Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.11.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Meedia liialdas liha kahjulikkusega Palju õnne Nii valitakse «Eesti laulu» kandidaate Tagakülg Inimeste kadumised tekitavad hirmujutte Aeglased muutused tervishoius nõuavad lõivu patsientidelt Eesti lühiuudised 5.11 Maaelanikke ähvardab talvine veepuudus Külm talv võib tuua kaasa kalade massilise hukkumise Majandus Majanduse lühiuudised Volkswageni skandaal sai hoogu juurde Ärikinnisvara buumi ennetamisel loodetakse pankadele Välismaa Reisijaist jäid maha valusad pildid Siinai õnnetuselennuki võis taevast kukutada plahvatus Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: kriitiline piir Rein Veidemann: kirjanik ja palgatöö Postimees 1910. aastal: mesilased on inimestest paremad Päeva karikatuur Raul Eamets, Martti Randveer: olukorrast majanduses – vältigem liigset optimismi Loone Ots: anname lastele pidevalt negatiivset eeskuju Eerik Niiles Kross: Türgi valimised ja Euroopa väärtused Kultuur «Luikedeta järv ehk Piknik raudteejaamas» – Manfred Vainokivi esilinastus Postimehes Sport Spordi lühiuudised Peep Pahv: pingutamise algõpetus ehk normatiivid tagasi ausse Eesti eesmärk olümpia valikturniiril: teha trenni ja võita Iisraeli spordi nukker saatus: poodiumil riigilippu ei näe Tarbija Meedia liialdas liha kahjulikkusega Eksootilist maitseelamust ei maksa peljata Aeglased muutused tervishoius nõuavad lõivu patsientidelt Tartu Tartu tänavune jõulupuu pääses löögile teisel katsel Tartu kardioloog valvab siiratud südamega patsienti Kokapoiss pürib rahva toel Rio olümpiale Nõolaste toad kütab soojaks hakkpuit Jakobi galerii tulevikust paistab tumedust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: mesilased on inimestest paremad

1 min lugemist

Kui kultura sünnitajaks loov töö on, siis peab igaüks, kes oma rahva kulturaelu tõstmiseks kaasa tahab aidata, tööd tegema. Veel enam: iga tööjõuline rahvaliige peab rohkem tööd tegema, kui tema isiklikult ära tarvitab. Sest kui igaüks kõik ära tarvitab, mis tema oma töö läbi loonud, siis ei saa tagavara tõusta, millest rahva aineline kultura-vara koguneb.

Kogumine ehk kokkuhoidmine on ainelise kultura loomise seisukohalt loovale tööle tarvilikuks täienduseks. Kui looval tööl kogumise-and puuduks, siis oleks lugu rahva ainelise kultura rakendamise poolest niisama, kui et suur jõgi alaliselt palju vett järve tooks, aga järvest läheks teine jõgi välja, mis säält niisamapalju vett ära viiks, kui sisse voolab. Tagajärjeks oleks, et järves vee tagavara millalgi ei tõuseks. Seab aga kokkuhoidmine tavitamise-jõele paisu ette, nii et säält vähem ära voolab, kui töö varajõudu igapäev juurde kannab, siis tõuseb rahva ainelise kultura vara: järves kerkib veeseis.

Rahvaliikmed, kes rahva varandusest tarvitavad, ilma et nemad midagi juurde looks, on kui lesed mesipuus. Tõuseb nende hulk, siis tuleb mesipuule kitsikus kätte. Sellepärast ei mõista targad mesilased oma riigiasjus mitte nalja: nemad viskavad lesed, kui aeg käes, mesipuust välja.

Inimesed ei ole oma riigi ja ühiselu-korra poolest mitte veel nõnda kõrgele jõudnud kui mesilased.

5.11.1910

Seotud lood
04.11.2015 06.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto