Sisukord
Arvamus
Postimees
02.11.2015
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tartu Ülikool on huvitatud koostöö jätkamisest Juhan Parts sihib kõrget eurokohta Eesti lühiuudised Voroneži muuseum ootab Eesti teadlasi väga hea meelega Voronež uhkustab Richteri koguga Tagakülg Laste lemmikud põlu alla Kriminaalmenetlust Kongutas ümbritseb saladuseloor Konguta vallavanem keeldus korruptsioonikahtlustust kommenteerimast Majandus Koerakakakottide tootmine kolib Eesti plastisaarele Majanduse lühiuudised LHV pensionifondid on muutunud viimasel ajal agressiivsemaks Välismaa Rumeenia ööklubipõleng nõudis 29 inimelu Vene transpordiohutusamet peatas Kogalõmavia lennud Egiptuses alla kukkunud Venemaa reisilennuk purunes õhus Türgi võimupartei võitis valimised Arvamus Rait Maruste: vajame mälestusmärki kogu Eestile Juhtkiri: meie sümboolne aare Päeva karikatuur Arko Olesk: palju kisa, vähe liha Postimees 1929. aastal: tiiger Tallinna tänavail Priit Alamäe: Eesti vajab immigratsiooni. Punkt Inge Suder: õnn on üksikutele, surm kõikidele Olev Remsu: mitte Päts, vaid kaerajaan Kultuur Baskin, su nägu kõlab tuttavalt Parimaks kultuuriteoks sai mõtete kuulamise koda Ka «1944» üritab Oscaritel silma paista Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Eesti spordi ainulaadse võitja lahkumine Alagrupivastased teada, ent mehed jäid kodumängudeta Pareiko klubikarjääri viimasest hetkest: ebaõiglane! Moskva CSKA «teine 100» oli Kalevile liig mis liig Tarbija Maksete üleviimine on mõistlikum kui fondi vahetamine LHV pensionifondid on muutunud viimasel ajal agressiivsemaks Tartu Kolm Tartu poodi müüsid jälle alaealistele alkoholi Õudsel õhtul kajas noortekeskus karjetest Pakendikonteineritele pole lihtne kohta leida Volinik soovib oma ametikoha kaotada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rait Maruste: vajame mälestusmärki kogu Eestile

2 min lugemist
Rait Maruste. FOTO: Peeter Langovits / Postimees

Meie oma riigi – Eesti Vabariigi – sajas aastapäev tuleb vääramatult. See on ainukordne sündmus ja väärib esiletoomist ja äramärkimist väärikal ja hästi läbi mõeldud viisil.

Kahtlemata on Konstantin Päts Eesti omariikluses silmapaistev kuju, keda teatakse ja tuntakse. Eks ta aitas oma tuntusele ka ise jõudumööda ja üsna sihipäraselt kaasa. Nii avati tema enda eluajal ja osalusel ausammas Pätsi sünnikohas Pärnumaal Tahkurannas. Nõukogulased küll hävitasid selle, kuid iseseisvuse taastamisel taastati ka mälestussammas ja see seisab seal tänini, Riia maanteest kilomeeter mere poole. Nagu teame, sellega Pätsi isiku ja poliitiku/riigimehe vastuolulisus ei ammendu. Kui Velliste idee teostada, kaasneks sellega veel kord ja pikaks ajaks kogu pätsiaana.

Komandandi aed, mida Pätsi ausamba asukohana nähakse, on erakordne ja ainulaadne koht parlamendihoone kõrval. Selle sisustamine rahvusliku mälu, au ja uhkuse monumendiga oleks asjakohane. Sinna ühe isiku monumendi püstitamine kitsendaks põhjendamatult koha ja sündmuse ühele, kuigi silmapaistvale isikule. Aga tähistame mitte Konstantin Pätsi, vaid Eesti Vabariigi sajandat sünniaastapäeva. Eesti on parlamentaarne, mitte presidentaalne riik. Ühe isiku esiletõstmine või riikluse aastapäeva isikustamine on raskesti sobituv meie tänapäevase demokraatia ja rahvusliku (euroopaliku) meelsusega.

Eesti Vabariiki lõid ja taastasid paljud inimesed, kes võtsid otsustavatel hetkedel vastutuse ja teostasid selle, mis rahva meelel ja keelel. Ja sellistena väärivad nad meie igikestvat austust ja lugupidamist ning me võikski luua ja püstitada monumendi «Eesti Vabariigi loojatele ja taastajatele».

Jah, ka taastajatele, sest ilma taastajateta oleks sõdadevaheline Eesti Vabariik taandunud episoodiks ajalooraamatuis ja tasapisi kustuvas rahvuslikus mälus. Me olime ju sellele pöördumatule protsessile üsna lähedal.

Nüüd, kus aeg on teinud oma töö, on ehk aeg ja koht leppimisele ja üksmeelele kahe taastajate tiiva vahel, sest omal viisil aitasid mõlemad kaasa lõpptulemusele. Ja lõpuks maksab see, mis välja tuli – oma Eesti riik. Ja selle teokssaamine väärib soliidset mälestusmärki esinduslikus kohas – parlamendi kõrval Komandandi aias.

Seotud lood
    31.10.2015 03.11.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto