Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.10.2015
Eesti Kaitsevägi võib liituda ISISe-vastase ühisrindega Viis liiklusregistri eksamineerijat said kuriteokahtlustuse Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Tagakülg Dilbert Noortebänd 2015 võitja on Abandoned Elysium Viis liiklusregistri eksamineerijat said kuriteokahtlustuse Savisaar võõrustas Hundisilmal piirkonnajuhte Eesti lühiuudised Suur-Karja tänava pidulisi kohalike elanike mured ei huvita Esikülg 26. oktoober Pentus viioldab Avo Viiolist võimsamalt Majandus Töösturid: Eesti uus alkoholipoliitika toob kasu Soomele Välismaa Mariupoli valijad jäid pika ninaga Brüsselis käis Junckeri eestvedamisel koos kriisikiirabi Gál: migrantide agressiivsus oli šokk Poolas koidab valimisvõit konservatiividele Stubb: tõenäoliselt näeme pagulaste hulga kasvu Arvamus Jaak Jõerüüt: Annuška ja vahva sõdur Švejk põgenikekriisi lahendamas Triin Pohlak: tervislik eluviis algab kodust ja koolist Nils Niitra: ekskursioon surnukuuri Juhtkiri: hambutu riik Postimees 1926.aastal: Norra karsklaste lootus rahvahääletusel Mariel Gregor: «Makske ise oma eraharidus kinni, raisk!»? Kultuur NO99 toob inimliku kõntsa nähtavale Sport Varrak: mäng polnud ideaalne, aga plusspoolel Spordi lühiuudised Parim vehkleja koondisest väljas? Noorte võim, mis võib kesta aastaid Tänak Kataloonia rallist: olin rahul asfaldil näidatud kiirusega Legendi närvid ütlesid üles NBA uus hooaeg: favoriitide küllus, noor staar ja unikaalne lätlane Tarbija Ellu jäävad vaid need, kes nalja ei mõista Tartu Inimesed hülgavad oma pikaaegse sõbra Talgulised leidsid veest padruneid Kunstirõõm asendus masendusega Detektoristide esimene leid lõi laineid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1926.aastal: Norra karsklaste lootus rahvahääletusel

1 min lugemist

Alkoholi keeluseaduse vastased on Norras rahvahääletusel 55 protsenti kõigist äraantud häältest omale saanud, keeluseaduse poolehoidjad 45 protsenti. See on alkoholisõbralikud mehed ja lehed mitmel pool juubeldama pannud.

Ei ole küll Eestis, kus igapäev liia joomise üle kaebusi kuulda, niikaugele mindud, kuid siiski tundub nii poolsalajast mõnulemist mõnes lehes. Nii paneb üks Tallinna leht oma sellekohasele artiklile paljuütleva pealkirja «Norra rahva sõna. Keeluseaduse vastu». Muidugi tuleb siin lugejal mõelda juure, et «rahva hääl on jumala hääl». Leht kõneleb küll ka veidi survest, mis Norra peale väljastpoolt veinimaad avaldanud, kuid tuleb oma vaatluses arvamisele, et Norras «jõuti otsusele, et keeluseaduse praktiline ja moraalne mõju minimaalseks kujunes. Lopsakas salakaubavedu, mis nii maal kui merel hiilgavalt organiseeritud oli, võimaldas igal norralasel juua, mida ta soovis. Vahe seisis ainult selles, et hind kallim ja kvaliteet halvem oli.» Nii siis kujutatakse asja nii, et keeluseadus täitsa kõlbmatu ja siit edasi ei puudu palju, et ka kõik karskuse püüded suured asjad ei ole.

Oleks täieline eksitus arvata, et Norra rahvahääletus surmahoop on karskusepüüetele. Juba «Postimehe» laupäevases numbris on Eesti karsklaste eestvõtja V.Ernits arvustiku-materjali varal tõendanud, et keeluseaduse tagajärjed Norras mitte nii «minimaalsed» ei olnud, nagu seda Tallinna leht oma lugejatele ette kujutab.

Kui Norras 1874.a., kus keeluseadust ei olnud, iga inimese hinge peale aastas 4 ½ liitrit puhast alkoholi ära joodi ja 1924.a. keeluseaduse ajal ainult üks kümnendik liitrit, siis ei ole tagajärg mitte minimaalne, vaid otse suurepäraline olnud.

26.10.1926

Seotud lood
24.10.2015 27.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto