Sisukord
Arvamus
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (3) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (1) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (4) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (1) Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: mesilased on inimestest paremad

1 min lugemist

Kui kultura sünnitajaks loov töö on, siis peab igaüks, kes oma rahva kulturaelu tõstmiseks kaasa tahab aidata, tööd tegema. Veel enam: iga tööjõuline rahvaliige peab rohkem tööd tegema, kui tema isiklikult ära tarvitab. Sest kui igaüks kõik ära tarvitab, mis tema oma töö läbi loonud, siis ei saa tagavara tõusta, millest rahva aineline kultura-vara koguneb.

Kogumine ehk kokkuhoidmine on ainelise kultura loomise seisukohalt loovale tööle tarvilikuks täienduseks. Kui looval tööl kogumise-and puuduks, siis oleks lugu rahva ainelise kultura rakendamise poolest niisama, kui et suur jõgi alaliselt palju vett järve tooks, aga järvest läheks teine jõgi välja, mis säält niisamapalju vett ära viiks, kui sisse voolab. Tagajärjeks oleks, et järves vee tagavara millalgi ei tõuseks. Seab aga kokkuhoidmine tavitamise-jõele paisu ette, nii et säält vähem ära voolab, kui töö varajõudu igapäev juurde kannab, siis tõuseb rahva ainelise kultura vara: järves kerkib veeseis.

Rahvaliikmed, kes rahva varandusest tarvitavad, ilma et nemad midagi juurde looks, on kui lesed mesipuus. Tõuseb nende hulk, siis tuleb mesipuule kitsikus kätte. Sellepärast ei mõista targad mesilased oma riigiasjus mitte nalja: nemad viskavad lesed, kui aeg käes, mesipuust välja.

Inimesed ei ole oma riigi ja ühiselu-korra poolest mitte veel nõnda kõrgele jõudnud kui mesilased.

5.11.1910

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto