N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. 29. oktoobril 1787 esietendus Wolfgang Amadeus Mozarti ooper «Don Giovanni» («Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni»). Ooperi esiettekanne toimus linnas, kus helilooja suure osa sellest ooperist valmis kirjutas. Mis linn?

2. Metsmaasikate korjamisel oli ja on tänapäevagi lastel komme ajada marjad mõne taime varre otsa. Meelistaimeks oli omaaegsetel karjalastel longus helmikas (Melica nutans). Sellel valikul oli ka oma põhjus. Mis see oli?

3. Kes on võitnud nüüdisaegsetelt olümpiamängudelt enim kuldmedaleid?

4. See tänuauhind on tunnustuseks missioonitundliku loova töö eest eestikeelsel kultuurimaastikul. 2015. aastal anti seda välja juba viiendat korda ja selle pälvis Heli Pikk. Kelle nime see auhind kannab?

5. Jakuutidel ja burjaatidel olevat nad olnud nagu šamaanidki ebauskliku austamise ja hirmu objektiks. Arvati, et oma salapärase jõu tõttu on nad võrdsed šamaaniga või isegi ületavad teda. Burjaatide uskumuse kohaselt võisid nad üleloomulikul viisil šamaani koguni tappa, šamaan neid aga mitte. Millise ameti esindajad pakkusid šamaanidele sellist konkurentsi?

------

Vastused:

1. Praha.

2. Longus helmika vars on kandiline ja marjad püsisid seal paremini kui teiste taimede kõrtel.

3. USA ujuja Michael Fred Phelps – 18-kordne olümpiavõitja: Ateenast (2004) kuus kulda, Pekingist (2008) kaheksa kulda ja Londonist (2012) neli kulda.

4. Felix Moori.

5. Sepad.

Tagasi üles