«Viimne reliikvia» 25 aastat hiljem
Tagasivaade

«Viimne reliikvia» 25 aastat hiljem

FOTO: Peeter Langovits

Tallinna Kinomaja saal oli 24. oktoobril 1995 varakult pungil täis, õhkkond oli ebatavaline. Oli tuldud osa saama Agnese ja Gabrieli hõbepulmadest, nagu seisis kutsel. Filmi lavastajast Grigori Kromanovist (1926–1984) oli äsja valminud kogukas raamat, mille ilmumisega koos tähistati ka 25 aasta möödumist kultusfilmiks tõusnud «Viimne reliikvia» linastumisest. Tallinnfilm oli filmi valmis saanud küll juba 1969. aasta detsembris, kuid see esilinastus 23. märtsil 1970.

Vilniusest oli Tallinna jõudnud raamatu autor, Grigori lesk Irena Veisaite-Kromanova. Kinosaali esireas võtsid istet filmi osatäitjad Aleksandr Goloborodko (Gabriel), Ingrida Andrina (Agnes), Elsa Radzina (Abtsiss), Eve Kivi (õde Ursula), Peeter Jakobi (Ivo Schenkenberg) ja Raivo Trass (Hans von Risbiter), kes olid nüüd, 25 aastat hiljem jälle koos kaamerate ees.

Arvukate külaliste seas olid filmi direktor Raimund Felt, laulusõnade autor Paul-Eerik Rummo, laulude esitaja Peeter Tooma, kunstnik Rein Raamat ja teisi võttegrupi liikmeid. Kohal olid kultuuriminister Jaak Allik, Kromanovi kursusekaaslane GITISes Kaljo Kiisk ja loomulikult need, kellega koos Kromanov filme oli teinud: Mati Põldre, Valentin Kuik, Jüri Sillart, Sven Grünberg, Peeter Simm jpt.

    Tagasi üles