T, 27.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Džinn püsigu pudelis

Džinn püsigu pudelis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jevgeni Ossinovski
Jevgeni Ossinovski Foto: Andrus Peegel

See, et rohelise raamatu ettepanekutel ei lasta enam kabinette pidi laagerduda, sai ilmsiks tänavu aprillis. Olid ju sotsid käinud valimistel välja lubaduse keelustada alkoholireklaam avalikus ruumis ja meedias. Kui koalitsioonileppesse jõudis lõpuks lahjem variant – teha lõpp alkoholi elustiilireklaamile –, pidid ka reformierakondlased aimama, et muutused tulevad, ja mitte väikesed.

Terve kevadsuve teadiski pealtnäha tähelepandamatult tegutsenud tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev, et sügis peab tooma alkoholipiirangud. Eeltöö nn Prantsuse mudeli kallal oli pikk ja kaitsetaktikagi veatuks lihvitud. Kui Jevgeni Ossinovski Vassiljevi äkitsi välja vahetas, võttis ta eelnõu nagu küpse õuna lihtsalt üle.

Eelnõu sattumine Ossinovski kätte on miski, mille peale karskema ühiskonna pooldajad vaid plaksutada võivad. Ilmselt nappinuks valimistel riigikogu kohast ilma jäänud Vassiljevil eelnõu kaitsmiseks püssirohtu, millest Ossinovskil sel nädalal puudust ei tulnud. Tervise- ja tööministri stiilile viitab ehk seegi, et eelnõu muutus Ossinovski käe all koguni kraad kangemaks – telereklaami koha pealt.

Varem on Eestis nii karme piiranguid tihanud nõuda vaid karskusliit. Mida need piirangud muudaksid? Küllap ei palju muud midagi, kui et inimestel oleks väiksem tõenäosus teha alkoholiriiulist emotsioonioste. Kas eelnõu ka seaduseks saab, sõltub eelkõige sellest, kas koalitsioon suudab lobigruppide survele vastu panna.

Tootjate väide, nagu tuleks piiranguettepanekud neile kui välk selgest taevast, pole tõsiseltvõetav. Samadele mõtetele on nad juba rohelise raamatu koostamisel alla kirjutanud.

Riik on alkoholiga vihaselt võidelnud juba alates 2007. aastast. Esimene roheline raamat valmis 2012., teine 2013. aastal, praegu päevakorral olev raamat jääb 2014. aasta algusesse. Vahe möödunud ajaga on selles, et Ossinovski eel käinud neli-viis ministrit pole jõudnud või soovinud oma seaduseelnõuga välja tulla.

Miks? Võib vaid oletada. Näiteks sellepärast, et see valitsus, kes õlle hinda tõstab, ei püsi kaua. Sellepärast, et see partei, kes julgeb minna viinatöösturite kallale, enam heldeid annetusi ei saa. Sellepärast, et rahvas soovib lakkamatult pummeldada ja käsud-keelud neile ei meeldi.

Ossinovski näitas oma jõulist külge juba haridusministrina. Napi kuuga tervise- ja tööministri ametis sai küpseks riigi alkoholipoliitika raamdokument ehk roheline raamat.

See raamat pole Ossinovskile millegi uue avastamine või enesega vastuollu minek: juba augustis arvamusfestivalil alkoholipoliitika arutelul esines ta kõige selgema visiooniga riigi alkoholipoliitikast, kuigi toona polnud kuskilt paista, et vaid mõni kuu hiljem tõuseb ta selle teema eestkõnelejaks.

Ossinovski pidi ette nägema, et teema tekitab kirgi nii rahva seas kui ka alkoholitööstuse harudes: joogitootjates, reklaamiseppades, reklaamitulust elatuvates erakanalites. Kõik need «jootmisõigusega» valdkonnad on avaldanud terve nädala ahastust ja ähvardanud Eestist ära kolida.

Samasuguse reaktsiooniga pidid hakkama saama eelnevadki sotsiaalministrid, v.a reformierakondlasest sotsiaalministrid, kelle ajal midagi sama jõulist ei sündinud. Reformierakonna ministrite saavutuste tipuks jäi see, et nad hakkasid nägema alkoholitarbimise liig kõrget taset probleemina, kuid otsustamise lükkasid pidevalt edasi.

Maret Maripuu ajal oli kõik liiga toores, Hanno Pevkur aga ei julgenud suurt millegagi edasi minna. Praegune peaminister Taavi Rõivas oli sotsiaalministriametis liiga lühikest aega, kuid võttis teemat tõsiselt ja püüdis avaldada ettevõtjatele survet, et nood midagi ette võtaksid. Ettevõtjad lubasid, et mõtlevad midagi välja, ent piirangud jäid ikkagi sündimata.

Tagasi üles