Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.10.2015
Eesti Mälumäng Kõusaare «Kohtumõistja» Postimehe kinos Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Naaber olgu samasugune nagu mina Tagakülg Eesti lühiuudised lk 4 Savisaare-Simsoni duell – teineteise kasuks loobumist ei tule Justiitsministeerium kaitseb erakoole Majandus Majanduse lühiuudised 22.10 Helm: me ei jõuagi kõiki kontrollida Graafik: maksuameti uuendused tõid mullu 100 miljonit eurot lisatulu Välismaa Balkani pagulasdraama kestab edasi Spalta välismaa lk10 Arvamus Postimees 1934. aastal: murrang sakslaste suhtumises? Juhtkiri: uskumatud vihavillemid laste spordivõistlustel Siiri Liiva: alkohol kaob pilgu alt, ja mis siis? Ergo Hanni: Lõuna- ja Põhja-Eesti tuleb ühendada neljarealise maanteega Päeva karikatuur Marko Rillo: OÜ teeb vabaks Ahto Lobjakas: Kanep tuleb seadustada Olev Remsu: Täielik krahh? Kultuur Kõusaare «Kohtumõistja» Postimehe kinos Eesti moe kuldliiga Sport Spordi lühiuudised Räuskav lapsevanem takistab noore arengut Neueri prohmakas kinkis Arsenalile võidu Potentsiaalne uus olümpiaala on aina süvenevas võimuvõitluse kütkes Tarbija Eakad vajavad lisaks ravile rohkem tervisemurede ärahoidmist Ehitusalpinism nõuab kokkupuudet kaljuronimisega AK Eesti moe kuldliiga Tartu Raamatukogu­hoidja saab mälestuspingi Maaülikool mängib korvpalli rahvusvahelises liigas Ärge jääge kujundeisse, vaid keskenduge värvile Postimees annab välja raamatuid juba 120 aastat Von Dorpat proovib kolmandat korda õnne Priit Pullerits: arulage kiremöll jalgpalli ümber Vallavolinik ootab Tartult rahasüsti Teeäär varjas sünget saladust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1934. aastal: murrang sakslaste suhtumises?

1 min lugemist

Siseministeeriumis on registreeritud uus ühing nimega «Eesti sakslaste rahvameelne koondis». Selle asutajaks on Tallinna saksa lehe «Estländische Zeitungi» toimetaja Sigmund Klau. Uus ühing peab täna õhtul oma esimese koosoleku, pärast mida olevat kavatsus esineda avalikkusele deklaratsiooniga ühingu seisukohtadest ja püüetest.

Meie kuulmist mööda omab selle ühingu registreerimine ja teotsema hakkamine suure tähtsuse Eesti sakslaste elus. Seni oli kogu Eesti sakslaskond juhitud endiste aadlikkude ja suurärimeeste poolt määratud vaimus, mille tõttu ka siis, kui Saksamaal rahvussotsialism pääses võimule, oli märgata Eesti saklaskonnas suurt kalduvust sinnapoole.

Ometi on meie sakslaskonnas alati olnud ka mitmesuguseid arusaamisi ja see demokraatlikum vool, kes nõuab laialdasemat koostööd valitseva rahvusega, hakkab nüüd uue ühingu kaudu iseseisvalt tegutsema. See tähendab teatud murrangut eestlaste ja sakslaste vahekorras, kuna senine vool, kelle suhtumine Eesti riigisse ja rahvusse on jätnud soovida, jääb nüüd arvuliselt väiksemaks, ja temas ei esine enam kaugeltki kogu Eesti sakslaskond. Ühingu asutajad arvavad, et praegu on Eesti sakslastel viimane aeg ümber orienteeruda ja sel teel saavutada paremat arusaamist ja koostööd eestlastega.

Mis üldiselt on uue sakslaste koondise üksikasjalised põhimõtted, see selgub muidugi avaldatavast deklaratsioonist.

22.10.1934

Seotud lood
21.10.2015 23.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto