Sisukord
Juhtkiri
Postimees
22.02.2020
Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast Kolmejalgsed vallandasid liiklusraevu (1) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (1) Sipsik elab veel! Läti ema eksirännakud Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (11) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Pehme talv paneb rannad uut tasakaalu otsima AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (8) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab Arter Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (1) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kriitiline piir

2 min lugemist
Karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Rahasumma, mida Eestis peavad inimesed ise oma tervise turgutamise eest maksma, kasvab ja läheneb kriitilise piirini, hoiatab Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) värske raport. See kriitiline piir on 25 protsenti tervishoiukuludest. Kui inimese enda osalus selleni kasvab, siis võib juhtuda, et inimestel ei ole enam võrdset võimalust hädavajalikke raviteenuseid saada, kuna väiksema sissetulekuga inimestele võivad need osutuda liiga kalliks.

See järeldus kõlab kokku suundadega, mis Eestis tervishoiu rahastamisel võetud on. Kui raha on vähe ja kulud suured, siis on üheks lahenduseks leitud olevat patsiendi omaosaluse suurendamine. Ravimeid ostes tuleb märkimisväärne osa hinnast maksta ise. Kulutused hambaravile on igaühe enda kanda, see on aga väga kulukas.

Probleem on seega väga mitmetahuline, kuid kõige selgemalt avaldub see, mis välja paistab. Hambaravi pole paljudele inimestele taskukohane ja selle probleemi ulatus kinnitab raportis antud hoiatuse asjakohasust: hädavajalikud raviteenused on muutumas Eesti inimestele liiga kalliks.

Õigemini, inimeste hammaste tervise järgi otsustades on need olnud liiga kallid juba aastaid. Eriti torkab see silma vaesemates piirkondades, kus töökohti vähe, töötuid palju ja palgad väiksed. Veelgi kurvem on aga, et ka lastel ei ole alati kujunenud harjumust oma hammaste eest hoolitseda. See omakorda tähendab, et probleem püsib ka tulevikus, ja kui sellega ei tegeleta, siis pigem süveneb.

Kevadiste valimiste eel tõusis hambaravi kättesaadavuse teema parteide valimisprogrammidesse, sellest mööda minna oleks olnud raske. Reformierakond lubas teha tööd selle nimel, et lapsed hambaarsti juurde jõuaks, et täiskasvanud suuhügieeni parandaks ja et pensionärid saaks kasutada proteesihüvitist ka hammaste ravimiseks. Sotsiaaldemokraadid lubasid, et täiskasvanu, kes ise tubli on ja korralikult hambaarstil käib, saab korra kolme aasta tagant ka hüvitist ning et maal, kus hambaarste alati võtta pole, hakkab käima hambaravibuss. IRL lubas kriisiprogrammi neile, kellel pole olnud pikka aega raha, et hambaarstile minna.

Õnneks jõudis suur osa lubatust ka koalitsioonileppesse ja valitsuse tegevuskavva. Lapsed hambaarsti juurde, seletamist-teavitamist avalikkusele, pensionäridele luba kasutada proteesihüvitist hambaraviks, ja mis peamine, hambaraviprogramm täiskasvanutele.

Raha plaaniti selleks 12 miljonit eurot. Kuidas see summa jaotuma hakkab, selle kohta oodatakse määrust järgmise aasta jooksul. Kas sellest summast kõige tegemiseks piisab, ei ole aga sugugi kindel.

Seotud lood
21.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto