R, 31.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ei maksa imestada, kui Mistralid jõuavad lõpuks Venemaale

Kalev Stoicescu
, RKK teadur
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu.
Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu. Foto: Peeter Langovits

Venemaa sõjalaevastiku alused (hävitajad, fregatid, dessantlaevad ning isegi kõige moodsam diiselajamiga ründeallveelaev Novorossiisk) on külastanud regulaarselt Ceuta sadamat alates 2011. aastast, seni vähemalt 60 korral.

Venemaa sõja- ja allveelaevade käigushoidmiseks Vahemerel, kui nad liiguvad Musta mere sadamatesse või Atlandi ookeani kaudu Kaug-Põhja või Läänemere mereväebaasidesse, on eluliselt tähtis kasutada logistilise toetuse tugipunkti (tankimiseks jne) mitte ainult Vahemere idapoolses (Tartusi sadam Süürias), vaid ka läänepoolses otsas (Ceuta).

Maroko põhjarannikul asuv Ceuta linn ja sadam kuuluvad Hispaaniale, kes on meie NATO liitlane. See, et Hispaania osutab Venemaa sõjalaevadele kriitilise tähtsusega logistilist abi ka pärast Krimmi annekteerimist, ELi Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamist, NATO-Vene koostöö külmutamist ning Venemaa otsest sõjalist sekkumist Süürias, on muidugi lubamatu ning nõuab liitlastelt surve avaldamist Madridile. Minule teadaolevalt ei ole liitlased Hispaaniale ametlikku ja avalikku protesti esitanud, kuid on väga tõenäoline, et seda on tehtud kahepoolsete ja/või NATO kanalite kaudu.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles