Sisukord
Arvamus
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (7) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (10) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (2) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust (2) Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid (2) Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus (1) Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (3) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot (7) Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi (1) Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1926.aastal: Norra karsklaste lootus rahvahääletusel

1 min lugemist

Alkoholi keeluseaduse vastased on Norras rahvahääletusel 55 protsenti kõigist äraantud häältest omale saanud, keeluseaduse poolehoidjad 45 protsenti. See on alkoholisõbralikud mehed ja lehed mitmel pool juubeldama pannud.

Ei ole küll Eestis, kus igapäev liia joomise üle kaebusi kuulda, niikaugele mindud, kuid siiski tundub nii poolsalajast mõnulemist mõnes lehes. Nii paneb üks Tallinna leht oma sellekohasele artiklile paljuütleva pealkirja «Norra rahva sõna. Keeluseaduse vastu». Muidugi tuleb siin lugejal mõelda juure, et «rahva hääl on jumala hääl». Leht kõneleb küll ka veidi survest, mis Norra peale väljastpoolt veinimaad avaldanud, kuid tuleb oma vaatluses arvamisele, et Norras «jõuti otsusele, et keeluseaduse praktiline ja moraalne mõju minimaalseks kujunes. Lopsakas salakaubavedu, mis nii maal kui merel hiilgavalt organiseeritud oli, võimaldas igal norralasel juua, mida ta soovis. Vahe seisis ainult selles, et hind kallim ja kvaliteet halvem oli.» Nii siis kujutatakse asja nii, et keeluseadus täitsa kõlbmatu ja siit edasi ei puudu palju, et ka kõik karskuse püüded suured asjad ei ole.

Oleks täieline eksitus arvata, et Norra rahvahääletus surmahoop on karskusepüüetele. Juba «Postimehe» laupäevases numbris on Eesti karsklaste eestvõtja V.Ernits arvustiku-materjali varal tõendanud, et keeluseaduse tagajärjed Norras mitte nii «minimaalsed» ei olnud, nagu seda Tallinna leht oma lugejatele ette kujutab.

Kui Norras 1874.a., kus keeluseadust ei olnud, iga inimese hinge peale aastas 4 ½ liitrit puhast alkoholi ära joodi ja 1924.a. keeluseaduse ajal ainult üks kümnendik liitrit, siis ei ole tagajärg mitte minimaalne, vaid otse suurepäraline olnud.

26.10.1926

Seotud lood
17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto