Sisukord
Kolumnistid
Postimees
22.02.2020
Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast Kolmejalgsed vallandasid liiklusraevu (1) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (1) Sipsik elab veel! Läti ema eksirännakud Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (10) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Pehme talv paneb rannad uut tasakaalu otsima AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (8) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab Arter Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (1) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Ahto Lobjakas: Kanep tuleb seadustada

4 min lugemist
Ahto Lobjakas FOTO: Mihkel Maripuu

Eestil puudub toimiv uimastipoliitika: kergeloomulise kanepi tarbijaid represseeritakse, ülihävitavale fentanüülile pole suudetud 15 aastat piiri panna, osutab kolumnist Ahto Lobjakas.

Tellijale

Viimasel nädalal on kolm asja kenasti heitnud valgust Eestis puuduvale uimastipoliitika debatile. Esiteks, Kanada sai uue peaministri. Teiseks, 76 kutsealust 200st andsid Võrus positiivse narkotesti. Kolmandaks, PPA narko- ja organiseeritud kuritegevuse talituse juht Leho Laur ütles usutluses Delfile, et Eesti ühiskond pole valmis kanepi seadustamiseks.

Kanada liberaal Justin Trudeau on lubanud oma riigis aga just sellega alustada. Eesti kutsealused kinnitasid Nihilist.fm-is avaldatud andmeid: kolmandik 15–24-aastastest meestest on teinud kanepit. Eestil pole aga mingil põhjusel muud uimastipoliitikat kui klammerdumine masendavasse status quo’sse.

Viimane tõik on eriti rabav, kui vaadata Lauri toodud paralleeli alkoholiga: kui Eesti ei tule toime selle seadusliku uimasti kontrollimisega, siis kanepiga avataks veel üks rinne ühiskonna enesehävitusele. Sõna-sõnalt ütleb kõrge politseiametnik, et riigi alkoholipoliitika on hukutav.

Huvitav fakt iseenesest, aga ametnikul on poliitiline kate. Töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski teatas teisipäeval Facebookis mõjusalt: Eestis leiab aset tuhat alkoholisurma aastas, tarbimine alaealiste seas on valdav, lokkavad seotud vägivald ja korrarikkumine, riik kaotab kaks protsenti SKTd aastas. See kõik ongi põhjus, miks on alanud ühiskondlik debatt, piiratakse alkoholimüüki ja -reklaami.

Laur aga räägib kanepist täpselt vastupidi – välistab debati juba eos: sest ühiskond pole valmis, võib-olla 20 aasta pärast.

Ometi ei sure Eestis kanepisurma aastas ükski inimene. Kanepisurma lihtsalt pole võimalik surra. Surmav üledoos nõuaks organismilt 40 000 korda rohkem THC (toimeaine) omastamist, kui on vajalik «pilve minekuks». Alkoholi suhtarv on viis kuni kümme korda: kolm õlut teeb purju, 15–30 tapab. Kolm mahvi kanepit uimastab, 120 000 tapab.

Kindlasti maksab liigne kanepitarvitamine kätte SKTs, aga vägivallas vaevalt – tegemist on rahustiga.

21.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto