R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tallinna tähtsaim kaubamaja ehitatakse kaks ja pool korda suuremaks

Andres Reimer
, majandusajakirjanik
Tallinna tähtsaim kaubamaja ehitatakse kaks ja pool korda suuremaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinna Kaubamaja tegevdirektor Erkki Laugus
Tallinna Kaubamaja tegevdirektor Erkki Laugus Foto: Tairo Lutter / Postimees
  • Kesklinn ehitatakse Solarise keskusest kuni endise kunstiakadeemiani ümber.
  • Kõik senised Tallinna Kaubamaja hooned asendatakse uutega.
  • Tallinna Kaubamaja hakkab võistlema Londoni Harrodsi või Berliini KaDeWe-ga.

Tallinna Kaubamaja Grupp teatas eile börsile, et kuulutab koos Eesti Arhitektide Liiduga välja konkursi Kaubamaja ümberehitamiseks Euroopa suurlinnadele võrdväärselt esinduslikuks ärikeskuseks.

«Kõik senised hooned selles kvartalis asendatakse uutega, samuti MSI Grupile kuuluv Rävala puiestee poolne hoone,» ütles Tallinna Kaubamaja tegevdirektor Erkki Laugus. «Uue kaubamaja ehitamine algab kahe-kolme aasta pärast Rävala puiestee äärest. See viiakse läbi kahes jaos, nii et kauplemine ei lakka hetkekski.»

Uuendusega soovitakse saavutada tulemus, mida saab võrrelda Euroopa pealinnade kuulsate kaubamajade, Londoni Harrodsi, Pariisi Lafayette’i või Berliini KaDeWe-ga. Kaubamaja alla rajatakse kuni kolmekorruseline maa-alune parkla.

Majas endas arendatakse vaid kaubandusega seotud teenuseid, kinosid ja spaateenuseid pakkuma ei hakata. Arenduse oodatavat maksumust ei soovinud Kaubamaja Grupp avaldada.

Kaubamaja ümberehitamine toob kaasa kesklinna liikluse totaalse ümberkorraldamise, viies Kaubamaja ja Viru keskuse vahelise autoliikluse alates Estonia puiesteelt kuni Gonsiori tänavani maa alla. Samasse rajatakse ka mahukad maa-alused parklad.

«Tõenäoliselt jääb liiklus avatuks ühistranspordile, erasõidukitele leiame aga ümbersõidulahendused kooskõlas naaberkinnistute arendamisega,» ütles Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd. «Lähiajal hakatakse arendama endist kunstiakadeemia kinnistut ning ka Teaduste Akadeemia ja Energia kohviku vahele jäävat kinnistut, mis peab leidma lahenduse kooskõlas Kaubamajaga.»

Kaubamaja ärikvartalile kehtib praegu kaks detailplaneeringut, mis lubavad ehitada Rävala puiestee poolse osa senisest kõrgemaks, ülejäänud hoonestus peab säilima ligikaudu senise kõrgusega. Kaubamaja vanim osa, nõukogudeaegse fassaadiga müügimaja võidakse aga täielikult lammutada, sest hoone planeerijad pole vundamendi püsivuses kindlad.

Arhitektide liit valmistab uueneva Kaubamaja arhitektuurikonkursi tingimusi juba ette ja loodab selle objekti olulisuse tõttu aktiivset osavõttu.

«Kaubamaja on Tallinnas üks olulisemaid kohti ning selle uuendamisel tuleb vältida varasemaid vigu, mis tehti nii Viru keskuse kui ka Tallinna Kaubamaja rajamisel,» ütles arhitektide liidu president Indrek Allmann.

Üheks suuremaks peamurdmise kohaks kujuneb Viru keskuse ja Kaubamaja vahelise galerii saatus. Arhitektide ringkondadest on selle suhtes kostnud algusest peale nurinat. «Ma loodan, et galerii asendatakse parema lahendusega, sest kesklinnas ei pea inimeste liikumine majade vahel toimuma kahel tasapinnal, ilma tänavale astumata,» lausus Allmann.

Viru keskus, millele vastuolulisi tundeid tekitav ühendusgalerii kuulub, on valmis sellest detailist loobuma, kui arhitektid pakuvad parema lahenduse. «Kui kaubanduskeskuste külastajate liikumine oleks võimalik viia tänava tasandile ja tänav ilma mõjude eest katta, oleks see parim lahendus, mis aga nõuab autoliikluse viimist maa alla,» ütles Viru keskuse juhatuse liige Ants Vasar.

Kaubamaja laiendamisest loodab Viru keskus võita, sest kesklinna kaubandus on hakanud äärelinna suurtele ostukeskustele oma võimaluste poolest alla jääma. «Äärelinna kaubanduskeskused on praegu palju suuremad ja inimesed eelistavad ikka käia nendes kohtades, kus nad saavad ühest kohast rohkem osta ja rohkem meelelahutust,» lausus Vasar.

_____________________________

KOMMENTAAR

Erkki Laugus

Tallinna Kaubamaja tegevdirektor

Soovime viie kuni seitsme aasta pärast võtta sisse koha Euroopa paremikus, muutudes kaasaegseks südalinna esinduskaubamajaks. Kaubamaja uuendatakse etapiti ja kliendid saavad endiselt meie maja külastada, kuigi uue keskkonna nimel võib ajutiselt olla pisut ebamugavam.

Näeme, et muutuste tulemusena suureneb meie linna esinduskaubamaja pind kuni 2,5 korda. Kitsad käiguteed asenduvad avarusega, trepid liftide ja eskalaatoritega, tagades kiire ja hõlpsa liikumise kõigile, ka liikumispuudega inimestele ja lapsevankritega liikujatele. Ostukeskkonna loomulikuks osaks saavad interaktiivsed ja puutetundlikud ekraanid, mis hoiavad kokku aega, tuues terve poe valiku ühe hetkega kliendini.

Tallinna linnasüda ja ühes sellega ka Kaubamaja peavad uuenema, muutuma kaasaegseks euroopalikuks linna- ja ostukeskkonnaks, mida iseloomustavad eelkõige avatus, ajaveetmisvõimaluste rohkus, suurem tähelepanu jalakäijatele, ühissõidukitega liiklejatele, oma transpordiga tulijatele ning ka jalgratturitele, kellele loome korralikud ja turvalised parkimisvõimalused, et aidata kaasa jalgrattakultuuri arendamisele Eestis.

Märksõnad
Tagasi üles