Sisukord
Tarbija
Tänane leht
30.10.2015
Eesti Palju õnne Võlglasel on Eestis kuldne põli Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kuressaares käärib tüli ristmiku pärast Praxise uueks juhiks saab Kersti Kaljulaid Kooseluseaduse rakenduseelnõu jõuab riigikogu ette Tagakülg Eesti lühiuudised Tallinna Sadama uurimiskomisjoni juhid said paika Metsatöll jagab dokfilmis ekraaniaega Finntrolliga Majandus Majanduse lühiuudised Välismaa Mis on ELi kolmas energiapakett? Nord Stream 2 saatus pole selge Välismaa lühiuudised Reaktsioone Nord Stream 2 projektile Esimene maailmasõda tegi mehe ja naise rollid selgeks Balti energiasaared kaovad ajapikku Hiina loobub ühe lapse poliitikast Arvamus Tarmo Pikner: Reform?... Kindlasti mitte! Lugeja kiri: Eesti läbi lääne aknaklaasi Julgeolekuekspert: Süüria kodusõda muutub Venemaa jaoks lõksuks Karnau: Las siis kulutavad Juhtkiri: korruptsioonisügis Anneli Ammas: me ei ole ju küüditajad! Päeva karikatuur Postimees 1937. aastal: kaks olulist nurgakivi Kultuur Mart Kadastik pani eelmisele elule punkti Järvi-san – dirigent, keda Jaapanisse väga oodati Sport Spordi lühiuudised Kas Mandela võitluskaaslane päästab jalgpalli? Aeg tulemusteks, et kingi asemel toodaks raha Eesti talendi uus elu Inglismaal Tallinn Pirita valitsus kolis restorani Tarbija Esimene maailmasõda tegi mehe ja naise rollid selgeks Tartu Spordiklubid on valmis pagulaslapsi treenima Paruni alleel töötavad arboristid Tartu teenib üüripindadelt miljoni Janditamist toetab biitlite algusaja bänd Aparaaditehase loomelinnak pöörleb aina kiiremini Üürnikud hindavad seltskonda ja maja aurat Aparaaditehases avatakse kohvik Aparaat Omanik püüab arvestada loomeinimeste huvidega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Esimene maailmasõda tegi mehe ja naise rollid selgeks

2 min lugemist
Briti naine sõja heaks tehases tööd tegemas. FOTO: SCANPIX

Tihti arvatakse, et Esimene maailmasõda mõjus naistele vabastavalt, andes neile võimaluse kodumüüride vahelt välja murda. Tegelikult raputas sõda läbi kogu ühiskonna ja muutis põhjalikult nii meeste kui ka naiste elu: paiskas laiali perekonnad, lõi segi töömaailma, saatis mehed rindele ja sundis naistele peale varem mehelikuks peetud rollid. Jõudsid aga inimesed hakata uute oludega harjuma – sest ka sõjasituatsioonist saab ühel hetkel tavareaalsus –, sai see aeg läbi.

Tellijale Tellijale

Brüsselis asuv BELvue muuseum on võtnud ette keerulise tee tegelike olude selgitamiseks ning teinud näituse «Sugu sõjas» («Gender@war»). Esimesele maailmasõjale oli allutatud kogu ühiskond ning inimese väärtuse määras eelkõige tema kasutatavus sõjas.

Õige mehe arhetüübiks sõja ajal oli muidugi rindel olev sõdur – ja sõtta saadeti kõik selleks vähegi kõlblikud isendid –, naise osaks jäi aga olla koduhoidja tagalas. Kuna oli paigas, mis on õige, oli selge ka see, mis on vale ja vääritu – ehk  tagalas niisama kügelev mees või paljudes riikides ka pelgalt idee meeste kõrval võitlevast naissõdurist. Naise ülesandeks oli hoopis rindel viga saanud sõdureid põetada. Tuleb ka märkida, et eriliste friikide aura said sõja ajal külge patsifistid.

29.10.2015 31.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto