N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Toetajate petmine tuli lõpetada

Madis Kalvet
, spordireporter
Toetajate petmine tuli lõpetada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Piret Pormeister lahkub algavaks hooajaks tippsuusatamisest.
Piret Pormeister lahkub algavaks hooajaks tippsuusatamisest. Foto: Mihkel Maripuu

Murdmaasuusatamises on hooajaeelsed pressikonverentsid olnud aastaid kohaks, kus saab kuulda kõlavaid lubadusi algavaks suusahooajaks. Ka eile jagati mõningaid lubadusi: Aivar Rehemaa tahab kahe järgneva tiitlivõistluse jooksul jõuda esikuuikusse, Peeter Kümmel soovib tagasi tuua telehuvi ning Marko Kilp loodab, et Dario Cologna järel sõites pole vaja kohe EKGd tegema minna. Peamiselt peatuti aga rahal, täpsemalt sellel, et suvise ettevalmistuse jaoks pidid sportlased tänavu ise vahendid leidma. 

Kõige konkreetsema sõnavõtuga esines eile 2007. aasta U23 sprindi MM-pronks Piret Pormeister, kes algaval hooajal rahvusvahelisel tasemel suuski enam alla ei pane. Sportlase sõnul on alaliidu rahaline toetus talle olnud juba paar aastat null eurot ja spordi kõrvalt ka mänedžeri töö tegemine pole tulemusi silmas pidades jätkusuutlik. «Tunnen, et tippspordi mõiste on devalveerunud, kui räägime murdmaasuusatamisest. Presenteerime seda jätkuvalt küll oma toetajatele, kuid tegelikult on see pettus. Võime ilusate sõnadega küll ilustada, kuid mina tunnen nii,» esines Pormeister konkreetse avaldusega.

«Lisaks sportlasele on vaja ka motiveeritud ja tasemel taustsüsteemi. Minu jaoks hetkel sellist süsteemi ei eksisteeri. Kui pean tegema palgatööd, et rahastada laagreid ja koordineerima kõike sinna juurde käivat, siis on lõpuks stardis üks väsinud sportlane. Siis tulemegi kevadel nende kahvatute kohtadega sponsorite ette, et toetage edasi, kuna küll kõik läheb paremaks,» põhjendas Pormeister, kelle eelmise hooaja eelarve jäi alla 20 000 euro. «Kui kõik ülesanded jäävad sportlaste õlule, siis seda on liiga palju. See ei ole tippsport. Koostööpartnerid ikkagi eeldavad, et teeme tippsporti. Minul oli sponsoritele sellises olukorras raske silma vaadata.»

Nii asuski Pormeister kevadel palgatööle ja praegu tegev firmas Fairfood. Suusaliidu otsusel, et suvise ettevalmistuse jaoks tuleb ise raha leida, peatusid ka meessuusatajad, kuid nemad kavatsevad algaval talvel siiski stardis olla. Eesti distantsisõitjate viimaste aastate liidri Aivar Rehemaa sõnul saab ta osaliselt «tänu» suusaliidu otsusele starti asuda tavapärasest pingevabamalt.

«Esimene põhjus on see, et algav (hooaeg) ei ole tiitlivõistluste hooaeg. Seega ei pea jalga väristama, et olla kindlasti tippvormis veebruari lõpus. Väga suurt vahet ei ole, kas õnnestumised tulevad hooaja alguses, keskel, lõpus või oled hea terve hooaja,» nimetas Rehemaa esimese põhjuse.

«Teiseks põhjuseks, miks tuleb kohustustevabam hooaeg, on see, et kevadel toimusid suusaliidus teatud muutused. Toona anti sportlastele ainulaadne signaal, et sportlased peavad ise tagama enda ettevalmistuse hooajaks. Olen olnud 13 aastat koondises, kuid minu jaoks oli see esmakordne kogemus. Ütleme niimoodi, et kui varem suusaliit panustas minusse, siis oli mul kohustus suusaliidu ees. Kuna sel aastal pidime tagama ettevalmistuse ise, siis on ikka kohustus tagasi anda, kuid see ei paina nii palju,» rääkis Rehemaa.

Siiski tunnistas suusamees, et mingit konflikti ta alaliiduga ei otsi. «See ei ole nii, et üritan mingit tüli norida. Saan aru suusaliidu seisust ja mul on hea meel, et täna kirjutati alla palju uusi lepinguid, loodame, et asjade seis läheb paremaks,» lisas ta.

Vaatamata kõigele on Rehemaa eesmärgid endiselt kõrged ja järgneva kahe tiitlivõistluse (2017. aasta Lahti MMi või 2018. aasta Pyeongchangi OMi) jooksul loodab ta jõuda esikuuikusse. «Paraku istun siin ja minu eesmärgid spordis on kõrged. Olen ise võtnud kohustused isiklike toetajate, klubi ja Team Haanja ees. Tahan teha kõik ja rohkemgi, et kahel järgneval tiitlivõistluste aastal sõita välja oma parima koht, mille ma igaks juhuks tuletan meelde, on kuues,» seadis Rehemaa sihte. «Tean väga täpselt, mis tasemele pean jõudma eeloleval hooajal, et rünnata kohta esikuuikus. Eesmärk on tõsta oma keskmist taset.»

Rahast rääkisid ka teised. «Suvine ettevalmistus oli huvitav. Kui varem sportlasena ei pruukinud teada mingi laagri maksumust, siis nüüd tean. Suvine ettevalmistus tuli ise organiseerida. Hinnad on teada. Tean, kui suured summad spordis liiguvad, kui tahad kusagil laagris käia,» märkis Ränkel.

«Olen võtnud endale aja, et pärast kurnavaid treeninguid puhata. Ei saa salata, et aeg-ajalt olen selle puhkuse sisustanud veidike töiste tegemistega, et leida vahendeid treeningute läbiviimiseks,» lisas Eesti paremaid suusatajaid koondava Team Haanja juht Karel Tammjärv.

Hooaja eesmärkidest rääkides seadis aga ühe kõlavama sihi Eesti viimaste aastate esisprinter Peeter Kümmel: «Sel hooajal pole tiitlivõistlusi, kuid seda tähtsam on MK-sari. Eesmärk on väga kiiresti sõita. Raske on kohti öelda, kuna ka konkurendid ei maga. Eesmärk on sõita nii kiiresti, et telehuvi tagasi tuleks.»

Märksõnad
Tagasi üles