Sisukord
Tarbija
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Esimene maailmasõda tegi mehe ja naise rollid selgeks

2 min lugemist
Briti naine sõja heaks tehases tööd tegemas. FOTO: SCANPIX

Tihti arvatakse, et Esimene maailmasõda mõjus naistele vabastavalt, andes neile võimaluse kodumüüride vahelt välja murda. Tegelikult raputas sõda läbi kogu ühiskonna ja muutis põhjalikult nii meeste kui ka naiste elu: paiskas laiali perekonnad, lõi segi töömaailma, saatis mehed rindele ja sundis naistele peale varem mehelikuks peetud rollid. Jõudsid aga inimesed hakata uute oludega harjuma – sest ka sõjasituatsioonist saab ühel hetkel tavareaalsus –, sai see aeg läbi.

Tellijale

Brüsselis asuv BELvue muuseum on võtnud ette keerulise tee tegelike olude selgitamiseks ning teinud näituse «Sugu sõjas» («Gender@war»). Esimesele maailmasõjale oli allutatud kogu ühiskond ning inimese väärtuse määras eelkõige tema kasutatavus sõjas.

Õige mehe arhetüübiks sõja ajal oli muidugi rindel olev sõdur – ja sõtta saadeti kõik selleks vähegi kõlblikud isendid –, naise osaks jäi aga olla koduhoidja tagalas. Kuna oli paigas, mis on õige, oli selge ka see, mis on vale ja vääritu – ehk  tagalas niisama kügelev mees või paljudes riikides ka pelgalt idee meeste kõrval võitlevast naissõdurist. Naise ülesandeks oli hoopis rindel viga saanud sõdureid põetada. Tuleb ka märkida, et eriliste friikide aura said sõja ajal külge patsifistid.

29.10.2015 31.10.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto