Sisukord
Kolumnistid
Postimees
06.11.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Abielupaar on sunnitud võtma talve vastu soojakus Tagakülg 6.11 Žürii valis välja «Eesti laulu» poolfinalistid Maausuliste palvust häirisid discgolf’i mängijad Guantánamost pääsenud mees kohaneb Eestis Eesti lühiuudised 6.11 Baltimaad plaanivad nõuda Venemaalt okupatsiooni eest kahjutasu Isa: pole õiglane, et elatisraha on seotud alampalgaga Eksperdid: ravikanepit ei eksisteeri Majandus Majanduse lühiuudised Otsust Estonian Airi kohta oodatakse laupäeval Maailmaturul domineerivad Euroopa veinid Välismaa Välismaa lühiuudised Leedu lääneosas mõrvati neli naist Soome professor: Putin otsib koostööd Arvamus Henrik Roonemaa: määgime kooris kuukulguri terviseks Edgars Rinkēvičs: Läti kutsub eurooplasi üheskoos mõtlema Edgars Rinkēvičs: Läti kutsub eurooplasi üheskoos mõtlema Taavi Minnik: hirm taevas ning võit infosõjas Päeva karikatuur Jon Greenwald: Makedoonia kriis võib kasvada järgmiseks Balkani tragöödiaks Sigrid Kõiv: kaubanduskeskustel pole julguse raasugi Postimees 1932. aastal: 3000 l salapiiritust põlevas paadis Juhtkiri: nõue korvata okupatsioonikahjud taas laual Toomas Peterson: Eestil võiks olla odavlennufirma Roland Freudenstein: globaliseerunud vs kristlik Euroopa Kultuur Lucas Debargue’i võimalusterohke maailm Sport Spordi lühiuudised Pärnu kaotas eurosarjas Olympiacosele Kaks linna, üks eksootiline Rooba Mängija raske elu pingil või «kastis» Eesti alustas Iisraelis viigiga Tarbija Turu on Soome Tartu Lõuna-Aafrika Vabariik – Musta Mandri Šveits Isa: pole õiglane, et elatisraha on seotud alampalgaga Tartu Tartu toob bussidesse Ajujahi võiduidee Köögiviljakasvatajal jäi ladu kitsaks Arhitekt Udo Tiirmaa: vana lammutamine käib liiga kergesti Kaevetööd lõhkusid vana kalmistu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: hirm taevas ning võit infosõjas

2 min lugemist
Taavi Minnik, ajaloolane. FOTO: Pm

Ametlik Venemaa ja Egiptus – kumbki omal põhjusel – üritavad endiselt eitada võimalust, et Siinai poolsaare lennuõnnetuse põhjustas terrrorirünnak, kuigi maailm sellest juba räägib, kirjutab kolumnist Taavi Minnik.

Oktoobri viimasel päeval Siinai poolsaarel juhtunud tragöödia läheb nii Venemaa kui ka Egiptuse ajalukku kui ohvriterohkeim lennuõnnetus. Sharm el Sheikhist startinud Vene lennukompanii Kogalõmavia («kogalõm» tähendab handi keeles mädasood või ka «paika, kus surrakse») lennuk 224 inimesega pardal ei jõudnudki Peterburi Pulkovo lennuväljale, kus oma lähedasi olid tervitama kogunenud sõbrad ja sugulased.

Laias laastus viivad lennukihukuni tavaliselt kolm faktorit: inimlik, tehniline või väline. Kogalõmavia lennu 9268 hukkumise põhjuse peab uurimine veel välja selgitama, kuid meediat jälgides on hakanud silma, et Venemaa ning Egiptus soovivad teatud põhjustel välistada välise faktori ehk terrorirünnaku võimaluse, samal ajal kui välismeedias ning Venemaa vähestes opositsioonilistes kanalites selle üle aina elavamalt ja valjemini arutletakse.

Ka mitu tuntud lennunduseksperti, kes esimese hooga terrorirünnaku võimaluse välistasid, on viimastel päevadel oma arvamusi muutnud. Venemaa ja Egiptuse seisukohti võib mõista. Egiptus on mures oma maine pärast armastatud puhkusesihtkohana, sest turism annab rohkem kui kümme protsenti Egiptuse SKTst ning toob piltlikult öeldes leiva lauale küllaltki suurele osale kohalikust elanikkonnast. Kui peaks kinnitust leidma, et terroristidel õnnestus Sharm el Sheikhi rahvusvahelises lennujaamas toimetada lennuki pardale pomm, oleks tegemist tohutu löögiga Egiptuse kui turismisihtkoha maine ning ka selle riigi rahakoti pihta. See tähendaks, et Egiptus ei suuda tagada välislendude ja -turistide turvalisust.

Kummaline vaikus on Venemaa riigi kontrollitavas meedias, kus võimud on üritanud pisendada terrorirünnaku versiooni, kuid kust ju tavaliselt võib leida ka kõige uskumatumaid spekulatsioone juhtunust. Terrorirünnak tähendaks radikaalse sunniitliku islami kättemaksu Venemaa osaluse eest Süüria kodusõjas šiiitide poolel, kui ka seda, et Vene eriteenistused ja julgeolekustruktuurid, kus on hõivatud mitu miljonit inimest, ei ole võimelised tagama Venemaa kodanike julgeolekut välismaal.

Vastutust Siinai poolsaarel juhtunu eest kiirustas endale võtma Islamiriik, et see infosõjarindel punktivõiduks vormistada. Lähis-Ida terrorirühmitused, nagu Hamas ja Islamiriik, võivad elada veel «pimedas keskajas», kuid nad teavad täpselt, et läänemaailm elab juba digiajastul, kus virtuaalsus on sageli olulisem kui reaalsus. Infosõdades on tähtsam see, kuidas kajastub mingi sündmus teleriekraanidel või ajaleheveergudel, kui see, mis tegelikult aset leidis.

Islamiriigi rünnak inforindel on juba efekti saavutanud, kuna juba enne Siinai lennuõnnetuse uurimistulemusi on lääne lennukompaniid oma lennud Sharm el Sheikhi tühistanud ning suurtes meediakanalites on esiplaanil küsimus, kas see ongi Putini-Venemaa Süüria seikluse eest makstav hind. Kui aga peaks selguma, et islamiterroristid tõepoolest seisavadki selle õnnetuse taga, siis on olukord murettekitav ning ohus pole mitte ainult Venemaa, vaid ka teiste riikide kodanikud, kes soovivad Lähis-Ida riike külastada.

Seotud lood
05.11.2015 07.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto