Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Džinn püsigu pudelis

2 min lugemist
Jevgeni Ossinovski FOTO: Andrus Peegel

See, et rohelise raamatu ettepanekutel ei lasta enam kabinette pidi laagerduda, sai ilmsiks tänavu aprillis. Olid ju sotsid käinud valimistel välja lubaduse keelustada alkoholireklaam avalikus ruumis ja meedias. Kui koalitsioonileppesse jõudis lõpuks lahjem variant – teha lõpp alkoholi elustiilireklaamile –, pidid ka reformierakondlased aimama, et muutused tulevad, ja mitte väikesed.

Terve kevadsuve teadiski pealtnäha tähelepandamatult tegutsenud tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev, et sügis peab tooma alkoholipiirangud. Eeltöö nn Prantsuse mudeli kallal oli pikk ja kaitsetaktikagi veatuks lihvitud. Kui Jevgeni Ossinovski Vassiljevi äkitsi välja vahetas, võttis ta eelnõu nagu küpse õuna lihtsalt üle.

Eelnõu sattumine Ossinovski kätte on miski, mille peale karskema ühiskonna pooldajad vaid plaksutada võivad. Ilmselt nappinuks valimistel riigikogu kohast ilma jäänud Vassiljevil eelnõu kaitsmiseks püssirohtu, millest Ossinovskil sel nädalal puudust ei tulnud. Tervise- ja tööministri stiilile viitab ehk seegi, et eelnõu muutus Ossinovski käe all koguni kraad kangemaks – telereklaami koha pealt.

Varem on Eestis nii karme piiranguid tihanud nõuda vaid karskusliit. Mida need piirangud muudaksid? Küllap ei palju muud midagi, kui et inimestel oleks väiksem tõenäosus teha alkoholiriiulist emotsioonioste. Kas eelnõu ka seaduseks saab, sõltub eelkõige sellest, kas koalitsioon suudab lobigruppide survele vastu panna.

Tootjate väide, nagu tuleks piiranguettepanekud neile kui välk selgest taevast, pole tõsiseltvõetav. Samadele mõtetele on nad juba rohelise raamatu koostamisel alla kirjutanud.

Riik on alkoholiga vihaselt võidelnud juba alates 2007. aastast. Esimene roheline raamat valmis 2012., teine 2013. aastal, praegu päevakorral olev raamat jääb 2014. aasta algusesse. Vahe möödunud ajaga on selles, et Ossinovski eel käinud neli-viis ministrit pole jõudnud või soovinud oma seaduseelnõuga välja tulla.

Miks? Võib vaid oletada. Näiteks sellepärast, et see valitsus, kes õlle hinda tõstab, ei püsi kaua. Sellepärast, et see partei, kes julgeb minna viinatöösturite kallale, enam heldeid annetusi ei saa. Sellepärast, et rahvas soovib lakkamatult pummeldada ja käsud-keelud neile ei meeldi.

Ossinovski näitas oma jõulist külge juba haridusministrina. Napi kuuga tervise- ja tööministri ametis sai küpseks riigi alkoholipoliitika raamdokument ehk roheline raamat.

See raamat pole Ossinovskile millegi uue avastamine või enesega vastuollu minek: juba augustis arvamusfestivalil alkoholipoliitika arutelul esines ta kõige selgema visiooniga riigi alkoholipoliitikast, kuigi toona polnud kuskilt paista, et vaid mõni kuu hiljem tõuseb ta selle teema eestkõnelejaks.

Ossinovski pidi ette nägema, et teema tekitab kirgi nii rahva seas kui ka alkoholitööstuse harudes: joogitootjates, reklaamiseppades, reklaamitulust elatuvates erakanalites. Kõik need «jootmisõigusega» valdkonnad on avaldanud terve nädala ahastust ja ähvardanud Eestist ära kolida.

Samasuguse reaktsiooniga pidid hakkama saama eelnevadki sotsiaalministrid, v.a reformierakondlasest sotsiaalministrid, kelle ajal midagi sama jõulist ei sündinud. Reformierakonna ministrite saavutuste tipuks jäi see, et nad hakkasid nägema alkoholitarbimise liig kõrget taset probleemina, kuid otsustamise lükkasid pidevalt edasi.

Maret Maripuu ajal oli kõik liiga toores, Hanno Pevkur aga ei julgenud suurt millegagi edasi minna. Praegune peaminister Taavi Rõivas oli sotsiaalministriametis liiga lühikest aega, kuid võttis teemat tõsiselt ja püüdis avaldada ettevõtjatele survet, et nood midagi ette võtaksid. Ettevõtjad lubasid, et mõtlevad midagi välja, ent piirangud jäid ikkagi sündimata.

Seotud lood
    21.02.2020 24.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto