Sisukord
Juhtkiri
Postimees
04.11.2015
Eesti Uued toitumissoovitused annavad vabamad käed Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Savisaare jaoks reetur, enese ees aus Eesti lühiuudised Kümnest neli infarkti saanut sureb enne haiglat Siim Kallas: inimeste vaba liikumine Euroopas ei tohi lõppeda Europoliitikud peavad Kallase eeliseks Ida-Euroopa tausta Turvakaamera salvestas Võrus kadunud poissi enne sihitult linnas uitamas Esikülg 4.11 Majandus Sindis valmib udukerge elastikniit Eesti saab naabritega ühise gaasibörsi ja senisest kõrgema ülekandetasu Välismaa Europoliitikud peavad Kallase eeliseks Ida-Euroopa tausta Siim Kallas: inimeste vaba liikumine Euroopas ei tohi lõppeda USA mõttekoda meenutas Moskvale tuumasõja mõttetust Välismaa lühiuudised Malta poliitik: solidaarsus on vaid tagajärgedega tegelemine Migrantide surve Euroopale ei vähene USA analüütik: Venemaa on hull nagu rebane Arvamus Sirje Niitra: lõputu viinateema Lugeja kiri: vajame hoopis lugeja palka Juhtkiri: rahu, ainult rahu! Sööge edasi Postimees 1941. aastalt: kasin rahvuslik õhtu Erkki Bahovski: haiguste ravi garanteeritud Avo-Rein Tereping: mõned rahvasaadikud näivad kelmidena Tiit Kändler: teadus muutub ühes maailmaga hägusamaks Kultuur Särav Katariina Unt leidis väärilise partneri Sport Spordi lühiuudised Suur küsimus: keda võiks Wilson Tänakule eelistada? Käsipallikoondis läheb MM-valiktsüklis võitu napsama Kuidas ajakirjanike «lollidele» küsimustele vastata? Rasked algused, võidukad lõpud ja meeletu töötahe Pärnu püüab Olympiacose käike ette näha Tallinn Loengut andma pidanud Priimägi sõimas direktorit Tallinna lühiuudised Tarbija Uued toitumissoovitused annavad vabamad käed Kümnest neli infarkti saanut sureb enne haiglat Tartu Uus Riia ring: kas tunnel, viadukt või mõlemad? Mööblilaki ja õllega said nõukogude naised endale head püsivad soengud Sündmuste virvarri rütmistab muusika Farmides jääb sarvilisi üha vähemaks Leebed nõuded tõstsid järsult huvikoolide arvu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: rahu, ainult rahu! Sööge edasi

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Praegusaja meediakeskses maailmas tabab meid pidev informatsioonivoog. Mida sellest välja sõelume ja kõrva taha paneme, on lõppkokkuvõttes igaühe oma asi. Ent lugegem targalt ja paanitsemata ning ärme loeme välja seda, mida pole kirja pandud. Kui Tervise Arengu Instituut on koostanud uued toitumissoovitused, siis need ongi nimelt soovitused ja mitte käsulauad. Aga kahtlemata on need ühe rahvatervise küsimuses pädeva organisatsiooni soovitused ja seepärast tasuks neil ka peatuda ja seejuures oma igapäevasele toidule mõelda.

Üldine soovitus tervislikuks eluks on olnud ja jääb: toituge mitmekesiselt ja liikuge palju. Mitmesugustel põhjustel inimesed tihti unustavad selle lihtsa tõe järgimise – on sotsiaalseid, majanduslikke, ka kultuurilisi põhjuseid. Mõistlike tervisliku toitumise kampaaniate eesmärk pole sundida inimesi teatud toidugruppe üldse hülgama, vaid tuletada meelde, et võiksime süüa näiteks rohkem kala ja rohelist kraami. Viimast saab lugeda ka Tervise Arengu Instituudi soovitustest.

Kahjuks tõlgendatakse tervisliku toitumise kampaaniaid tihti kui midagi pealesunnitut või, teine äärmus, hakatakse mingeid soovitusi (sageli propagandat, mille taga varitsevad hoopis kellegi kommertshuvid) liiga agaralt täitma. Või siis antakse näiteks avaldatud materjalile, sellega lähemalt tutvumata, iseäralik (väär)tõlgendus, mis hakkab innukalt oma elu elama ning seejuures paraku ka inimeste elu mõjutama. Just nii juhtus hiljuti Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) teatega punasest lihast, mis tekitas rohkesti asjatut müra.

Üks Eesti parimaid tervisliku toitumise asjatundjaid, Tartu Ülikooli professor, meditsiinibiokeemik Mihkel Zilmer on just meid ümbritseva meedia mõjutustest tingitud riskikäitumisele tähelepanu juhtinud. Tahtes elada iseäranis tervislikult ja juhindudes kellegi nõuannetest, võidakse jõuda absurdse ühekülgsuseni, joostes kord ühes kord teises suunas. «Lõpetage söömisalane tõmblemine, sest lühiajalise toitumiseelistuse puhul ei muuda te organismis tegelikult midagi,» soovitab Zilmer.

Ühe rahvatervise küsimuses pädeva organisatsiooni soovitustel tasub peatuda ja seejuures oma igapäevasele toidule mõelda.

Muidugi ei maksa unustada, et inimesed on erinevad. Esineb teatud ainete talumatust, teatud haiguste puhul pole soovitav süüa teatud toite ja nii edasi. Omaette nähtus, mis nõuab kindlasti asjatundja abi, on söömishäired, mis võivad olla tingitud näiteks elukutsest.

Enamik inimesi saab oma toiduvalikutega hakkama ilma pideva nõustamiseta. Ka Tervise Arengu Instituut kutsub üles teemasse rahulikult suhtuma. Oluline on süüa mitmekesiselt, mõõdukalt ja mitte langeda isehakanud toitumisekspertide lõksu.

Seotud lood
03.11.2015 05.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto