooseluseaduse rakenduseelnõu Kohus mõistis koolitulistaja üheksaks aastaks vangi Eesti lühiuudised Majandus E-kaubandus ootab paisu tagant valla pääsemist Majanduse lühiuudised Jaapanistumine ähvardab kogu arenenud maailma Välismaa Suursaadik: lääs peaks tegema rohkem Kanada tulevane peaminister astus kuulsa isa varjust välja Välismaa lühiuudised Arvamus Aivar Reinap: kahepalgeline maksukoguja Erkki Bahovski: igal juhul «ei» Jan Uuspõld: saagem padadeks, kuid jäägem kateldeks Juhtkiri: aeglaselt, aga õiges suunas Liina Kersna: normaliseeritud vägivallaga ei tohi leppida Päeva karikatuur Postimees 1930. aastal: Eesti imelaps Kaanadas Kultuur Kultuuri üks tüvitekste peab sünnipäeva Pianisti ootavad ees aula, loss ja Venemaa Näide terve talupojamõistuse vajalikkusest Sport Eesti tõstelootus tõstab suuremaid raskusi kui kunagi varem Spordi lühiuudised Saja liiga: võrkpalli julge idee Tallinn Eluheidikud merevärava juures Tartu Ebakindlus seab ohtu erakoolide arenguplaanid Linn tahab täika tänavale tõsta Riia tänav läheb ehitajale kalliks Stalinismiaja majad loovad uusi unistusi Lenduri tütar hoiab vanemate korterit kui kallist mälestust Ühistu esimees juhib uut elu ja hindab stalinistlikku vana Noored õnnelikud ohvitseride majas Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Näide terve talupojamõistuse vajalikkusest

2 min lugemist
  • Taago Tubina «Oleanna» keskkonnateatrilavastus, mis räägib haridustemadel.
  • Ugala lavastust mängitakse Viljandi gümnaasiumis
  • Õpilase ja õpetaja konflikti põhjustajaks on pidevalt helisev õppejõu telefon.
  • Konflikt tipneb professori süüdistamisega vägistamiskatses.
Klaudia Tiitsmaa ja Janek Vadi lavastuses «Oleanna». FOTO: Gabirela Liivamägu

Peale selle, et David Mamet’ «Oleanna» Taago Tubina keskkonnateatrilavastuses (ruum suhtleb) räägib esmapilgul haridusteemadel, kutsub see üles mõtisklema ka kaines ja kainelt talupojamõistuses. Kui veel lihtsameelsemalt asjale läheneda, siis näitab lavastus sedagi, kui palju meie elu, mille juurde kuulub üsnagi möödapääsmatult suhtlemine teise inimesega, mõjutavad (ja tihtipeale segavadki) igasugused rääkimist soodustavad ja võimaldavad kommunikatsioonividinad.

Tellijale

Ehk võime aduda paradoksaalust: ülikooli noore professori (Janek Vadi) ja tema ühe tudengi (Klaudia Tiitsmaa) järjest tõsisemaid pöördeid võtva konflikti üks triviaalseid põhjustajaid ongi õppejõu pidevalt helisev telefon, millele ta on loomulikult sunnitud vastama ja mis teeb võimatuks vahetu näost näkku suhtlemise.

Konflikti, mis päädib professori süüdistamisega vägistamiskatses, põhituum on muidugi mujal: see on võimetus või tahtmatus või oskamatus süveneda teise inimese sõnumisse, kuulata ja reageerida päriselt. Kuna Mamet’ on viinud probleemi haridustandrile, kerkivad esile ka selles süsteemis valitsevad võimusuhted ning siis ka juba erinevad hirmutasandid. Õpetamises ja õppimises on juba olemuslikult sees positiivne hirm. Ja mul on hirm, et kunagi tuleb aeg, kui vastavalt nõuetele on õppimisega seotud hirmud keelatud.

20.10.2015 22.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto