N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Türgi politsei vallutas telemaja

Postimees
Türgi politsei vallutas telemaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Türgi politsei eile Istanbulis protestijaid veekahuriga laiali ajamas.
Türgi politsei eile Istanbulis protestijaid veekahuriga laiali ajamas. Foto: SCANPIX

Eile varahommikul hõivasid politseinikud Istanbulis Türgi suuruselt kolmanda meediakontserni Koza-İpek Groupi põhistuudio ja füüsiliselt sulgesid neile kuuluvad telekanalid. Türgi riigivõimu esindajad murdsid maha meediamaja raudaia, tõmbasid välja nende juhtmed ja peatasid parajasti eetris olnud saated.

Telekanaleid kaitsma kogunenute vastu lasti käiku pisargaas ja veekahurid. Eile teatas Istanbuli prokuratuur juba ka uurimise algatamisest osa telemaja vallutama tulnud võimuesindajate vastu astunud inimeste suhtes.

Kaks päeva varem oli Ankara prokuratuur teada andnud, et sama Koza-İpek Groupi hakkab juhtima ajutine nõukogu, sest firma on uurimise all. Meediaettevõtet peetakse seostatuks USAs tegutseva mõõduka islamimõtleja Fetullah Güleni liikumisega. Viimast on Türgi president Recep Tayyip Erdoğan aga süüdistanud soovis kukutada tema AK partei valitsus.

Kõigi kolme suurema Türgi opositsioonipartei esindajad käisid Koza İpeki kontoris meediaettevõttele toetust avaldamas, keda kohus süüdistab «fetullahistliku terroriorganisatsiooni» tegevuses.

Rahva Demokraatliku Partei (HDP) kaasesimees Selahattin Demirtaş ütles, et see rünnak polnud surveavaldus mitte ainult ajakirjandusele, vaid kogu ühiskonnale. «See pole hea algus päevale. See on «AKP Türgi»,» tsiteeris teda ajalehe Hürriyet ingliskeelne versioon.

Vabariikliku Rahvaerakonna parteikaaslastega Koza İpekile toetust avaldamas käinud parlamendisaadik Sezgin Tanrıkulu märkis, et meediaettevõtte hõivamine on põhimõtteliselt vabade valimiste manipuleerimine. «Valimisteni on jäänud neli päeva. Kui valitsuskriitiline meediaplatvorm hõivatakse politseivägivallaga ja tema saated suletakse, on see tõeline sekkumine vabadesse valimistesse,» sõnas ta.

«Meediavabadus on Türgis alati mureallikas olnud. Ka kümme aastat tagasi seda Türgis polnud,» leidis Hollandi eurosaadik Kati Piri, kes andis intervjuu Postimehele õhtul enne Istanbuli politseirünnakut. «Aga kui me vaatame, mis on juhtunud viimastel kuudel ja päevadel Türgi suuruselt kolmanda meediaettevõttega, on see masendav.»

«Ja et enne valimisi pole võimalik teha kriitilist ajakirjandust – noh, keegi ei saa öelda, et seal oleks alates juunist asjad paremaks läinud,» nentis eurosaadik. PM

Märksõnad
Tagasi üles