Sisukord
Välismaa
Postimees
10.11.2015
Eesti Dilbert Male Mälumäng Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Egiptuses puhkavad eestlased peaksid täna koju saama Ants Antson saadeti viimsele teekonnale Esikülg 10. november Eestlased: reisibüroo jättis meid infosulgu Arvutiga mängimisest on saanud pereharrastus Riigikontroll uurib uue lennufirma loomist Reisijatele pakutakse sadu eurosid kallimaid asenduslende SAS avab Tallinnast otseliinid Põhjamaade pealinnadesse Michal: enamikule Estonian Airi pilootidele on juba tööd pakutud Majandus Majanduse lühiuudised Viru Keemia Grupp saab tänavu kopsaka kahjumi Välismaa Kim ei loobu tuumaprogrammist Põhja-Koreas kardetakse puhastust Soome valitsus avalikustas pingeid tekitanud tervishoiureformi Natside «kullarongi» otsingud jätkuvad Spalta_välised Arvamus Juhtkiri: varastatakse rohkem või avastatakse rohkem? Postimees 1910. aastal: inimese loomusunnist Olesja Lagašina: Vene lennukatastroofi poliitiline mõõde Meediaekspert: vene inimesed väsivad infosõjast Tarvo Siilaberg: erakoolide tasalülitamine on määratud nurjuma Maarja Vaino: Eesti sümbolitest loobumise talumatu kergus Marje Allikmets: surnud ei lobise. Mis toimub hooldekodu kinniste uste taga? Päeva karikatuur Kultuur Kristjan Järvi sädelev helimeri Maailma parim Väikevend taltsutab Karlssonit Tipptegijad lavastavad teadusseriaali Sport Venus Williamsi teine noorus Venemaa kergejõustiku kõige mustem päev Spordi lühiuudised 22-aastane korvpallur peab mängima, mitte ainult treenima Tallinn Pirita linnaosavalitsus kolis jõe äärde Tallinn sulges Veerenni raudteeülesõidu Tarbija Arvutiga mängimisest on saanud pereharrastus Tartu Karuplatsile kerkib ärimaja Tarvo Siilaberg: erakoolide tasalülitamine on määratud nurjuma Turu linn jagas pagulaskogemusi Irja Alakivi: Emajõelinna parkide kaitseks Rock püüab järgmist võitu euroliigas Kitarristi asendab juhataja ametikohal kitarrist Tartu koorid harivad muusikapõldu Külmas vees ujujad sõitsid kokku Lätti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soome valitsus avalikustas pingeid tekitanud tervishoiureformi

2 min lugemist
Soome valitsusjuht Juha Sipilä. FOTO: SCANPIX

Soome avalikustas eile tervishoiureformi, mille eesmärk on kärpida kiiresti vananeva elanikkonna ravimisega seotud kasvavaid kulutusi.

«Tegemist on olulise ja ajaloolise reformiga, mis puudutab üle 20 miljardi euro kulutuste ümberkorraldamist ning umbes 250 000 töötaja ja inimese igapäevaelu,» ütles reformi üks peaarhitekt Tuomas Pöysti.

Valitsuse sõnul võimaldavad reformid vähendada tervishoiukulutuste iga-aastast kasvu praeguselt 2,4 protsendilt 0,9 protsendile. Reform näeb ette sotsiaal- ja tervishoiuteenuste eest vastutavate omavalitsuspiirkondade radikaalset vähendamist. Valitsuse teatel moodustatakse Soomes 18 sotsiaal- ja tervishoiuteenuste eest vastutavat omavalitsuspiirkonda praeguse 200 asemel ning teenuste osutamist korraldatakse neist 15 piirkonna ulatuses. Osana reformist võetakse vastu valikuvabadusseadus, mis võimaldab valida teenuseid kas avaliku, era- või kolmanda sektori pakkujalt.

Sotsiaaldemokraat Chair Rinne ütles aga Ylele, et selline süsteem viib peatselt erasektori domineerimiseni. «Pikas perspektiivis tähendab see, et inimeste sissetuleku suurus hakkab dikteerima nende jaoks teenuste kättesaadavust. »

Keskerakonna, Koonderakonna ja Põlissoomlaste võimuliit jõudis pärast pingelisi läbirääkimisi ning keskerakondlasest peaministri Juha Sipilä tagasiastumisähvardust reformides kokkuleppele laupäeva varahommikul. Valitsus loodab, et reformiga hoitakse 2029. aastaks kokku umbes kolm miljardit eurot.

Kiiresti vananeva elanikkonnaga Soome tervishoiukulutused on pidevalt kasvanud. Üle 65-aastaste osakaal 5,4 miljoni elanikuga riigis on praegu 19 protsenti ning kasvab 2030. aastaks 26 protsendini.

Paljud uue süsteemi detailid on veel väljatöötamisel ning nende tagajärjed soomlastele ei ole selged. Siiski on valitsus juba teatanud, et täiemahuline ööpäevaringne erakorralise abi teenus on tulevikus praeguse 19 haigla asemel kättesaadav vaid 12 haiglas.

Soome peaminister Juha Sipilä üllatas neljapäeval avalikkust avaldusega, et kui järgmisel päeval reformides kokkulepet ei saavutada, siis valitsus laguneb.

Enamik Helsinkin Sanomate poolt tänaval küsitletud soomlastest ütles, et ei pea sotsiaal- ja tervishoiureformi nii oluliseks, et anda põhjust valitsuse lagunemiseks. Pigem nähti valitsuskriisi taga Kesk- ja Koonderakonna võimuvõitlust.

Mai lõpus ametisse astunud Soome valitsusse kuuluvad Keskerakond, Koonderakond ja Põlissoomlased. Võimuliidul on 200-kohalises parlamendis 124 kohta.

Sipilä võitis aprillis parlamendivalimised lubadusega viia ellu radikaalseid reforme ja anda uus hoog seisakus majandusele.

Ehkki Keskerakonna esimehe poolehoidjad on tema lähenemist ülistanud, on peaminister olnud raskustes oma programmi elluviimisega.

Sipilä ambitsioonikad plaanid langetada tööjõukulusid takerdusid suvel ametiühingute vastuseisu tõttu. Pikale veninud läbirääkimised kulmineerusid 18. septembril streikide ja meeleavaldustega.

Soome majandus on alates 2012. aastast surutises. Selle põhjusena nähakse konkurentsivõime vähenemist, elanikkonna vananemist ning peamiste kaubanduspartnerite Venemaa ja Euroopa Liidu majandusraskusi.

Seotud lood
09.11.2015 11.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto